Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Please note that all times are shown in the time zone of the conference. The current conference time is: 4th Aug 2021, 03:48:48pm CEST

 
Filter by Topic 
 
 
Session Overview
Date: Sunday, 19/Sept/2021
1:00pm
-
5:00pm
DGGV Vorstandssitzung
5:00pm
-
8:30pm
Icebreaker
Date: Monday, 20/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
10.2 Material use of geothermal waters
Chair: Valentin Magnus Goldberg, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Tobias Kluge, KIT
11.3 The fate of hydrogen: underground storage, nuclear waste repositories and natural hydrogen fluxes
Chair: Christian Ostertag-Henning, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
Chair: Thorsten Schäfer, Friedrich-Schiller-Universität Jena
1.1-1 Sediment routing systems and provenance analysis
Chair: Laura Stutenbecker, TU Darmstadt
Chair: Hilmar von Eynatten, University of Göttingen
Chair: Guido Meinhold, Keele University

This session is co-hosted by the 'Fachsektion Sedimentologie' of the DGGV.

2.1-1 Carbonatites and alkaline rocks
Chair: Michael Marks, Universität Tübingen
Chair: Benjamin Florian Walter, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: R. Johannes Giebel, Technische Universität Berlin
8.4 Induced Seismicity and Wind Turbine Emissions: Sources – Monitoring – Modelling - Mitigation
Chair: Joachim Ritter, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Stefan Baisch, Q-con GmbH
Chair: Andreas Rietbrock
21-1 Open Session
Chair: Armin Zeh, KIT
10:30am
-
10:45am
Greetings
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: "Energiewende mit Wasserstoff?"

Moderators: Christoph Hilgers, KIT & Jürgen Grötsch, President DGGV

12:00pm
-
12:30pm
Awards

Hans-Cloos-Preis/Stipendium 2020: Dr. Laura Stutenbecker

Eugen-Seibold-Medaille 2020: Prof. Dr. Thorsten J. Nagel

Serge-von-Bubnoff-Medaille 2020: Prof. Dr. Theo Simon

Leopold-von-Buch-Plakette 2020: Prof. Dr. Gillian R. Foulger

12:30pm
-
1:30pm
GeoEnergy Exploration Game - you wanna find heat? by KIT SPE Student Chapter & SPE Yps
Industry Event
1:30pm
-
3:00pm
10.3 Uncertainty Characterisation in Geothermal Exploration
Chair: Jeroen van der Vaart, TU Darmstadt
10.4-1 Understanding reactions and transport in porous and fractured media - from rock analytics to predictive modelling
Chair: Benjamin Busch, Karlsruher Institut für Technologie
Chair: Marita Felder, PanTerra Geoconsultants
Chair: Michael Kühn, GFZ German Research Centre for Geosciences
1.1-2 Sediment routing systems and provenance analysis
Chair: Laura Stutenbecker, TU Darmstadt
Chair: Hilmar von Eynatten, University of Göttingen
Chair: Guido Meinhold, Keele University

This session is co-hosted by the 'Fachsektion Sedimentologie' of the DGGV.

2.1-2 Carbonatites and alkaline rocks
Chair: Michael Marks, Universität Tübingen
Chair: Benjamin Florian Walter, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: R. Johannes Giebel, Technische Universität Berlin
8.2-1 Gravity-based density models and their applications
Chair: Ángela María Gómez-García, GFZ
Chair: Hans-Jürgen Götze, CAU Kiel
21-2 Open Session
Chair: Armin Zeh, KIT
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: From Poverty to Prosperity: The Real Energy Transition

Scott W. Tinker more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
Mo_3_1
10.4-2 Understanding reactions and transport in porous and fractured media - from rock analytics to predictive modelling
Chair: Benjamin Busch, Karlsruher Institut für Technologie
Chair: Michael Kühn, GFZ German Research Centre for Geosciences
1.2 Advances in understanding processes driving the formation and evolution of sedimentary basins
Chair: Liviu Matenco, Utrecht University
Chair: Magdalena Scheck-Wenderoth, Helmholtz Centre Potsdam I GFZ German Research Centre for Geosciences
Chair: Fadi Henri Nader, Utrecht University
2.4 Magmatic and metamorphic petrology
Chair: Armin Zeh, KIT
Chair: Dominik Gudelius, Karlsruhe Institute of Technology
8.2-2 Gravity-based density models and their applications
Chair: Wolfgang Szwillus, Kiel University
Chair: Judith Bott, GFZ German Research Centre for Geosciences
Virtual Field Trips: Geological dive around the globe
Chair: Pankaj Khanna, Ali I. Al-Naimi Petroleum Engineering Research Center

 

5:45pm
-
6:00pm
Coffee break
6:00pm
-
6:45pm
Poster session for Topics: 1.1, 1.2
Poster session for Topics: 2.1, 5.1
Poster session for Topics: 8.2, 10.2
Poster session for Topics: 11.3, 14.2
   
6:45pm
-
7:00pm
Coffee break
7:00pm
-
8:00pm
Public Evening Lecture: Geology on Mars

Dr. John P. Grotzinger is the Harold Brown Professor of Geology, Division of Geological and Planetary Sciences, California Institute of Technology. more information

Date: Tuesday, 21/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
13.4 Industrial Resource Strategies
Chair: Kathryn Goodenough, British Geological Survey
Chair: Katharina Steiger, Karlsruhe Institut for Technology
11.2-1 Approaches to Sustainably Develop the Subsurface Potential for Storage and Disposal
Chair: Max Wippich, DEEP.KBB GmbH
Chair: Till Popp, Institut für Gebirgsmechanik GmbH
1.7-1 Critical Metals in the Environment
Chair: David M. Ernst, Jacobs University Bremen
Chair: Franziska Klimpel, Jacobs University Bremen
Chair: Dennis Krämer, Jacobs University Bremen
Chair: Anna-Lena Zocher, Jacobs University Bremen
1.3-1 Geodynamic and its influence on topography evolution in Central and Northern Europe: From the Past to the Present
Chair: Ulrich Anton Glasmacher, Heidelberg University
Chair: Hans-Peter Bunge, Ludwig-Maximilians Universitaet
18.1-1 Young Scientist Session
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Thora Schubert, RWTH Aachen University
Chair: Joshua Sawall, Technische Universität Berlin
16.1 Latest Achievements in Scientific Ocean and Continental Drilling
Chair: Lisa Marie Egger, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
Chair: Christoph Böttner, Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
10:30am
-
10:45am
Coffee break
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: "Kritische Rohstoffe"

Moderators: Jochen Kolb, KIT & Jürgen Grötsch, President DGGV

12:00pm
-
12:30pm
Awards

Hermann-Credner-Preis/Stipendium 2021: Dr. Gabriel C. Rau

Hans-Cloos-Preis/Stipendium 2021: Dr. Yvonne T. Spychala

Serge-von-Bubnoff-Medaille 2021: Dr. Gösta Hoffmann

Gustav-Steinmann-Medaille 2020: Prof. Gerhard Bohrmann

12:30pm
-
1:30pm
Public discussion with GDMB & SGA student chapter <br> Circular ecomony – the world beyond mining? Tbc
Industry Event
1:30pm
-
3:00pm
13.2-1 Metal fluxes in the oceanic crust and implications on the formation of hydrothermal mineralizations
Chair: Clifford Patten, KIT
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Manuel Keith, Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
11.2-2 Approaches to Sustainably Develop the Subsurface Potential for Storage and Disposal
Chair: Andreas Henk, TU Darmstadt
Chair: Alexander Raith, DEEP.KBB GmbH
1.7-2 Critical Metals in the Environment
Chair: David M. Ernst, Jacobs University Bremen
Chair: Franziska Klimpel, Jacobs University Bremen
Chair: Dennis Krämer, Jacobs University Bremen
Chair: Anna-Lena Zocher, Jacobs University Bremen
1.3-2 Geodynamic and its influence on topography evolution in Central and Northern Europe: From the Past to the Present
Chair: Ulrich Anton Glasmacher, Heidelberg University
Chair: Hans-Peter Bunge, Ludwig-Maximilians Universitaet
18.1-2 Young Scientist Session
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Thora Schubert, RWTH Aachen University
Chair: Joshua Sawall, Technische Universität Berlin
17.1 Recent advances in geoscientific investigations of the ocean floor
Chair: Gerhard Bohrmann, University of Bremen
Chair: Ruediger Stein, Center for Marine Environmental Sciences (MARUM), Bremen University
Chair: Wolfgang Bach, Universität Bremen
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: Critical Raw Materials for the Energy Transition

Kathryn Goodenough more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
13.2-2 Metal fluxes in the oceanic crust and implications on the formation of hydrothermal mineralizations
Chair: Clifford Patten, KIT
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Manuel Keith, Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
9.2 Groundwater quality: new developments on understanding transport and mobility of contaminants related to anthropogenic impacts
Chair: Tobias Licha, Ruhr Universität Bochum
Chair: Ferry Schiperski, TU Berlin
15.3 Geodata management – »From bookshelves to full digital accessibility«
Chair: Tanja Wodtke, BGR - Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
Chair: Jørgen Tulstrup, GEUS - Geological Survey of Denmark and Greenland
1.4 Numerical modelling of sedimentary basins and petroleum systems
Chair: Rüdiger Lutz, r.lutz@bgr.de
18.1-3 Young Scientist Session
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Thora Schubert, RWTH Aachen University
Chair: Joshua Sawall, Technische Universität Berlin
15.2 Strategies to enable FAIR and Open Data and Software
Chair: Andreas Hübner, GFZ German Research Centre for Geosciences
Chair: Thorsten Agemar, LIAG
6:00pm
-
6:45pm
Poster session for Topic: 1.4
Poster session for Topic: 3.1
Poster session for Topic: 11.2, 13.2
Poster session for Topic: 15.3, 17.1
Poster session for Topic: 16.1
 
7:00pm
-
9:00pm
DGGV Mitgliederversammlung / Members' Meeting
Date: Wednesday, 22/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
13.3 Exploration and extraction of key battery commodities for e-mobility
Chair: Torsten Gorka, DMT GmbH & Co. KG
Chair: Stephan Peters, DMT GmbH & Co. KG
1.5 Dating and Rating Landscape Evolution with Geochemical Methods on Geomorphic to Geologic Time Scales
Chair: Andrea Madella, Universität Tübingen
Chair: Sarah Falkowski, University of Tübingen
Chair: Paul Reinhold Eizenhöfer, University of Tübingen
Chair: Christoph Glotzbach, University Tübingen
8.3 Mineral and rock magnetism for reservoir characterization
Chair: Agnes Kontny, KIT
Chair: Katarzyna Dudzisz, KIT
4.1/2 Tectonic Systems (TSK Open Session)
Chair: Niko Froitzheim, Universität Bonn
Chair: Dennis Quandt, Karlsruhe Institute of Technology
7.1-1 Spectroscopic methods in modern geosciences
Chair: Melanie Kaliwoda, SNSB /LMU
Chair: Jörg Göttlicher, KIT
 
10:30am
-
10:45am
Coffee break
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: "The Future of Geodata Management"
12:00pm
-
12:30pm
Awards

Rolf-und-Marlies-Teichmüller-Preis 2020: Prof. Dr. Walter Riegel

Serge-von-Bubnoff-Medaille 2021: Prof. Dr. Jan-Michael Lange

Eugen-Seibold-Medaille 2021: Dr. Hella Wittmann-Oelze

12:30pm
-
1:30pm
Break
Industry Event
1:30pm
-
3:00pm
13.1-1 European Raw Materials
Chair: Antje Wittenberg, BGR
Chair: Henrike Sievers, BGR
1.8 Earth Surface Dynamics and Processes under Climatic and Tectonic controls
Chair: Michael Krautblatter, TU München
Chair: Aaron Bufe, German Research Centre for Geosciences
Chair: Stefanie Tofelde, University of Potsdam
1.9 Depositional and diagenetic processes in carbonate systems
Chair: Lars Reuning, CAU Kiel, Institute of Geosciences
6.1-1 Applications in 3D Geological Modelling
Chair: Rouwen Johannes Lehné, HLNUG
7.1-2 Spectroscopic methods in modern geosciences
Chair: Melanie Kaliwoda, SNSB /LMU
Chair: Jörg Göttlicher, KIT
15.1-1 Working on the roads: Improving the infrastructure for research into geo-societal challenges
Chair: Kirsten Elger, GFZ German Research Centre for Geosciences
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: The Future of Geodata Management – the UK experiences

Karen Hanghøj more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
13.1-2 European Raw Materials
Chair: Antje Wittenberg, BGR
Chair: Henrike Sievers, BGR
9.1 Groundwater Availability: Current Trends and Challenges in Groundwater Resources Exploration and Management
Chair: Nico Goldscheider, Karlsruher Institut für Technologie (KIT)
Chair: Traugott Scheytt, TU Bergakademie Freiberg
12.3 Geoscience and Society
Chair: Christian Bücker, CB Photography
Chair: Christoph Hilgers, Karlsruhe Institute of Technology
6.1-2 Applications in 3D Geological Modelling
Chair: Rouwen Johannes Lehné, HLNUG
19.1-1 Regional geology: A key for answering questions in geoscience
Chair: Guido Meinhold, Keele University
Chair: Jan Golonka, AGH University of Science and Technology
Chair: Jonas Kley, Georg-August-Universität Göttingen
Chair: Heinz-Gerd Röhling, DGGV
15.1-2 Working on the roads: Improving the infrastructure for research into geo-societal challenges
Chair: Kirsten Elger, GFZ German Research Centre for Geosciences
5:45pm
-
6:00pm
Coffee break
6:00pm
-
7:30pm
Poster session for Topics: 1.5, 1.8
Poster session for Topic: 1.9
Poster session for Topics: 4.2, 5.3
Poster session for Topics: 6.1, 6.2, 8.3
Poster session for Topics: 9.1, 9.3, 12.1, 12.3, 13.1, 13.3
Poster session for Topics: 14.1, 14.2, 15.1, 19.1, 19.2
Date: Thursday, 23/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
2.3 Geo-bio-interaction in oceanic hydrothermal systems
Chair: Esther Martina Schwarzenbach, Freie Universität Berlin
Chair: Wolfgang Bach, Universität Bremen
5.1 The imprint of astronomical climate forcing: geochronometer and paleoclimate archive
Chair: Christian Zeeden, Leibniz Institute for Applied Geophysics
Chair: Stefanie Kaboth-Bahr, University of Potsdam
12.1-1 Communication geosciences and higher education teaching
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Sylke Hlawatsch, RichardHallmann-Schule
19.1-2 Regional geology: A key for answering questions in geoscience
Chair: Guido Meinhold, Keele University
Chair: Jan Golonka, AGH University of Science and Technology
Chair: Jonas Kley, Georg-August-Universität Göttingen
Chair: Heinz-Gerd Röhling, DGGV
14.1 Radon & Geology
Chair: Rouwen Johannes Lehné, HLNUG
 
10:30am
-
10:45am
Coffee break
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: Grundwasser und Trinkwasser: Geht uns in Deutschland das Wasser aus?

Organizer: Fachsektion Hydrogeologie

Moderation: Ruth Maier

Panelists:

  • Prof. Matthias Maier, Stadtwerke Karlsruhe 
  • Dr. Steffen Ochs, Umweltministerium BaWü 
  • Prof. Maria-Theresia Schafmeister, Uni Greifswald 
  • Prof. Nico Goldscheider, KIT 
  • Dr. Klaus Schnell, ERM 
12:00pm
-
12:45pm
Awards

Gustav-Steinmann-Medaille 2021: Prof. Mark Richard Handy

Leopold-von-Buch-Plakette 2021: Prof. Eduard Garzanti

Rolf+Marlies Teichmüller Preis 2021: Dr. Jochen Rascher

12:45pm
-
1:30pm
Break
Industry Event
1:30pm
-
3:00pm
2.2 Earth’s sustainable mantle
Chair: Stephan Koenig, University of Tuebingen
Chair: Maria Kirchenbaur, Leibniz Universität Hannover
Chair: Ernst Kiefer, KIT AGW
5.3 Advances in terrestrial and marine carbonate archives – novel proxies and innovative techniques to decipher past climate variability
Chair: Dana Felicitas Christine Riechelmann, Johannes Gutenberg University Mainz
Chair: Maximilian Hansen, Johannes Gutenberg-Universität Mainz
Chair: Sophie Warken, Heidelberg University
Chair: Michael Weber, Johannes Gutenberg Universität Mainz
12.1-2 Communication geosciences and higher education teaching
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Sylke Hlawatsch, RichardHallmann-Schule
19.2-1 Early Earth – geodynamics, environments, & the emergence of life
Chair: Jan-Peter Duda, Eberhard-Karls-University Tübingen
Chair: René Heller, Max Planck Institute for Solar System Research
Chair: Carsten Münker, Universität zu Köln
Chair: Joachim Reitner, University of Göttingen

The session is financially supported by the DFG 1833 "Building a Habitable Earth".

14.2-1 Post-mining: Opportunities and challenges
Chair: Dennis Quandt, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Tobias Rudolph, Technische Hochschule Georg Agricola (THGA)
Chair: Christoph Hilgers, Karlsruhe Institute of Technology
9.4-1 Hydrogeology of arid environments
Chair: Stephan Schulz, TU Darmstadt
Chair: Nils Michelsen, Technische Universität Darmstadt
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: Relative Importance of Climate and Humans on Water Storage Changes using GRACE Satellite Data

Bridget R. Scanlon more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
Thur_3_1
5.2 Geological archives and proxies of polar environmental change: Data basis for constraining numerical simulations
Chair: Johann Philipp Klages, Alfred-Wegener-Institut Helmholtz-Zentrum für Polar- und Meeresforschung
Chair: Juliane Müller, Alfred Wegener Institute
12.2 Sustainable use of geological resources in geopark areas
Chair: Henning Zellmer, Geopark Harz, Braunschweiger Land, Ostfalen
Chair: Heinz-Gerd Röhling, DGGV
19.2-2 Early Earth – geodynamics, environments, & the emergence of life
Chair: Jan-Peter Duda, Eberhard-Karls-University Tübingen
Chair: René Heller, Max Planck Institute for Solar System Research
Chair: Carsten Münker, Universität zu Köln
Chair: Joachim Reitner, University of Göttingen

The session is financially supported by the DFG 1833 "Building a Habitable Earth".

14.2-2 Post-mining: Opportunities and challenges
Chair: Dennis Quandt, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Tobias Rudolph, Technische Hochschule Georg Agricola (THGA)
Chair: Christoph Hilgers, Karlsruhe Institute of Technology
9.4-2 Hydrogeology of arid environments
Chair: Stephan Schulz, TU Darmstadt
Chair: Nils Michelsen, Technische Universität Darmstadt
5:45pm
-
6:00pm
DGGV Young Scientist Award for best talk and best poster; Closing ceremony

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GeoKarlsruhe 2021
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.139+TC
© 2001 - 2021 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany