Conference Programme

The overview and detailed programme is posted below.

NOTE: It may be subjected to changes without prior notice from the organzier

You can make use of the search field (right corner of the bar below) to find the presentations by the author/presenter's name, title, or keyords.

To view only a particular symposium's programme, select the symposium from the drop-down filter list.

To view the details of each session, click on the session name.

Filter Programme by Symposium 
 
 
Overview
Date: Monday, 19/Jun/2017
9:00am
-
9:45am
Opening Ceremony
Location: Hall 404 (Level 4)

Guest-of-Honour:

Prof. Bertil ANDERSSON

President, Nanyang Technological University, Singapore

9:45am
-
10:30am
PL01: Plenary Lecture 01
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Freddy Boey

Fraser STODDART
Northwestern University, USA

10:30am
-
11:00am
Tea Break
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
11:00am
-
11:45am
PL02: Plenary Lecture 02
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Soon Fatt Yoon

C. N. R. RAO
Jawaharlal Nehru Centre for Advanced Scientific Research, India

11:45am
-
12:15pm
TH-1: Theme Lecture
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Seh Chun Lim

Paul MURALT
Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland

12:15pm
-
1:15pm
Lunch
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
1:15pm
-
1:30pm
Welcome: Symposium

Introduction & welcome by Symposium Chair

Location: Respective Symposia Rooms

1:30pm
-
3:30pm
B-01: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Boon Ooi
CC-01: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Xiao Hu
Chair: Atsushi Takahara
P-01: Magnetic Junctions
Location: Rm 302
Chair: Elke Scheer
Chair: Marco Carlotti
L2-01: Symp L
Location: Rm 303
Chair: Sanjay Mathur
N-01: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Federico Rosei
Chair: John Wang
I-01: Extreme Materials Design
Location: Rm 305
Chair: Arief Budiman
Chair: Mark Jhon
A-01: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Kenneth E. Lee

Nitride HEMTs and 2DEG devices 

D-01: Opening Session - Lithium Sulfur
Location: Rm 308
Chair: Stefan Adams
L-01: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Gopinathan Sankar
Q-01: Nanocomposites-EMI Shielding
Location: Rm 310
Chair: Nicole R Demarquette
Chair: Narayan Chandra Das
K-01: Soft matters & MD/ab initio applications
Location: Rm 311
Chair: Jinju Chen
Chair: Stephan Rudykh
W-01: Dielectric metasurfaces and active devices
Location: Rm 321
Chair: Boris Lukiyanchuk
Chair: Arseniy Kuznetsov
O-01: Lead-free piezoelectric materials I
Location: Rm 322
Chair: Jing-Feng Li
H-01: Growth, synthesis, and processing (I)
Location: Rm 323
Chair: Andrew Wee
Chair: Dongzhi Chi
X-01: Nitrides I
Location: Rm 324
Chair: Juergen Christen
Chair: Sudhiranjan Tripathy
C-01: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Qichun Zhang
S-01: Spin Orbitronics
Location: Rm 326
Chair: Wen Siang Lew
M-01: Symp M
Location: Rm 327
Chair: Jun Ding
Chair: Pan Wang
E2-01: Solar energy harvest
Location: Rm 328
Chair: Dongsheng Xu
Chair: Jia Zhu
Y-01: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Suresh Valiyaveettil
AA-01: Nanotechnology for biomedical engineering-1
Location: Rm 330
Chair: Chenjie XU
Chair: Edward Kai-Hua Chow
U-01: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Subodh G. Mhaisalkar
Chair: Henk J. Bolink

V-01: Topological Nanophotonics
Location: Rm 333
Chair: Din Ping Tsai
Chair: Jinghua Teng
J-01: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Pooi See Lee
DD-01: Novel approaches to semiconductor thermoelectrics
Location: Rm 335
Chair: Ajay Soni

Novel approches to semiconductor thermoelectrics

F-01: Chalcogenide based photovoltaic
Location: Rm 336
Chair: Lydia Helena Wong
Chair: Goutam Dalapati
E-01: Photoelectrochemical I
Location: Nicoll 1
Chair: Jean-Jacques Delaunay
Chair: Alfred Tok
T-01: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Eric Rivard
T2-01: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Shuizhu Wu
 
3:30pm
-
4:00pm
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
4:00pm
-
6:15pm
B-02: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Stephen John Sweeney
CC-02: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Chee Lip Gan
Chair: Tamaki Nakano
P-02: Bio-electronics
Location: Rm 302
Chair: Ismael Díez Pérez
Chair: Peng Song
L2-02: Symp L
Location: Rm 303
Chair: Richard Riman
N-02: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Jerome Claverie
Chair: Chin Chong Yap
I-02: Extreme Fracture and Toughening Mechanisms
Location: Rm 305
Chair: Arief Budiman
Chair: Yong-Wei Zhang
A-02: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Xiao Gong

Wafer Bonding Techniques for Heterogeneous Integration 

D-02: Cathode Materials I
Location: Rm 308
Chair: V. Thangadurai
Chair: Kisuk Kang
L-02: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Ajayan Vinu
Q-02: Multifunctional Nano-Composites for EMI Shielding
Location: Rm 310
Chair: Raju V. Ramanujan
Chair: Takanori Tsutaoka
K-02: Energy & Environment
Location: Rm 311
Chair: Vajeeston Ponniahv
Chair: Masato Yoshiya
W-02: Flat optics and epsilon-near-zero
Location: Rm 321
Chair: Arseniy Kuznetsov
Chair: Ortwin Hess
O-02: Lead-free piezoelectric materials II
Location: Rm 322
Chair: Shujun Zhang
H-02: Devices and applications (I)
Location: Rm 323
Chair: Hong-Jun Gao
Chair: Lain-Jong (Lance) Li
X-02: Nitrides II
Location: Rm 324
Chair: Frank Bertram
Chair: Arnab Bhattacharya
C-02: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Chunyan Chi
S-02: Memory and Storage
Location: Rm 326
Chair: S. N. Piramanayagam
M-02: Symp M
Location: Rm 327
Chair: Xiaochun Li
Chair: Shih-Chi Chen
E2-02: Photocatalyst
Location: Rm 328
Chair: Suddhasatwa Basu
Chair: Yi-Jun Xu
Y-02: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Joby Joseph
AA-02: Nanotechnology for biomedical engineering-2
Location: Rm 330
Chair: Zhen Gu
Chair: Kanyi Pu
U-02: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Anders Hagfeldt
Chair: David Mitzi
U2-02: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Constance J. Chang-Hasnain
Chair: Tae-Woo Lee
V-02: Nonlinear Metasurfaces and Metamaterials
Location: Rm 333
Chair: Andrea Alu
Chair: Cheng-Wei Qiu
J-02: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Husam N Alshareef
DD-02: Chalcogenide based materials innovations for Thermoelectrics I
Location: Rm 335
Chair: Takao Mori
Chair: Kanishka Biswas

Chalcogenide based materials innovations for Thermoelectrics I

F-02: Perovskite and organic photovoltaic
Location: Rm 336
Chair: Shyam S. Pandey
Chair: Ken Durose
E-02: Photoelectrochemical II
Location: Nicoll 1
Chair: Lianzhou Wang
Chair: Xudong Wang
T-02: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Hai-Bo Yang
T2-02: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Zhen Li
6:30pm
-
7:30pm
NLPL-1: Nobel Laureate Public Lecture 1
Location: Nicoll 3
Chair: Andrew Wee

Hiroshi AMANO
Nagoya University, Japan

Date: Tuesday, 20/Jun/2017
8:30am
-
9:15am
PL03: Plenary Lecture 03
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Alfred Huan

Hiroshi AMANO
Nagoya University, Japan

9:15am
-
10:00am
PL04: Plenary Lecture 04
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Subbu Venkatraman

Yury GOGOTSI
Drexel University, USA

10:00am
-
10:30am
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
10:30am
-
12:00pm
B-03: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Jun-Wei Luo
CC-03: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Takashi Kato
P-03: Charge Transport Mechanism I
Location: Rm 302
Chair: Christian Albertus Nijhuis
R-03: Nanomaterials for Wearable Electronics
Location: Rm 303
Chair: Jianyong Ouyang
N-03: Symp N
Location: Rm 304
Chair: John Wang
Chair: Jerome Claverie
I-03: Hierarchical, Biomimetic Materials
Location: Rm 305
Chair: Mark Jhon
Chair: Konstantin Volokh
A-03: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Julie Widiez

CMOS and III-V Integration 

D-03: Metal-Air batteries I
Location: Rm 308
Chair: Nobuyuki Imanishi
Chair: Zhaoyin Wen
L-03: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Jin-Ho Choy
Q-03: EMI Shielding/composites
Location: Rm 310
Chair: Konstantin Rozanov
Chair: Sergei A. Tretyakov
K-03: Composite materials
Location: Rm 311
Chair: Shantanu Shashikant Mulay
Chair: Kwek Tze Tan
W-03: Nanophotonic colors
Location: Rm 321
Chair: Romain Quidant
O-03: Ferroelectric materials and structures
Location: Rm 322
Chair: Andrew John Bell
H-03: Growth, synthesis, and processing (II)
Location: Rm 323
Chair: Chhowalla Manish
Chair: Ting Yu
X-03: Oxide Semiconductors
Location: Rm 324
Chair: Rajendra Singh
Chair: Izabella Grzegory
C-03: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Kazuo Takimiya
S-03: Memory & Topological Insulators
Location: Rm 326
Chair: Yihong Wu
M-03: Symp M
Location: Rm 327
Chair: Kevin, Qi Ge
Chair: Tun Seng Herng
BB-03: Organic/inorganic hybrid biomaterials.
Location: Rm 328
Chair: Terry Steele
Y-03: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Adarsh Sandhu
AA-03: Nanomaterials for theranostics-1
Location: Rm 330
Chair: Jae-Seung Lee
Chair: Hisataka Kobayashi
U-03: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Aditya D. Mohite
Chair: Nripan Mathews
U2-03: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Mohammad Khaja Nazeeruddin
Chair: Hiroshi Segawa
V-03: Active Metasurfaces and Plasmonics
Location: Rm 333
Chair: Hou-Tong Chen
Chair: Nicholas X. Fang
J-03: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Daniel Chua
DD-03: Wearables and Flexible Thermoelectrics
Location: Rm 335
Chair: Xun Shi
Chair: Qiang Zhu

Wearables and Flexible Thermoelectrics

F-03: Transparent conductors and smart coating
Location: Rm 336
Chair: Thomas Unold
Chair: Jin Hyeok Kim
E-03: Electrocatalyst I
Location: Nicoll 1
Chair: Jong Hyeok Park
Chair: Zhiyong Tang
T-03: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Bin Liu
T2-03: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Satoru Hiroto
   
12:00pm
-
12:30pm
TH-2: Theme Lecture
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Yihong Wu

Subbu VENKATRAMAN
Nanyang Technological University, Singapore

12:30pm
-
1:30pm
Lunch
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
1:30pm
-
3:30pm
B-04: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Detlev Grützmacher
CC-04: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Kin Liao
Chair: Liying Zhang
P-04: Theory & Modelling I
Location: Rm 302
Chair: Jonatan Dubi
Chair: Sarah Guerin
R-04: Stretchable Electrodes
Location: Rm 303
Chair: Chengkuo Lee
Chair: Unyong Jeong
N-04: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Guozhu Chen
Chair: Jiating HE
I-04: Mechanically Coupled Phenomena and Testing Methods in Small Scales
Location: Rm 305
Chair: Arief Budiman
Chair: Alfonso Ngan
A-04: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Xiao Gong

III-As/P Growth and Characterization 

D-04: Electrolytes and SEI
Location: Rm 308
Chair: Mickael Dolle
Chair: Aninda J. Bhattacharyya
L-04: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Hiromi Yamashita
Q-04: EMI Simulations
Location: Rm 310
Chair: Armand Soldera
Chair: Sung-Soo Kim
K-04: Graphene & Low-dimensional materials
Location: Rm 311
Chair: Si Zhou
Chair: Wei Ku
W-04: Fluorescence enhancement
Location: Rm 321
Chair: Nicolas Bonod
O-04: Ferroelectric and piezoelectric materials
Location: Rm 322
Chair: John Wang
H-04: Properties: characterization and modeling
Location: Rm 323
Chair: Kian Ping Loh
Chair: Kai Xiao
X-04: Nitrides III
Location: Rm 324
Chair: André Strittmatter
Chair: Yilmaz Dikme
C-04: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Hiroko Yamada
S-04: 2D Materials
Location: Rm 326
Chair: Vijay Kumar
M-04: Symp M
Location: Rm 327
Chair: An-Chou Yeh
Chair: Erwin Peng
BB-04: Stimuli sensitive soft materials and hydrogels. I
Location: Rm 328
Chair: Andre R. Studart
Chair: Terry Steele
Y-04: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Joby Joseph
AA-04: Nanomaterials for Theranostics-2
Location: Rm 330
Chair: Zhuang Liu
Chair: Huiyu Liu
U-04: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Maksym Kovalenko
Chair: Solenn Berson
U2-04: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Filippo De Angelis
Chair: Nam-Gyu Park
V-04: Metasurfaces and Metamaterials I
Location: Rm 333
Chair: Wenshan Cai
Chair: Zhiyuan Li
J-04: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Shlomo Magdassi
DD-04: Phonon Engineering in TE materials
Location: Rm 335
Chair: David Joseph Singh
Chair: FuKe Wang

Phonon Engineering in TE materials

F-04: Copper Zinc Tin Sulphide (CZTS) based photovoltaic
Location: Rm 336
Chair: David Mitzi
Chair: Xiaojing Hao
E-04: Electrocatalyst II
Location: Nicoll 1
Chair: Rong Xu
Chair: Shizhang Qiao
T-04: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Cheng-Chung Chang
T2-04: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Zhenguo Chi
   
3:30pm
-
4:00pm
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
4:00pm
-
6:15pm
CC-05: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Shinji Ando
Chair: Jun Wei
P-05: Bio-electronics - Long range Tunneling
Location: Rm 302
Chair: David Waldeck
Chair: Jerry Alfred Fereiro
R-05: Stretchable Devices
Location: Rm 303
Chair: Christoph M. Keplinger
Chair: Qibing Pei
N-05: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Jianming Zhang
Chair: Jerome Claverie
I-05: Extreme Ceramics and Other Functional Materials
Location: Rm 305
Chair: Arief Budiman
Chair: Chee Lip Gan
A-05: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Kadir Abdul

GaN Growth and Characterization 

Z-05: Nano Multiphysics
Location: Rm 308
Chair: Eng Huat Khoo
L-05: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Marc-Olivier Coppens
L2-05: Symp L
Location: Rm 310
Chair: Martin Hartmann
W-05: On chip and active photonic devices
Location: Rm 321
Chair: Arseniy Kuznetsov
O-05: Sensors from smart materials
Location: Rm 322
Chair: Hirozumi Ogawa
X-05: Characterization
Location: Rm 324
Chair: Juergen Christen
Chair: Suraj Khanna
S-05: Topological Insulators & Permanent Magnets
Location: Rm 326
Chair: Xiufeng Han
M-05: Symp M
Location: Rm 327
Chair: Nicholas X. Fang
Chair: Chun Yee Aaron Ong
BB-05: Hydrogels and other emerging therapeutics.
Location: Rm 328
Chair: Kandalam V Ramanujachary
AA-05: Nanomaterials for Tissue engineering and regenerative medicine
Location: Rm 330
Chair: Hao Bai
Chair: Christian Wiraja
U-05: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Eric Wei-Guang Diau
Chair: Osman Bakr
U2-05: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Lioz  Etgar
Chair: Ivan Scheblykin
V-05: Micro-Nano-Optics
Location: Rm 333
Chair: Jianfang Wang
Chair: Masanobu Iwanaga
DD-05: Composites, Co-ordination Polymers and Inorganic-Organic Hybrid TE materials
Location: Rm 335
Chair: Wenqing Zhang

Composites, Co-ordination Polymers and Inorganic-Organic Hybrid TE materials

E-05: Electrocatalyst III
Location: Nicoll 1
Chair: Yujie Xiong
Chair: Xun Wang
T-05: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Andrea Pucci
T2-05: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Deqing Zhang
B-05: Poster Session
Location: Foyer
C-05: Poster Session
Location: Foyer
D-05: Poster Session
Location: Foyer
F-05: Poster Session
Location: Foyer
H-05: Poster Session
Location: Foyer
J-05: Poster Session
Location: Foyer
K-05: Poster Session
Location: Foyer
Q-05: Poster Session
Location: Foyer
Chair: Ratnamala Chatterjee
Chair: Mohit Sharma
Y-05: Poster Session
Location: Foyer
6:30pm
-
7:30pm
NLPL-2: Nobel Laureate Public Lecture 2
Location: Nicoll 3
Chair: Tsuhan Chen

Fraser STODDART
Northwestern University, USA

Date: Wednesday, 21/Jun/2017
8:30am
-
9:15am
PL05: Plenary Lecture 05
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Bin Liu

Ben Zhong TANG
Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong S.A.R. (China)

9:15am
-
10:00am
PL06: Plenary Lecture 06
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Gregory GOH

Markus ANTONIETTI
Max Planck Institute of Colloids and Interfaces, Germany

10:00am
-
10:30am
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
10:30am
-
12:00pm
B-06: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Guo-En Chang
CC-06: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Doo Sung Lee
Chair: Zehui Du
P-06: Fabrication
Location: Rm 302
Chair: Michel Calame
Chair: Gabriel Puebla-Hellmann
R-06: Flexible Organic Electronic Devices
Location: Rm 303
Chair: Jianyong Ouyang
N-06: Symp N
Location: Rm 304
Chair: John Wang
Chair: Guozhu Chen
I-06: Multilayered Composite Materials Design
Location: Rm 305
Chair: In-Suk Choi
Chair: Guang-Ping Zhang
A-06: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Euijoon Yoon

Nanomaterials and devices

D-06: Metal - Air II
Location: Rm 308
Chair: V. Thangadurai
Chair: Stefan Adams
L-06: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Tadafumi Adschiri
Q-06: Nanocomposites
Location: Rm 310
Chair: Dongling Ma
Chair: Jiang GUO
K-06: Methodology & Nanomaterials
Location: Rm 311
Chair: Xin Gao
Chair: Euclides Mesquita
W-06: Nonlinearities in dielectric nanoantennas
Location: Rm 321
Chair: Andrea Alu
O-06: Thin-film smart materials
Location: Rm 322
Chair: Jungho Ryu
H-06: Silicene, Germanene and other 2D materials
Location: Rm 323
Chair: Jamie Warner
Chair: Yong-Wei Zhang
X-06: Nitrides Power/RF Electronics I
Location: Rm 324
Chair: André Strittmatter
Chair: Masataka Higashiwaki
C-06: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Deqing Zhang
S-06: Topological Spin Dynamics & Skyrmions
Location: Rm 326
Chair: Anjan SOUMYANARAYANAN
M-06: Symp M
Location: Rm 327
Chair: Yong Chen
Chair: Wen Xiao
BB-06: Dynamic recognition sites and composite biomaterials.
Location: Rm 328
Chair: Koon Gee Neoh
Chair: Andrew Dove
Y-06: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Suresh Valiyaveettil
AA-06: Nanomaterials in Medical Device
Location: Rm 330
Chair: Mary B. Chan-Park
Chair: Alejandro Sosnik
U-06: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Jacques-E. Moser
Chair: Reinhold Dauskardt
U2-06: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Matthew C. Beard
Chair: Wei Lin Leong
V-06: Metasurfaces and Metamaterials II
Location: Rm 333
Chair: Min Gu
Chair: Tal Ellenbogen
J-06: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Jung-Yong Lee
DD-06: Novel approaches to high performance thermoelectrics
Location: Rm 335
Chair: Jeffrey Urban
Chair: Woochul Kim

Novel approaches to high performance thermoelectrics

F-06: Dye sensitized solar cells
Location: Rm 336
Chair: Jegadesan Subbiah
Chair: Sayan Bhattacharyya
E-06: Electrocatalyst IV
Location: Nicoll 1
Chair: Zhiyong Fan
Chair: Husam N Alshareef
T-06: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Anjun Qin
T2-06: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Osamu Tsutsumi
       
12:00pm
-
12:30pm
TH-3: Theme Lecture
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Chorng Haur Sow

Takuzo AIDA
The University of Tokyo, Japan

12:30pm
-
1:30pm
Lunch
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
1:30pm
-
3:30pm
B-07: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Weijun Fan
CC-07: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Robert J Young
Chair: Ming Liu
P-07: Theory & Modelling II
Location: Rm 302
Chair: Damien Thompson
Chair: Colin Jean-Louis Van Dyck
R-07: Flexible Energy Harvester
Location: Rm 303
Chair: Zhixiang Wei
Chair: Yiwang Chen
N-07: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Kui Yu
Chair: Dongling Ma
I-07: Advanced Metals and Materials Processing
Location: Rm 305
Chair: Shailendra Joshi
Chair: Avinash Dongare
A-07: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Kwang Hong LEE

Photovoltaics and Photodetectors

D-07: Solid Electrolytes and All Solid State Batteries
Location: Rm 308
Chair: Jean-Claude Badot
Chair: M V Reddy
L-07: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Sung Hwa Jhung
Q-07: Fe-based composites
Location: Rm 310
Chair: Santiranjan Shannigrahi
Chair: Santhiagu Ezhilvalavan
K-07: Bio/soft materials & Metals
Location: Rm 311
Chair: Hui Zhang
Chair: LePing Li
W-07: Nonlinearities and new phenomena
Location: Rm 321
Chair: Javier Garcia de Abajo
O-07: Smart materials for energy and sensing
Location: Rm 322
Chair: Paul Muralt
H-07: MXenes, InSe and other 2D materials
Location: Rm 323
Chair: Guy Le Lay
Chair: Haibin Su
X-07: Nitrides Power/RF Electronics II
Location: Rm 324
Chair: K. Radhakrishnan
Chair: Sudhiranjan Tripathy
C-07: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Shu Wang
S-07: Novel Materials
Location: Rm 326
Chair: Mojmir Sob
M-07: Symp M
Location: Rm 327
Chair: Liqun Li
Chair: Shuai Chang
BB-07: Polymer Interfaces: Design, Structure, and Applications. I
Location: Rm 328
Chair: Marc A Gauthier
Chair: Harm-Anton Klok
Y-07: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Andrew A. Bettiol
AA-07: Nanomaterials for drug delivery-1
Location: Rm 330
Chair: Paolo Decuzzi
Chair: Amanda Barnard
U-07: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Alex K-Y. Jen
Chair: Henk J. Bolink
U2-07: Symp U
Location: Rm 332
Chair: L. Jan Anton Koster
Chair: Shahzada Ahmad
V-07: Plasmonics
Location: Rm 333
Chair: Mark Brongersma
Chair: Daisik Kim
J-07: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Daniel Chua
DD-07: Organic thermoelectrics and Thermo-Electrical Conversion
Location: Rm 335
Chair: Jeffrey Snyder
Chair: John Tse

Organic thermoelectrics and Thermo-Electrical Conversion 

F-07: Photo-electro chemical water splitting
Location: Rm 336
Chair: Masakazu Sugiyama
Chair: Gang Liu
E-07: Electrochemical energy storage I
Location: Nicoll 1
Chair: Quanhong Yang
Chair: Dan Wang
T-07: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Ben Zhong Tang
MRS-S Graduate Student Award Judging Session
Location: Nicoll 3
       
3:30pm
-
4:00pm
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
4:00pm
-
6:15pm
B-08: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Judy Z. Wu
P-08: Functional Electronics I
Location: Rm 302
Chair: Herre Sjoerd Jan van der Zant
Chair: Yuan Li
R-08: Flexible Sensors I
Location: Rm 303
Chair: Xiaodong Chen
Chair: Tsuyoshi Sekitani
N-08: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Jonny James Blaker
Chair: Jianming Zhang
Z-08: Multiphysical Plasmonics Devices
Location: Rm 305
Chair: Soo Jin Adrian Koh
A-08: Symp A
Location: Rm 307
Chair: Kenneth E. Lee

Novel Materials for future integration and applications

D-08: Rational Materials Design
Location: Rm 308
Chair: Masatomo Yashima
Chair: Philippe Moreau
N2-08: Symp N
Location: Rm 309
Chair: Xiaolin Wang
Chair: Federico Rosei
Q-08: Electromagnetics
Location: Rm 310
Chair: Nadi Braidy
Chair: Mohamed Siaj
K-08: Material analysis & Design
Location: Rm 311
Chair: Hae-Jin Choi
Chair: Xiaoqiao He
C2-08: Symp C
Location: Rm 321
Chair: Wenping Hu
O-08: Smart materials and energy coupling
Location: Rm 322
Chair: Koukou Suu
H-08: Heterostructures and interfaces
Location: Rm 323
Chair: John Robertson
Chair: Kah-Wee Ang
X-08: Carbide and Oxide Semiconductors
Location: Rm 324
Chair: Brett Nener
Chair: Giovanni Verzellesi
C-08: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Hao-Li Zhang
S-08: Spin Injection & Transport
Location: Rm 326
Chair: Hyunsoo Yang
BB-08: Bioadhesives and emerging therapeutics.
Location: Rm 328
Chair: Jadranka Travas-Sejdic
Chair: Kandalam V Ramanujachary
Y-08: Symp Y
Location: Rm 329
Chair: Andrew A. Bettiol
AA-08: Nanomaterials for drug delivery-2
Location: Rm 330
Chair: Seungpyo Hong
Chair: Shutao Wang
U-08: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Satoshi Uchida
Chair: Tze-Chien Sum
U2-08: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Rui Zhu
Chair: Shaibal Sarkar
V-08: THz Metamaterials and Plasmonics
Location: Rm 333
Chair: Cesare Soci
Chair: Bumki Min
J-08: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Daniel Chua
F-08: Photovoltaic and photocatalytic
Location: Rm 336
Chair: Goutam De
Chair: Fatwa F. Abdi
E-08: Electrochemical energy storage II
Location: Nicoll 1
Chair: Yanguang Li
Chair: Yu Huang
CC-08: Poster Session
Location: Foyer
DD-08: Poster Session
Location: Foyer
G-08: Poster Session
Location: Foyer
I-08: Poster Session
Location: Foyer
L-08: Poster Session
Location: Foyer
M-08: Poster Session
Location: Foyer
T-08: Poster Session
Location: Foyer
U-08(P): Poster Session
Location: Foyer

5:00 - 6:15 PM

W-08: Poster Session
Location: Foyer
6:30pm
-
7:30pm
NLPL-3: Nobel Laureate Public Lecture 3
Location: Nicoll 3
Chair: Yuan Ping Feng

Kostya NOVOSELOV
University of Manchester, United Kingdom

Date: Thursday, 22/Jun/2017
8:30am
-
9:15am
PL07: Plenary Lecture 07
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: John Wang

Qi Kun XUE
Tsinghua University, China

9:15am
-
10:00am
PL08: Plenary Lecture 08
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Bo Liedberg

George WHITESIDES
Harvard University, USA

10:00am
-
10:30am
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
10:30am
-
12:00pm
B-09: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Ching Hua Lee
CC-09: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: John Zhanhu Guo
P-09: Charge Transport Mechanism II
Location: Rm 302
Chair: Ryan Chiechi
Chair: Andrii Kovalchuk
R-09: Flexible Sensors II
Location: Rm 303
Chair: Benjamin C.K. Tee
Chair: Ting Zhang
N-09: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Fiorenzo Vetrone
Chair: Suxi Wang
G-09: Crystalline Silicon Solar Cells - State of the Art
Location: Rm 305
Chair: Daniel Macdonald
Chair: Reinhold Dauskardt
Z-09: Meta-materials and surfaces multiphysics devices
Location: Rm 307
Chair: Yanjun Liu
D-09: From Structure to Function
Location: Rm 308
Chair: Prabeer Barpanda
Chair: Neeraj Sharma
L-09: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Kazumichi Yanagisawa
Q-09: Hybrid Materials
Location: Rm 310
Chair: Narayan Chandra Das
Chair: Dongling Ma
K-09: Biomaterials
Location: Rm 311
Chair: Pierre-André Cazade
Chair: Lan (Samantha) Li
W-09: New materials for nanophotonics
Location: Rm 321
Chair: Kobus Kuipers
O-09: Smart materials for biomedical applications I
Location: Rm 322
Chair: Deqing Zhang
H-09: Devices and applications (II)
Location: Rm 323
Chair: Younghee Lee
Chair: Mitsuru Takenaka
X-09: UV Photonics
Location: Rm 324
Chair: Arnab Bhattacharya
Chair: Frank Bertram
C-09: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Chun-Sing Lee
S-09: Multiferroics & Biological Applications
Location: Rm 326
Chair: Raju V. Ramanujan
E2-09: Solar energy conversion
Location: Rm 327
Chair: Wee-Jun Ong
Chair: Radha Boya
BB-09: Dynamic recognition sites and biosensor-based biomaterials.
Location: Rm 328
Chair: Bruce Lee
Chair: Terry Steele
C2-09: Symp C
Location: Rm 329
Chair: Tsuyoshi Michinobu
AA-09: Nanomaterials for bioimaging and biosensing-1
Location: Rm 330
Chair: Peng Chen
Chair: Yi-Xiang Wang
U-09: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Nripan Mathews
Chair: Annamaria Petrozza
U2-09: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Anders Hagfeldt
Chair: Klaus Weber
V-09: Imaging, Spectroscopy and Sensing I
Location: Rm 333
Chair: Qijie Wang
Chair: Yungui Ma
J-09: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Jung-Yong Lee
DD-09: Organics and derivatives for thermoelectrics
Location: Rm 335
Chair: Michael Chabinyc
Chair: Xavier Crispin

Organics and derivatives for thermoelectrics

F-09: Quantum dots based photovoltaics
Location: Rm 336
Chair: Amit Kumar Chakraborty
Chair: P. K. Giri
E-09: Electrochemical energy storage III
Location: Nicoll 1
Chair: Bin Liu
T-09: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Yoshiki Chujo
T2-09: Symp T
Location: Nicoll 3
Chair: Ming-Qiang Zhu
12:00pm
-
12:30pm
TH-4: Theme Lecture
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Subodh G. Mhaisalkar

Peter BRUCE
University of Oxford, United Kingdom

12:30pm
-
1:30pm
Lunch
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
1:30pm
-
3:30pm
B-10: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Xuetao Gan
CC-10: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Zhong-Zhen Yu
Chair: Cheol Park
P-10: Functional Electronics II
Location: Rm 302
Chair: Diana Dulic
Chair: Wilfred G. van der Wiel
R-10: Wearable Materials and Devices
Location: Rm 303
Chair: Run-Wei Li
Chair: Rolf Aschenbrenner
N-10: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Federico Rosei
Chair: Shuhui Sun
G-10: Silicon-Based Solar Cells - Materials & Technology
Location: Rm 305
Chair: Armin Aberle
Chair: Arief Budiman
Z-10: Multiphysics in Optics
Location: Rm 307
Chair: Aaron Danner
D-10: Anode Materials
Location: Rm 308
Chair: Haoshen Zhou
Chair: Stefan Adams
L-10: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Richard Riman
Q-10: Multifunctional materials
Location: Rm 310
Chair: Santanu Chattopadhyay
Chair: Shuhui Sun
K-10: Membranes & MD applications
Location: Rm 311
Chair: Kingsley Onyebuchi Obodo
Chair: Ujjal Sarder
W-10: Resonance interference effects and optical vortices
Location: Rm 321
Chair: Mark Brongersma
O-10: Smart materials for biomedical applications II
Location: Rm 322
Chair: Liang Song
H-10: Properties: optical characterization
Location: Rm 323
Chair: Andras Kis
Chair: Kuan Eng, Johnson Goh
X-10: Emerging applications
Location: Rm 324
Chair: Juergen Christen
Chair: Sudhiranjan Tripathy
C-10: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Yanlin Song
S-10: Interfaces, Grain Boundaries & Magnetocaloric Effects
Location: Rm 326
Chair: Anil P S Kumar
E2-10: Symp E
Location: Rm 327
Chair: Yihua Wang
Chair: Johnny C. Ho
BB-10: Stimuli sensitive soft materials and hydrogels. II
Location: Rm 328
Chair: J. Justin Gooding
Chair: Harm-Anton Klok
C2-10: Symp C
Location: Rm 329
Chair: Qian Miao
AA-10: Nanomaterials for bioimaging and biosensing-2
Location: Rm 330
Chair: Xingyu Jiang
Chair: Yanyi Huang
U-10: Symp U
Location: Rm 331
Chair: David Cahen
Chair: Seigo Ito
U2-10: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Tom Savenije
Chair: Satishchandra Ogale
V-10: Nanophotonics and Nanoplasmonics
Location: Rm 333
Chair: Prabhat Verma
Chair: Kosei Ueno
J-10: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Pooi See Lee
DD-10: Nanostructured composites, sulfides and low dimensionality for thermoelectrics
Location: Rm 335
Chair: Jiaqing He
Chair: Jiong Yang

Nanostructured composites, sulfides and low dimensionality for thermoelectrics

F-10: Thin film solar cells
Location: Rm 336
Chair: Somobrata Acharya
Chair: Joel W. Ager
E-10: Symp E
Location: Nicoll 1
Chair: Lin X. Chen
Chair: Yongbing Tang
T-10: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Yuping Dong
T2-10: Symp T
Location: Nicoll 3
3:30pm
-
4:00pm
Tea Break
Location: Summit 1 & 2
4:00pm
-
6:00pm
B-11: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Yongli Gao
CC-11: Symp CC
Location: Rm 301
Chair: Henry Koh
Chair: Zhiping Lai

4:00 pm - 5:15 pm - Invited and oral presentations

5:15 pm - 6:15 pm - NEWRI Forum on Environment Materials

(Panel Discussion Chaired by Xiao ‘Matthew’ HU)

1. Xianhong WANG, Changchun Institute of Applied Chemistry, CAS, China
2. Uli WIESNER, Cornell University, USA
3. Lei JIANG, Institute of Chemistry, CAS, China
4. Zhong-Zhen YU, Beijing University of Chemical Technology, China
5. G. Julius VANCSO, University of Twente, The Netherlands
6. Yves GNANOU, King Abdulla University of Science and Technology, KSA

K2-11: Polymeric systems & Others
Location: Rm 304
Chair: Kek Boon Goh
Chair: Carlos Romero-Muñiz
G-11: Advanced Solar PV Systems - Materials and Reliability
Location: Rm 305
Chair: Yong Sheng Khoo
Chair: Vincent Adhi Handara
Z-11: Multiphysics in Device Applications
Location: Rm 307
Chair: Ravi Hegde
D-11: Cathode Materials II
Location: Rm 308
Chair: Zaiping Guo
Chair: Sebastien Martinet
L-11: Symp L
Location: Rm 309
Chair: K. Byrappa
Q-11: Nanostructures and Nanocomposites
Location: Rm 310
Chair: Federico Rosei
Chair: Himani Sharma
K-11: Metals, Composites & Interface
Location: Rm 311
Chair: Giuseppe Pellicane
Chair: Alexander Mirzoev
W-11: Nanophotonic devices and optical forces
Location: Rm 321
Chair: Dragomir Neshev
H-11: Properties: carrier dynamics and coupling
Location: Rm 323
Chair: Joel Yang
Chair: Lei Wang
C-11: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Xuefeng Guo
C2-11: Symp C
Location: Rm 329
Chair: Meng Hong
U-11: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Chun-Guey Wu
Chair: Wolfgang Tress
U2-11: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Yabing Qi
Chair: Michael Saliba
J-11: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Tupei Chen
DD-11: Chalchogenides and derivatives for high performance thermoelectrics
Location: Rm 335
Chair: Teng Yang

Chalchogenides and derivatives for high performance thermoelectrics

Nanostructured composites, sulfides and low dimensionality for thermoelectrics

F-11: Photoelectrochemical (PEC) water splitting and smart coating
Location: Rm 336
Chair: Mahendra K. Sunkara
Chair: Takaya Kubo
T-11: Symp T
Location: Nicoll 2
Chair: Wenjing Tian
Editors Forum
Location: Nicoll 3
Chair: Andrew Wee
AA-11: Poster Session
Location: Foyer
Chair: Chenjie XU
Chair: Edward Kai-Hua Chow
BB-11: Poster Session
Location: Foyer
E-11: Poster Session
Location: Foyer
N-11: Poster Session
Location: Foyer
O-11: Poster Session
Location: Foyer
P-11: Poster Session
Location: Foyer
R-11: Poster Session
Location: Foyer
Chair: Kenjiro Fukuda
Chair: Yingping Zou
S-11: Poster Session
Location: Foyer
V-11: Poster Session
Location: Foyer
X-11: Poster Session
Location: Foyer
Chair: Frank Bertram
Chair: Sudhiranjan Tripathy
6:30pm
-
10:00pm
BQ: Conference Banquet
Location: Simpor & Roselle Ballroom, Sands Expo & Convention Centre

Guest-of-Honour:

Prof. Chorh Chuan TAN

President, National University of Singapore, Singapore

Date: Friday, 23/Jun/2017
9:00am
-
9:45am
PL09: Plenary Lecture 09
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Chee Yoon Yue

Kostya NOVOSELOV
University of Manchester, UK

9:45am
-
10:30am
PL10: Plenary Lecture 10
Location: Hall 404 (Level 4)
Chair: Swee Hin Teoh

Zhenan BAO
Stanford University, United States

10:30am
-
11:00am
Concluding & Awards Presentation Session
Location: Hall 404 (Level 4)

Guest-of-Honour:

Prof. Freddy BOEY

Deputy President & Provost, Nanyang Technological University, Singapore

11:00am
-
11:30am
Tea Break
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
11:30am
-
1:00pm
B-12: Symp B
Location: Rm 300
Chair: Weijun Fan
N2-12: Symp N
Location: Rm 303
Chair: Shuhui Sun
Chair: Guozhu Chen
N-12: Symp N
Location: Rm 304
Chair: John Wang
Chair: Hong Liu
G-12: Emerging PV Materials & Technology - Perovskite
Location: Rm 305
Chair: Hui Ying Yang
Chair: Krishanu Dey
Z-12: Multiphysics for Integrated Systems
Location: Rm 307
Chair: Eng Huat Khoo
D-12: Performance Monitoring / Capacitive Storage
Location: Rm 308
Chair: Qing Wang
Chair: Rachid Yazami
L-12: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Sabino Veintemillas-Verdaguer
W-12: Dielectric metasurfaces and devices
Location: Rm 321
Chair: Arseniy Kuznetsov
Chair: Boris Lukiyanchuk
O-12: Smart materials for biomedical applications III
Location: Rm 322
Chair: Gang Liu
C-12: Symp C
Location: Rm 325
Chair: Youtian Tao
S-12: Multiferroics
Location: Rm 326
Chair: Xiaoqing Pan
E-12: Symp E
Location: Rm 327
Chair: Ghim Wei Ho
Chair: Hongjin FAN
BB-12: Polymer Interfaces: Design, Structure, and Applications. II
Location: Rm 328
Chair: Namita Roy Choudhury
Chair: Terry Steele
C2-12: Symp C
Location: Rm 329
Chair: Wen-Yong Lai
U-12: Symp U
Location: Rm 331
Chair: Sudip Chakraborty
U2-12: Symp U
Location: Rm 332
Chair: Dinesh Kabra
Chair: Annalisa Bruno
V-12: Metamaterials and Plasmonics
Location: Rm 333
Chair: Ting Mei
Chair: Xiaobo Yin
J-12: Symp J
Location: Rm 334
Chair: Shlomo Magdassi
V2-12: Imaging, Spectroscopy and Sensing II
Location: Rm 335
Chair: Yunfeng Xiao
Chair: Jinghua Teng
F-12: Photovoltaic and Photo-electrochemical
Location: Rm 336
Chair: Jean-François Pierson
Chair: Somobrata Acharya
T-12: Symp T
Location: Nicoll 2
1:00pm
-
2:00pm
Lunch
Location: Hall 401 & 402 (Level 4)
2:00pm
-
4:00pm
N-13: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Robert Gauvin
Chair: John Wang
G-13: Other Emerging PV Materials & Technology
Location: Rm 305
Chair: Charles Surya
Chair: Ze Xiang Shen
Z-13: Alternative multiphysical systems
Location: Rm 307
Chair: Soo Jin Adrian Koh
D-13: Final Session - Novel concepts
Location: Rm 308
Chair: Stefan Adams
Chair: Hyacinthe Randriamahazaka
L-13: Symp L
Location: Rm 309
Chair: Masahiro Yoshimura
 
4:00pm
-
6:00pm
N-14: Symp N
Location: Rm 304
Chair: Hong Liu
Chair: Jerome Claverie

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Conference: ICMAT 2017
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.110+TC
© 2001 - 2017 by H. Weinreich, Hamburg, Germany