Conference Agenda

Session Overview
 
Date: Sunday, 19/Sept/2021
3:00pm
-
6:00pm
DGGV Vorstandssitzung
6:00pm
-
8:30pm
Icebreaker

 
Date: Monday, 20/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
10.2 Material use of geothermal waters
Chair: Valentin Magnus Goldberg, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Tobias Kluge, KIT
11.3 The fate of hydrogen: underground storage, nuclear waste repositories and natural hydrogen fluxes
Chair: Christian Ostertag-Henning, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
Chair: Thorsten Schäfer, Friedrich-Schiller-Universität Jena
1.1-1 Sediment routing systems and provenance analysis
Chair: Laura Stutenbecker, TU Darmstadt
Chair: Hilmar von Eynatten, University of Göttingen
Chair: Guido Meinhold, Keele University

This session is co-hosted by the 'Fachsektion Sedimentologie' of the DGGV.

2.1-1 Carbonatites and alkaline rocks
Chair: Michael Marks, Universität Tübingen
Chair: Benjamin Florian Walter, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: R. Johannes Giebel, Technische Universität Berlin
8.4 Induced Seismicity and Wind Turbine Emissions: Sources – Monitoring – Modelling - Mitigation
Chair: Joachim Ritter, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Stefan Baisch, Q-con GmbH
Chair: Andreas Rietbrock, Karlsruhe Institute of Technology
21-1 Open Session
Chair: Armin Zeh, KIT
10:30am
-
10:45am
Greetings
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: "Energiewende mit Wasserstoff?"

Moderators: Christoph Hilgers, KIT & Jürgen Grötsch, President DGGV

Panel Members:

  • Prof. Dr. Holger Hanselka, President of the KIT and Vice-President Research Field Energy, Helmholtz Association, 76131 Karlsruhe, Germany
  • Dr. Klaus Langemann, Wintershall Dea AG, Senior Vice-President Carbon Management & Hydrogen, Friedrich-Ebert-Straße 160, 34119 Kassel, Germany
  • Dr. Markus Oles, ThyssenKrupp Steel Europe AG, Head of Carbon2Chem, Sustainable Production, 47166 Duisburg, Germany
  • Hans-Joachim Polk, VNG AG, Member of the Executive Board, Infrastructure & Technical Affairs, Braunstraße 7, 04347 Leipzig, Germany
  • Michael Schmidt, Deutsche Rohstoffagentur (DERA) in der Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe (BGR), Wilhelmstraße 25-30, 13593 Berlin-Spandau, Germany
12:00pm
-
12:30pm
Awards

Hans-Cloos-Preis/Stipendium 2020: Dr. Laura Stutenbecker

Eugen-Seibold-Medaille 2020: Prof. Dr. Thorsten J. Nagel

Serge-von-Bubnoff-Medaille 2020: Prof. Dr. Theo Simon

Leopold-von-Buch-Plakette 2020: Prof. Dr. Gillian R. Foulger

12:30pm
-
1:30pm
GeoEnergy Exploration Game - you wanna find heat? by KIT SPE Student Chapter & SPE Yps

Be part of the Geoenergy Exploration Game by the German Section of the SPE! This collaborative game builds on your engagement, your knowledge, and your discussions! Together with the other participants, you have to identify geoenergy reservoirs, decide which play you want to explore and tackle multiple challenges. This interdisciplinary and interactive session aims at students, YPs, and interested professionals.

1:30pm
-
3:00pm
10.3 Uncertainty Characterisation in Geothermal Exploration
Chair: Jeroen van der Vaart, TU Darmstadt
10.4-1 Understanding reactions and transport in porous and fractured media - from rock analytics to predictive modelling
Chair: Benjamin Busch, Karlsruher Institut für Technologie
Chair: Marita Felder, PanTerra Geoconsultants
Chair: Michael Kühn, GFZ German Research Centre for Geosciences
1.1-2 Sediment routing systems and provenance analysis
Chair: Laura Stutenbecker, TU Darmstadt
Chair: Hilmar von Eynatten, University of Göttingen
Chair: Guido Meinhold, Keele University

This session is co-hosted by the 'Fachsektion Sedimentologie' of the DGGV.

2.1-2 Carbonatites and alkaline rocks
Chair: Michael Marks, Universität Tübingen
Chair: Benjamin Florian Walter, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: R. Johannes Giebel, Technische Universität Berlin
8.2-1 Gravity-based density models and their applications
Chair: Denis Anikiev, Helmholtz Centre Potsdam - GFZ German Research Centre for Geosciences
Chair: Hans-Jürgen Götze, CAU Kiel
21-2 Open Session
Chair: Armin Zeh, KIT
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: From Poverty to Prosperity: The Real Energy Transition

Scott W. Tinker more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
10.4-2 Understanding reactions and transport in porous and fractured media - from rock analytics to predictive modelling
Chair: Benjamin Busch, Karlsruher Institut für Technologie
Chair: Michael Kühn, GFZ German Research Centre for Geosciences
1.2 Advances in understanding processes driving the formation and evolution of sedimentary basins
Chair: Liviu Matenco, Utrecht University
Chair: Magdalena Scheck-Wenderoth, Helmholtz Centre Potsdam I GFZ German Research Centre for Geosciences
Chair: Fadi Henri Nader, Utrecht University
2.4 Magmatic and metamorphic petrology
Chair: Armin Zeh, KIT
Chair: Dominik Gudelius, Karlsruhe Institute of Technology
8.2-2 Gravity-based density models and their applications
Chair: Wolfgang Szwillus, Kiel University
Chair: Judith Bott, GFZ German Research Centre for Geosciences
Virtual Field Trips: Geological dive around the globe
Chair: Pankaj Khanna, Ali I. Al-Naimi Petroleum Engineering Research Center

 

 
5:45pm
-
6:00pm
Coffee break
6:00pm
-
6:45pm
Poster session for Topics: 1.1, 1.2
Poster session for Topics: 2.1, 5.1
Poster session for Topics: 8.2, 10.2
Poster session for Topics: 11.3
   
6:45pm
-
7:00pm
Coffee break
7:00pm
-
8:00pm
Public Evening Lecture: Geology on Mars

Dr. John P. Grotzinger is the Harold Brown Professor of Geology, Division of Geological and Planetary Sciences, California Institute of Technology. more information


 
Date: Tuesday, 21/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
13.4 Industrial Resource Strategies
Chair: Kathryn Goodenough, British Geological Survey
Chair: Katharina Steiger, Karlsruhe Institut for Technology
11.2-1 Approaches to Sustainably Develop the Subsurface Potential for Storage and Disposal
Chair: Max Wippich, DEEP.KBB GmbH
Chair: Till Popp, Institut für Gebirgsmechanik GmbH
1.7-1 Critical Metals in the Environment
Chair: David M. Ernst, Jacobs University Bremen
Chair: Franziska Klimpel, Jacobs University Bremen
Chair: Dennis Krämer, Jacobs University Bremen
Chair: Anna-Lena Zocher, Jacobs University Bremen
1.3-1 Geodynamic and its influence on topography evolution in Central and Northern Europe: From the Past to the Present
Chair: Ulrich Anton Glasmacher, Heidelberg University
Chair: Hans-Peter Bunge, Ludwig-Maximilians Universitaet
18.1-1 Young Scientist Session
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Thora Schubert, RWTH Aachen University
Chair: Joshua Sawall, Technische Universität Berlin
16.1 Latest Achievements in Scientific Ocean and Continental Drilling
Chair: Lisa Marie Egger, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
Chair: Christoph Böttner, Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
Chair: Gareth James Crutchley, GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel
10:30am
-
10:45am
Coffee break
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: "Kritische Rohstoffe"

Moderators: Jochen Kolb, KIT & Christoph Hilgers, KIT

Panel Members:

  • Prof. Dr. Thomas Hirth, Vice-President for Innovation and International Affairs, 76131 Karlsruhe, Germany
  • Dr. Peter Buchholz, Head of Deutsche Rohstoffagentur (DERA) in der Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe (BGR), 13593 Berlin-Spandau, Germany
  • Moritz Ostenrieder, Managing Director at Sachtleben Minerals GmbH & Co. KG, 77756 Hausach, Germany
  • Dr.-Ing. Andreas Wendt, Mitglied des Vorstands der BMW AG, Einkauf und Lieferantennetzwerk
12:00pm
-
12:30pm
Awards

Hermann-Credner-Preis/Stipendium 2021: Dr. Gabriel C. Rau

Hans-Cloos-Preis/Stipendium 2021: Dr. Yvonne T. Spychala

Serge-von-Bubnoff-Medaille 2021: Dr. Gösta Hoffmann

Gustav-Steinmann-Medaille 2020: Prof. Gerhard Bohrmann

12:30pm
-
1:30pm
Break
Industry Event: Bruker AXS GmbH "Elemental Analysis Solutions for Geological & Geochemical Applications"

Lecturer: Dr. Adrian Fiege and Dr. Jan Stelling

SGA Student Chapter: “networking speed dating”
1:30pm
-
3:00pm
13.2-1 Metal fluxes in the oceanic crust and implications on the formation of hydrothermal mineralizations
Chair: Clifford Patten, KIT
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Manuel Keith, Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
11.2-2 Approaches to Sustainably Develop the Subsurface Potential for Storage and Disposal
Chair: Andreas Henk, TU Darmstadt
Chair: Alexander Raith, DEEP.KBB GmbH
1.7-2 Critical Metals in the Environment
Chair: David M. Ernst, Jacobs University Bremen
Chair: Franziska Klimpel, Jacobs University Bremen
Chair: Dennis Krämer, Jacobs University Bremen
Chair: Anna-Lena Zocher, Jacobs University Bremen
1.3-2 Geodynamic and its influence on topography evolution in Central and Northern Europe: From the Past to the Present
Chair: Ulrich Anton Glasmacher, Heidelberg University
Chair: Hans-Peter Bunge, Ludwig-Maximilians Universitaet
18.1-2 Young Scientist Session
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Thora Schubert, RWTH Aachen University
Chair: Joshua Sawall, Technische Universität Berlin
17.1 Recent advances in geoscientific investigations of the ocean floor
Chair: Gerhard Bohrmann, University of Bremen
Chair: Ruediger Stein, Center for Marine Environmental Sciences (MARUM), Bremen University
Chair: Wolfgang Bach, Universität Bremen
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: Critical Raw Materials for the Energy Transition

Kathryn Goodenough more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
13.2-2 Metal fluxes in the oceanic crust and implications on the formation of hydrothermal mineralizations
Chair: Clifford Patten, KIT
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Manuel Keith, Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
9.2 Groundwater quality: new developments on understanding transport and mobility of contaminants related to anthropogenic impacts
Chair: Tobias Licha, Ruhr Universität Bochum
Chair: Ferry Schiperski, TU Berlin
15.3 Geodata management – »From bookshelves to full digital accessibility«
Chair: Tanja Wodtke, BGR - Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
Chair: Jørgen Tulstrup, GEUS - Geological Survey of Denmark and Greenland
1.4 Numerical modelling of sedimentary basins and petroleum systems
Chair: Rüdiger Lutz, r.lutz@bgr.de
18.1-3 Young Scientist Session
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Thora Schubert, RWTH Aachen University
Chair: Joshua Sawall, Technische Universität Berlin
15.2 Strategies to enable FAIR and Open Data and Software
Chair: Andreas Hübner, Freie Universität Berlin
Chair: Thorsten Agemar, LIAG
Chair: Dirk Fleischer, Heinrich Heine University Düsseldorf
6:00pm
-
6:45pm
Poster session for Topic: 1.4
Poster session for Topic: 11.2, 13.2
Poster session for Topic: 15.3, 17.1
Poster session for Topic: 16.1
   
7:00pm
-
9:00pm
DGGV Mitgliederversammlung / Members' Meeting

 
Date: Wednesday, 22/Sept/2021
9:00am
-
10:30am
13.3 Exploration and extraction of key battery commodities for e-mobility
Chair: Andreas Barth, Beak Consultants GmbH
Chair: Stephan Peters, DMT GmbH & Co. KG
1.5 Dating and Rating Landscape Evolution with Geochemical Methods on Geomorphic to Geologic Time Scales
Chair: Andrea Madella, Universität Tübingen
Chair: Sarah Falkowski, University of Tübingen
Chair: Paul Reinhold Eizenhöfer, University of Tübingen
Chair: Christoph Glotzbach, University Tübingen
8.3 Mineral and rock magnetism for reservoir characterization
Chair: Agnes Kontny, KIT
Chair: Katarzyna Dudzisz, KIT
4.1/2 Tectonic Systems (TSK Open Session)
Chair: Niko Froitzheim, Universität Bonn
Chair: Dennis Quandt, Karlsruhe Institute of Technology
7.1-1 Spectroscopic methods in modern geosciences
Chair: Melanie Kaliwoda, SNSB /LMU
Chair: Jörg Göttlicher, KIT
 
10:30am
-
10:45am
Coffee break
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: "The Future of Geodata Management"

Moderators:  Jürgen Grötsch, President DGGV & Christoph Hilgers, KIT

Panel Members:

  • Karen Hanghoj, Director British Geological Survey (BGS)

  • Ralph Watzel, Director Germany Geological Survey (BGR)

  • Maximilian Ahrens, CTO T-Systems

  • Johan Krebbers, Shell & OSDU

12:00pm
-
12:30pm
Awards

Rolf-und-Marlies-Teichmüller-Preis 2020: Prof. Dr. Walter Riegel

Serge-von-Bubnoff-Medaille 2021: Prof. Dr. Jan-Michael Lange

Eugen-Seibold-Medaille 2021: Dr. Hella Wittmann-Oelze

12:30pm
-
1:30pm
Break
Early Career Researcher Event from jDGGV
Chair: Iris Arndt, Goethe University Frankfurt
Chair: Laura Krone, jDGGV

Hello fellow ECRs,

our ECR networking event will take place on Wednesday at lunchtime (12:30 pm). All students (BSc, MSc, PhD) and postdocs are welcome! We will provide a room to get to know you fellow ECRs and talk about some of the typical questions that are concerning geoscientists at early career stages, such as:

  • How can I network (more) efficiently?
  • What are effective strategies for a healthy work-life balance?
  • How to get hot coffee and cool beer on field trips in remote regions?
  • If I move to another city or country to enhance my career, how do I not lose my friends, family, relationship, and health insurance on the way?
  • How to process my data and pack them into informative graphics?
  • Staying in science?! Do interesting geo-related jobs, in which I can gain personal fulfilment and know whether I am still employed next year, exist on this planet?

We are looking forward to an informal exchange and a fun lunch break with you!

See you there,

Iris and Laura from jDGGV

Industry Event: Agilent Technologies "How ICP-MS and ICP- MS/MS provide critical key data from resources to processing"

Lecturer: Gernot Hudin and Jörg Hansmann

This lunch seminar is aimed at all users, students, and laboratory managers to demonstrate the full range of possibilities offered by modern ICP-MS. The second part will then present the ICP-MS/MS technique as a tool for particularly demanding tasks or connections to laser systems. The technique is based on the fact that, with suitable pre-sorting of the ions in the first quadrupole before the collision/reaction cell, particularly strong molecular interferences and even isobaric superpositions can be processed. In this way, particularly detectable elements can be determined in difficult sample types such as geochemical digests, for which there was previously no good determination option.

1:30pm
-
3:00pm
13.1-1 European Raw Materials
Chair: Antje Wittenberg, BGR
Chair: Henrike Sievers, BGR
1.8 Earth Surface Dynamics and Processes under Climatic and Tectonic controls
Chair: Michael Krautblatter, TU München
Chair: Aaron Bufe, German Research Centre for Geosciences
Chair: Stefanie Tofelde, University of Potsdam
1.9 Depositional and diagenetic processes in carbonate systems
Chair: Lars Reuning, CAU Kiel, Institute of Geosciences
6.1-1 Applications in 3D Geological Modelling
Chair: Rouwen Johannes Lehné, HLNUG
Chair: Roland Baumberger, Swiss Geological Survey
Chair: Stephan Steuer, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
7.1-2 Spectroscopic methods in modern geosciences
Chair: Melanie Kaliwoda, SNSB /LMU
Chair: Jörg Göttlicher, KIT
15.1-1 Working on the roads: Improving the infrastructure for research into geo-societal challenges
Chair: Kirsten Elger, GFZ German Research Centre for Geosciences
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: The Future of Geodata Management – the UK experiences

Karen Hanghøj more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
4:15pm
-
5:45pm
13.1-2 European Raw Materials
Chair: Antje Wittenberg, BGR
Chair: Henrike Sievers, BGR
9.1 Groundwater Availability: Current Trends and Challenges in Groundwater Resources Exploration and Management
Chair: Nico Goldscheider, Karlsruher Institut für Technologie (KIT)
Chair: Traugott Scheytt, TU Bergakademie Freiberg
12.3 Geoscience and Society
Chair: Christian Bücker, CB Photography
Chair: Christoph Hilgers, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Frank R. Schilling, KIT
6.1-2 Applications in 3D Geological Modelling
Chair: Rouwen Johannes Lehné, HLNUG
Chair: Roland Baumberger, Swiss Geological Survey
Chair: Stephan Steuer, Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe
19.1-1 Regional geology: A key for answering questions in geoscience
Chair: Guido Meinhold, Keele University
Chair: Jan Golonka, AGH University of Science and Technology
Chair: Jonas Kley, Georg-August-Universität Göttingen
Chair: Heinz-Gerd Röhling, DGGV
15.1-2 Working on the roads: Improving the infrastructure for research into geo-societal challenges
Chair: Kirsten Elger, GFZ German Research Centre for Geosciences
5:45pm
-
6:00pm
Coffee break
6:00pm
-
7:30pm
Poster session for Topics: 1.5, 1.8
Poster session for Topic: 1.9
Poster session for Topics: 4.2, 5.3
Poster session for Topics: 6.1, 6.2, 8.3
Poster session for Topics: 9.1, 9.3, 12.1, 12.3, 13.1, 13.3
Poster session for Topics: 14.1, 14.2, 15.1, 19.1, 19.2

 
Date: Thursday, 23/Sept/2021
9:00am
-
9:30am
EGW - Welcome & Geothermal @ KIT

Welcome & Geothermal @ KIT

9:00am
-
10:30am
2.3 Geo-bio-interaction in oceanic hydrothermal systems
Chair: Esther Martina Schwarzenbach, Freie Universität Berlin
Chair: Wolfgang Bach, Universität Bremen
5.1 The imprint of astronomical climate forcing: geochronometer and paleoclimate archive
Chair: Christian Zeeden, Leibniz Institute for Applied Geophysics
Chair: Stefanie Kaboth-Bahr, University of Potsdam
12.1-1 Communication geosciences and higher education teaching
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Sylke Hlawatsch, RichardHallmann-Schule
19.1-2 Regional geology: A key for answering questions in geoscience
Chair: Guido Meinhold, Keele University
Chair: Jan Golonka, AGH University of Science and Technology
Chair: Jonas Kley, Georg-August-Universität Göttingen
Chair: Heinz-Gerd Röhling, DGGV
14.1 Radon & Geology
Chair: Rouwen Johannes Lehné, HLNUG
 
9:30am
-
10:45am
EGW - Assessment of Geothermal Resources
10:30am
-
10:45am
Coffee break
10:45am
-
11:00am
EGW - Break
10:45am
-
12:00pm
Panel Discussion: Grundwasser und Trinkwasser: Geht uns in Deutschland das Wasser aus?
Grundwasser gehört global zu den wichtigsten Wasserressourcen und trägt in Deutschland etwa 75% zur Trinkwasserversorgung bei, in Karlsruhe sogar 100%. In vielen Regionen weltweit wird Grundwasser auch in zunehmendem Umfang für die landwirtschaftliche Bewässerung genutzt, spielt also auch bei der Nahrungsmittelproduktion für die wachsende Weltbevölkerung eine wichtige Rolle. Grundwasser ist Teil des Wasserkreislaufs, speist Quellen, Bäche, Flüsse und Seen und ist entscheidend wichtig für viele Ökosysteme, woraus sich vielfältige Konflikte mit der menschlichen Nutzung ergeben. Der prognostizierte Klimawandel mit all seinen Unsicherheiten und die sich verändernde Landnutzung stellen für die Verfügbarkeit und Qualität der Grundwasserressourcen vielfältige Herausforderungen dar, wie beispielsweise die großflächige Kontamination mit Nitrat aus der Landwirtschaft, dramatische Abnahmen der Grundwasserstände in manchen Weltregionen aufgrund von Wasserentnahmen für die Bewässerung, sowie...
11:00am
-
11:15am
EGW - Constructing Geothermal Wells
11:15am
-
11:45am
EGW - Resource Development
11:45am
-
12:00pm
EGW - Energy Conversion Systems
12:00pm
-
12:45pm
Awards

Gustav-Steinmann-Medaille 2021: Prof. Mark Richard Handy

Leopold-von-Buch-Plakette 2021: Prof. Eduard Garzanti

Rolf+Marlies Teichmüller Preis 2021: Dr. Jochen Rascher

12:00pm
-
1:00pm
EGW - Lunch
12:45pm
-
1:30pm
Break
Industry Event
1:00pm
-
1:45pm
EGW - Keynote: Martin Blomendal
1:30pm
-
3:00pm
2.2 Earth’s sustainable mantle
Chair: Stephan Koenig, University of Tuebingen
Chair: Maria Kirchenbaur, Leibniz Universität Hannover
Chair: Ernst Kiefer, KIT AGW
5.3 Advances in terrestrial and marine carbonate archives – novel proxies and innovative techniques to decipher past climate variability
Chair: Dana Felicitas Christine Riechelmann, Johannes Gutenberg University Mainz
Chair: Maximilian Hansen, Johannes Gutenberg-Universität Mainz
Chair: Sophie Warken, Heidelberg University
Chair: Michael Weber, Johannes Gutenberg Universität Mainz
12.1-2 Communication geosciences and higher education teaching
Chair: Malte Junge, Mineralogische Staatssammlung München (SNSB-MSM) / LMU München
Chair: Sylke Hlawatsch, RichardHallmann-Schule
19.2-1 Early Earth – geodynamics, environments, & the emergence of life
Chair: Jan-Peter Duda, Eberhard-Karls-University Tübingen
Chair: René Heller, Max Planck Institute for Solar System Research
Chair: Carsten Münker, Universität zu Köln
Chair: Joachim Reitner, University of Göttingen

The session is financially supported by the DFG 1833 "Building a Habitable Earth".

14.2-1 Post-mining: Opportunities and challenges
Chair: Dennis Quandt, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Tobias Rudolph, Technische Hochschule Georg Agricola (THGA)
Chair: Christoph Hilgers, Karlsruhe Institute of Technology
9.4-1 Hydrogeology of arid environments
Chair: Stephan Schulz, TU Darmstadt
Chair: Nils Michelsen, Technische Universität Darmstadt
1:45pm
-
2:30pm
EGW - Operation of Geothermal Systems
2:30pm
-
2:45pm
EGW - Break
2:45pm
-
4:00pm
EGW - New geothermal utilization schemes
3:00pm
-
3:15pm
Coffee break
3:15pm
-
4:00pm
Plenary: Relative Importance of Climate and Humans on Water Storage Changes using GRACE Satellite Data

Bridget R. Scanlon more information

4:00pm
-
4:15pm
Coffee break
EGW - Break
4:15pm
-
5:00pm
EGW - Poster (1472, 1473, 1498, 1483, 1500)
4:15pm
-
5:45pm
Thur_3_1
5.2 Geological archives and proxies of polar environmental change: Data basis for constraining numerical simulations
Chair: Johann Philipp Klages, Alfred-Wegener-Institut Helmholtz-Zentrum für Polar- und Meeresforschung
Chair: Juliane Müller, Alfred Wegener Institute
12.2 Sustainable use of geological resources in geopark areas
Chair: Henning Zellmer, Geopark Harz, Braunschweiger Land, Ostfalen
Chair: Volker Wilde, Senckenberg Forschungsinstitut und Naturmuseum
Chair: Heinz-Gerd Röhling, DGGV
19.2-2 Early Earth – geodynamics, environments, & the emergence of life
Chair: Jan-Peter Duda, Eberhard-Karls-University Tübingen
Chair: René Heller, Max Planck Institute for Solar System Research
Chair: Carsten Münker, Universität zu Köln
Chair: Joachim Reitner, University of Göttingen

The session is financially supported by the DFG 1833 "Building a Habitable Earth".

14.2-2 Post-mining: Opportunities and challenges
Chair: Dennis Quandt, Karlsruhe Institute of Technology
Chair: Tobias Rudolph, Technische Hochschule Georg Agricola (THGA)
Chair: Christoph Hilgers, Karlsruhe Institute of Technology
9.4-2 Hydrogeology of arid environments
Chair: Stephan Schulz, TU Darmstadt
Chair: Nils Michelsen, Technische Universität Darmstadt
5:45pm
-
6:00pm
DGGV Young Scientist Award for best talk and best poster; Closing ceremony

 
Date: Friday, 24/Sept/2021
9:00am
-
9:45am
EGW - Keynote: Friedemann Samrock
9:45am
-
11:00am
EGW - Exploration of Geothermal Reservoirs
11:00am
-
11:15am
EGW - Break
11:15am
-
12:00pm
EGW - Poster (1459, 1495, 1477, 1492, 1499, 1501)
12:00pm
-
1:00pm
EGW - Lunch
1:00pm
-
1:45pm
EGW - Keynote: David McNamara
1:45pm
-
2:45pm
EGW - Sustainability, Environment and Regulatory Framework
2:45pm
-
3:00pm
EGW - Break
3:00pm
-
4:15pm
EGW - Computing and Data Management, Machine Learning
4:15pm
-
4:30pm
EGW - Closing Remarks & Prize