Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Filter by Track or Type of Session 
 
 
Session Overview
Date: Monday, 18/Feb/2019
9:00am
-
1:00pm
Registration
1:00pm
-
2:00pm
Opening
Location: Audimax, streaming to BIG HS
2:00pm
-
3:00pm
PML: Prandtl Memorial Lecture
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Martin Oberlack
 

Finite-size Lagrangian coherent structures

H. C. Kuhlmann

3:00pm
-
4:00pm
PL1: Plenary Lecture 1
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Guido Kanschat
 

PDE constrained Bayesian inference: when numerics meets statistics

R. Scheichl

4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8
4:30pm
-
6:30pm
YRM1: Modeling and control of Port-Hamiltonian systems
Location: HS 31
Chair: Robert Altmann
Chair: Philipp Schulze
 
4:30pm - 5:10pm

Dimension- and complexity-reduction for nonlinear partial differential port-Hamiltonian equations preserving an energy interpretation

B. Liljegren-Sailer, N. Marheineke



5:10pm - 5:50pm

Trajectory control of an elastic manipulator based on the discretized port-Hamiltonian model

M. Wang, P. Kotyczka



5:50pm - 6:30pm

Numerical approximation of heat transfer on heterogenous media

T. Scheuermann, P. Kotyczka

YRM2: Recent advances in Galerkin methods based on polytopal meshes
Location: BIG HS
Chair: Lorenzo Mascotto
 
4:30pm - 4:50pm

Discontinuous Galerkin methods for the biharmonic problem on polygonal and polyhedral meshes

Z. Dong



4:50pm - 5:10pm

Adaptive virtual element methods for parabolic problems using general polygonal meshes

O. Sutton, A. Cangiani, E. Georgoulis



5:10pm - 5:30pm

Building bridges between Galerkin methods on polytopal meshes

S. Lemaire



5:30pm - 5:50pm

Nonconforming Trefftz virtual element method for the Helmholtz problem

A. Pichler, I. Perugia, L. Mascotto



5:50pm - 6:10pm

Discontinuous Galerkin approximation of flows in fractured porous media on polytopal meshes

C. Facciolà, P. F. Antonietti, M. Verani



6:10pm - 6:30pm

Zienkiewicz-Zhu-type error estimator on polygonal meshes

D. Seibel, S. Weißer

YRM3: Recent developments in damage mechanics
Location: HS 21
Chair: Philipp Junker
Chair: Xiaoying Zhuang
 
4:30pm - 4:50pm

Wear mechanism of hard phase containing materials

A. Röttger



4:50pm - 5:10pm

On the regularization of ductile damage models

K. Langenfeld, J. Mosler



5:10pm - 5:30pm

Defects detection for piezoelectric materials using isogeometric symmetric Galerkin boundary element method and level sets

B. Nguyen, S. Nanthakumar, X. Zhuang



5:30pm - 5:50pm

An improved numerical treatment for gradient-enhanced and brittle damage modeling

S. Schwarz, D. R. Jantos, K. Hackl, P. Junker



5:50pm - 6:10pm

Phase field modeling of Hertzian indentation fracture

M. Strobl, T. Seelig



6:10pm - 6:30pm

An anisotropic brittle damage model with a damage tensor of second order using a micromorphic approach

M. Fassin, R. Eggersmann, S. Wulfinghoff, S. Reese

YRM4: Mathematical theory of deep learning
Location: HS 41
Chair: Rafael Reisenhofer
Chair: Philipp Petersen
 
4:30pm - 4:50pm

Deep convolutional networks from sparse coding principles

J. Sulam, A. Aberdam, M. Elad



4:50pm - 5:10pm

Optimal approximation for Wilson bases with ReLU neural networks

D. Perekrestenko



5:10pm - 5:30pm

Approximation spaces of deep neural networks

F. Voigtlaender



5:30pm - 5:50pm

Deep learning for inverse problems. Where are we, and how far can we go?

J. Adler, O. Öktem



5:50pm - 6:10pm

Gabor frames and deep scattering networks in audio processing

R. Bammer, M. Dörfler



6:10pm - 6:30pm

Invertible neural networks

J. Behrmann

YRM5: Multi-physics modeling of elastomers
Location: HS 07
Chair: Vu Ngoc Khiêm
Chair: Markus Mehnert
 
4:30pm - 4:50pm

Fracture simulation by the phase-field method for polymeric materials considering rate-dependent properties

B. Yin, M. Kaliske



4:50pm - 5:10pm

Coupled thermomechanical model for strain induced crystallization in polymers

S. Aygün, S. Klinge



5:10pm - 5:30pm

Thermo-micromechanics of strain-induced crystallization based on the analytical network-averaging concept

V. N. Khiêm, M. Itskov



5:30pm - 5:50pm

Modeling electro-elastic coupling phenomena of electroactive polymers in the context of structural mechanics

E. Hansy-Staudigl, M. Krommer, Y. Vetyukov, A. Humer



5:50pm - 6:10pm

Electro-mechanical characterization of VHB 4905

M. Mehnert, M. Hossain, P. Steinmann



6:10pm - 6:30pm

Reduced-order modelling and computational homogenisation of magnetorheological elastomers

B. Brands, D. Davydov, J. Mergheim, P. Steinmann

7:00pm
-
10:00pm
Welcome Reception
Location: Aux Gazelles
Date: Tuesday, 19/Feb/2019
8:30am
-
10:30am
S02.01: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Markus Böl
 
8:30am - 9:10am

Challenges and perspectives in brain tissue testing and modeling

S. Budday, G. A. Holzapfel, P. Steinmann, E. Kuhl



9:10am - 9:30am

CANCELLED!! The multiphysics of prion-like disease: spreading and atrophy in neurodegeneration

A. Schäfer, L. Noel, J. Weickenmeier, A. Goriely, E. Kuhl



9:30am - 9:50am

Modeling disease-dependent elastic fiber degradation in aortic dissection

M. Rolf-Pissarczyk, K. Li, G. A. Holzapfel



9:50am - 10:10am

A computational model for soft biological tissues considering the influence of injury on growth and remodelling

M. Gierig, M. Marino, P. Wriggers



10:10am - 10:30am

Modeling of the corrosion-fatigue behaviour of biodegradable magnesium alloys

S. Ma, B. Markert

S03.01: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Markus Kästner
 
8:30am - 8:50am

A phase-field model of brittle fracture for an isogeometric Reissner-Mindlin shell formulation

G. Kikis, M. Ambati, L. De Lorenzis, S. Klinkel



8:50am - 9:10am

An FFT-based solver for brittle fracture on heterogeneous microstructures

F. Ernesti, M. Schneider, T. Böhlke



9:10am - 9:30am

Phase field modeling of interface effects on cracks in heterogeneous materials

C. Kuhn, R. Müller



9:30am - 9:50am

A new framework to simulate fatigue fracture in brittle materials

P. Carrara, M. Ambati, R. Alessi, L. De Lorenzis



9:50am - 10:10am

Phase field modeling of dynamic brittle fracture of thin shells

K. Paul, C. Zimmermann, K. K. Mandadapu, T. J. Hughes, C. M. Landis, R. A. Sauer



10:10am - 10:30am

Peridynamic investigation of dynamic brittle fracture

S. Butt, G. Meschke

S04.01: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Manfred Bischoff
 
8:30am - 8:50am

Transformations and enhancement approaches for the large deformation EAS-method

R. Pfefferkorn, P. Betsch



8:50am - 9:10am

On the relaxation of continuity conditions for finite element schemes based on a least-squares approach

M. Igelbüscher, J. Schröder



9:10am - 9:30am

Selective strain scaling for tetrahedral finite elements

A. Tkachuk, M. Bischoff



9:30am - 9:50am

Application of the fast nonlinear analysis method on a clamped beam with a cubic spring

Ö. Akar, K. Willner



9:50am - 10:10am

Large deformation tangential-displacement normal-normal-stress elements

A. S. Pechstein



10:10am - 10:30am

Analysis-suitable CAD models based on watertight Boolean operations

B. Marussig, B. Urick, E. Cohen, R. H. Crawford, T. J. Hughes, R. F. Riesenfeld

S04.02: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Sven Klinkel
 
8:30am - 8:50am

A meshfree method fulfilling the conditions on Galerkin solution schemes

C. Weißenfels



8:50am - 9:10am

Peridynamic Petrov-Galerkin method: a generalization of the peridynamic theory of correspondence materials

T. Bode, C. Weißenfels, P. Wriggers



9:10am - 9:30am

Bulk and shear properties of architected, two-dimensional artificial materials as a function of their inner lattice design

N. Karathanasopoulos



9:30am - 9:50am

Energy absorption of re-entrant auxetic structures: a parametric study

N. R. Mekala, J. Bühring, N. Jafarzadeh Aghdam, K.-U. Schröder



9:50am - 10:10am

Numerical investigations about the use of lattice structures in energy absorbing systems

J. Bühring, N. Jafarzadeh Aghdam, N. R. Mekala, K.-U. Schröder



10:10am - 10:30am

Macroscopic modeling of open cell foams

S. Kirchhof, A. Ams

S05.01: Nonlinear oscillations
Location: HS 16
Chair: Katrin Ellermann
 
8:30am - 9:10am

From cybernetics to mechatronics - seven decades of interdisciplinary engineering

W. Schiehlen



9:10am - 9:30am

Sensitivity in machining systems

P. Eberhard, D. Hamann



9:30am - 9:50am

Chatter stability analysis for milling processes

R. Binder, K. Ellermann, H. Sehrschön



9:50am - 10:10am

Nonlinear dynamical systems excited by large amplitude random loads

L. Dostal



10:10am - 10:30am

Vibrations of an alpine ski under structural randomness

R. Eberle, M. Oberguggenberger

S06.01: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Thomas Antretter
Phase Transformations
 
8:30am - 8:50am

A thermomechanical modelling framework for selective laser melting based on phase transformations

I. Guschke, T. Bartel, A. Menzel



8:50am - 9:10am

A variational material model for shape memory alloys under thermal cycling

J. Waimann, K. Hackl, P. Junker



9:10am - 9:30am

Martensitic transformation at a crack under mode I and II loading

S. D. Schmidt, W. Dornisch, R. Müller



9:30am - 9:50am

Modeling of electric field-induced magnetization switching in multiferroic heterostructures

W. Dornisch, R. Müller



9:50am - 10:10am

Open problems in constitutive modelling of martensite

M. Petersmann, T. Antretter, G. Cailletaud, A. Sannikov

S07.01: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Philipp Birken
 
8:30am - 8:50am

On the motion of a bubble-soap: the Navier-Stokes equations coupled with surface tension forces on an immersed interface

S. Court



8:50am - 9:10am

A concept for aortic dissection with fluid-structure-crack interaction

R. Schussnig, T.-P. Fries



9:10am - 9:30am

Solid-fluid coupling in a fully Lagrangian framework

J. Bender, J. Kuhnert



9:30am - 9:50am

A novel multi-vector interface quasi-Newton method for partitioned fluid-structure interaction

T. Spenke, N. Hosters, M. Behr



9:50am - 10:10am

Model order reduction of parameterised monolithic fluid-structure interaction

D. Baroli, A. Zilian



10:10am - 10:30am

Numerical solution of viscoelastic fluid-structure-diffusion systems with applications in ophthalmology

A. Drobny, E. Friedmann

S08.01: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Benjamin Klusemann
 
8:30am - 9:10am

A short tour through continuum micromechanics and multiscale modeling of inhomogeneous materials

H. J. Böhm



9:10am - 9:30am

A Hashin-Shtrikman type semi-analytical homogenization procedure in multiscale modeling to account for coupled problems

D. Jaworek, S. Wulfinghoff, S. Reese



9:30am - 9:50am

Damage simulation of fibre reinforced composites using mean-field homogenization methods

P. Lenz, R. Mahnken



9:50am - 10:10am

Computational homogenisation of thermo-inelastic composites with an emphasis on weak micro-periodicity

R. Berthelsen, A. Menzel



10:10am - 10:30am

Homogenization of stiffness and eigenstresses/eigenstrains of matrix-inclusion composites

N. Jimenez Segura, B. Pichler, C. Hellmich

S09.01: Laminar flows and transition
Location: HS 03
Chair: Björn Hof
 
8:30am - 9:10am

A network of invariant solutions underlying spatio-temporal patterns in inclined layer convection

T. M. Schneider



9:10am - 9:30am

Dimension of the attractor in weakly turbulent Taylor-Couette flow

R. Gerlach, M. Dellnitz, D. Feldmann, M. Avila



9:30am - 9:50am

Dynamic feedback control of edge states in plane Poiseuille flow

B. Eckhardt, F. Knierim, M. Linkmann



9:50am - 10:10am

Asymptotic suction boundary layer: alternative linear and weakly non-modal stability modes

A. Yalcin, M. Oberlack



10:10am - 10:30am

Symmetry-induced unstable modes and transient growth in a Taylor-Couette type model problem

T. Gebler, M. Oberlack

S11.01: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Tatiana Gambaryan-Roisman
 
8:30am - 9:10am

Bubble-particles collision and attachment in laminar and turbulent flows

A.-E. Sommer, M. Eftekhari, A. Javadi, S. Heitkam, K. Schwarzenberger, K. Eckert



9:10am - 9:30am

Oscillating hydrogen bubbles at microelectrodes

A. Bashkatov, X. Yang, S. Hossain, G. Mutschke, K. Eckert



9:30am - 9:50am

Numerical investigation of simultaneous multi-bubble collapse scenarios with varying initial size

A. Lunkov, S. Adami, N. A. Adams



9:50am - 10:10am

Numerical investigations of the hydrodynamics and oxygen mass-transfer in aerated tanks

A. K. Höffmann, P. Ehrhard



10:10am - 10:30am

On the influence of strain hardening on a rising bubble

S. Descher, O. Wünsch

S12.01: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Barbara Kaltenbacher
 
8:30am - 8:50am

Evaluation of source signature during Full Waveform Inversion for seismic reconnaissance in tunneling

C. Riedel, K. Musayev, M. Baitsch, K. Hackl



8:50am - 9:10am

Initial source estimation of the wave equation with applications to photoacoustic tomography

A. Beigl, J. Sogn, O. Scherzer, W. Zulehner



9:10am - 9:30am

Numerical method to determine the inverse solution of two impacting rods of non-constant cross section

J. Burgert, W. Seemann



9:30am - 9:50am

Frequency-bounded delay and sum: a modified damage detection method in thin walled plates

A. Sattarifar, T. Nestorović



9:50am - 10:10am

Sensor positioning in the context of wave-based damage identification in dams

I. Reichert, M. Alalade, T. Lahmer



10:10am - 10:30am

Simulation of vibrational sources and vibroacoustic transfer in wind turbine drivetrains

F. Ihlenburg, T. Grätsch, M. Zarnekow

S13.01: Flow control
Location: SR 07
Chair: Bernd Noack
 
8:30am - 9:10am

Machine learning of interpretable nonlinear models for unsteady flow physics

S. L. Brunton, J. N. Kutz, J.-C. Loiseau, B. R. Noack



9:10am - 9:30am

Artificial intelligence control applied to drag reduction of the fluidic pinball

G. Y. Cornejo Maceda, B. R. Noack, F. Lusseyran, M. Morzynski, N. Deng, L. Pastur



9:30am - 9:50am

Control of chaotic systems by deep reinforcement learning

M. A. Bucci, O. Semeraro, A. Allauzen, L. Cordier, L. Mathelin



9:50am - 10:10am

Control of transient instabilities by order reduction on optimally time-dependent modes

A. Blanchard, T. Sapsis

S14.01: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Patrick Dondl
 
8:30am - 9:10am

Mathematical modeling of structure and function in interacting cell systems

A. Stevens



9:10am - 9:30am

A bulk-surface reaction-diffusion system for cell polarization

M. Röger, B. Niethammer, J. J. L. Velázquez



9:30am - 9:50am

A PDE model for bleb formation and interaction with linker proteins

P. Werner, M. Burger



9:50am - 10:10am

Balanced viscosity solutions for infinite-dimensional multi-rate systems

R. Rossi, A. Mielke



10:10am - 10:30am

On Fokker-Planck equations with mass evolution

I. Humpert, J.-F. Pietschmann, M. Burger

S14.02: Applied analysis
Location: SR 08
Chair: Ulisse Stefanelli
 
8:30am - 9:10am

A higher order geometrically nonlinear Cosserat-shell model with initial curvature effects

P. Neff, M. Birsan, I.-D. Ghiba



9:10am - 9:30am

Idealized pure and simple shear

J. Voss, C. Thiel, R. J. Martin, P. Neff



9:30am - 9:50am

Tikhonov regularization including tolerances in parameter space

G. Sfakianaki, I. Piotrowska-Kurczewski, P. Maass



9:50am - 10:10am

Variational problems involving Caccioppoli partitions

S. Tornquist



10:10am - 10:30am

Homogenization and dimension reduction of a textile shell in linear elasticity

S. Wackerle, G. Griso, J. Orlik

S15.01: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
8:30am - 9:10am

Uncertainty quantification with stochastic discontinuities

A. Barth



9:10am - 9:30am

Random elliptic PDEs with levy coefficients

O. G. Ernst, T. Kowalewitz, H. Gottschalk, M. Reese



9:30am - 9:50am

The diffusion equation with random diffusion coefficient given by (transformed) Lévy fields

H. Gottschalk, M. Reese, O. G. Ernst, T. Kowalewitz



9:50am - 10:10am

Fast simulation of non-stationary Gaussian random fields: the sinc-multilevel approach

L. Herrmann, K. Kirchner, C. Schwab



10:10am - 10:30am

Sparse compression of expected solution operators

D. Peterseim, M. Feischl

S17.01: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Oliver Rheinbach
 
8:30am - 8:50am

Model reduction techniques for port-Hamiltonian differential-algebraic systems

S.-A. Hauschild, N. Marheineke, V. Mehrmann



8:50am - 9:10am

Parametric model order reduction based on H2xL2 optimality conditions

M. Hund, P. Mlinarić, J. Saak



9:10am - 9:30am

On the application of a greedy reduced basis scheme to the multi-frequency solution of acoustic boundary element equations

C. Jelich, S. K. Baydoun, S. Marburg



9:30am - 9:50am

Linear algebra properties of dissipative Hamiltonian systems

V. Mehrmann, C. Mehl, M. Wojtylak



9:50am - 10:10am

Topological analysis of FMUs in liquid flow networks

A.-K. Baum, M. Kolmbauer, G. Offner



10:10am - 10:30am

Kemeny's constant and Braess' paradox

S. Kirkland

S18.01: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Mario Ohlberger
 
8:30am - 8:50am

Localization and mass conservation in reduced basis methods

F. Schindler, M. Ohlberger



8:50am - 9:10am

A technique for rational model order reduction of parametric problems lacking uniform inf-sup stability

D. Pradovera, F. Bonizzoni, F. Nobile, I. Perugia



9:10am - 9:30am

Model order reduction for space-adaptive simulations of unsteady incompressible flows

C. Gräßle, M. Hinze, J. Lang, S. Ullmann



9:30am - 9:50am

Towards efficient band structure computations of photonic crystals using model order reduction

M. Froidevaux



9:50am - 10:10am

Multi-fidelity optimization using reduced order models

K. A. Tolle, N. Marheineke



10:10am - 10:30am

Generalized Galerkin approximation in time for wave equations

M. Bause, M. Anselmann

S19.01: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Roland Herzog
 
8:30am - 8:50am

An optimal design of an elastic plate in a dynamic contact with a rigid obstacle

I. Bock, M. Kečkemétyová



8:50am - 9:10am

Necessary optimality conditions of VI constrained shape optimization problems

K. Welker, D. Luft, V. Schulz



9:10am - 9:30am

Efficient interface identification with an optimum experimental design

M. Siebenborn



9:30am - 9:50am

A discrete shape manifold and its use in PDE-constrained shape optimization

R. Bergmann, R. Herzog, E. Loayza-Romero



9:50am - 10:10am

Multimaterial topology optimization based on the topological derivative

P. Gangl



10:10am - 10:30am

Topology optimization of electrical machines with stress constraints

J. Holley, M. Hintermüller

S20.01: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Sergio Lucia
 
8:30am - 8:50am

H2-optimal model order reduction of interconnected systems

P. Benner, S. Grundel, P. Mlinarić



8:50am - 9:10am

Model reduction of district heating using network decomposition

M. Rein, J. Mohring, T. Damm, A. Klar



9:10am - 9:30am

Filtering and model order reduction of PDAEs with stochastic boundary data

N. Stahl, N. Marheineke



9:30am - 9:50am

Semi-active $H_\infty$ damping optimization by adaptive interpolation

Z. Tomljanović, M. Voigt



9:50am - 10:10am

Fixed order H-infinity controller design for delay systems

P. Schwerdtner, M. Voigt



10:10am - 10:30am

Polynomial approximation of Isaacs' equation and applications to control under uncertainty

D. Kalise, S. Kundu, K. Kunisch

S22.01: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Christian Himpe
 
8:30am - 9:10am

Model order reduction for the masses

R. Milk, P. Mlinarić, S. Rave, F. Schindler



9:10am - 9:30am

A-priori pole selection for reduced models in structural dynamics

Q. Aumann, G. Müller



9:30am - 9:50am

Parametric model order reduction using tensor principal orthogonal decomposition

M. Pak, M. Cruz Varona, S. Hu, B. Lohmann



9:50am - 10:10am

Model hierarchy of upper-convected Maxwell models with regard to simulations of melt-blowing processes

M. Wieland, W. Arne, N. Marheineke, R. Wegener



10:10am - 10:30am

Efficient structural reliability analysis coupling an adaptive subset simulation and PGD model reduction

A. Robens-Radermacher, J. Unger

S23.01: Applied operator theory
Location: SR 06
Chair: Olaf Post
 
8:30am - 9:10am

Schrodinger operators exhibiting an abrupt change of the spectral character

P. Exner



9:10am - 9:30am

Finite element solutions to a Sturm-Liouville transmission eigenproblem

C.-I. Gheorghiu, B. Zinsou



9:30am - 9:50am

The non-real spectrum of singular indefinite Sturm-Liouville operators with uniformly locally integrable potentials

J. Behrndt, P. Schmitz, C. Trunk



9:50am - 10:10am

Dirac systems on the semi-axis: reflection coefficients and Weyl functions

A. Sakhnovich



10:10am - 10:30am

Self-adjoint Dirac operators on domains in $\mathbb{R}^3$

M. Holzmann

10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
11:00am
-
12:00pm
PL2: Plenary Lecture 2
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Jan Modersitzki
 

Direct methods for camera-based 3D reconstruction & SLAM

D. Cremers

12:00pm
-
1:00pm
PL3: Plenary Lecture 3
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Josef Eberhardsteiner
 

Towards unified hierarchical modeling of hard and soft biological tissues

C. Hellmich

1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
DFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics. Development of non-standard discretization methods, mechanical and mathematical analysis
Location: HS 32
Chair: Jörg Schröder
Chair: Thomas Wick
 
2:00pm - 2:20pm

A new C0-continuous finite element formulation for gradient elasticity

J. Riesselmann, J. Ketteler, M. Schedensack, D. Balzani



2:20pm - 2:40pm

A posteriori error control for the finite cell method

A. Schröder, D. D'Angella, P. Di Stolfo, A. Düster, S. Hubrich, S. Kollmannsberger, E. Rank



2:40pm - 3:00pm

A posteriori estimator for the adaptive solution of a quasi-static fracture phase field model

M. Walloth, K. Mang, T. Wick, W. Wollner



3:00pm - 3:20pm

Adaptive isogeometric discretizations for diffuse modelling of discontinuities

M. Kästner, P. Hennig, R. Maier, D. Peterseim



3:20pm - 3:40pm

Quasi-collocation methods for isogemetric and stochastic finite-element-analysis

H. G. Matthies, F. Fahrendorf, L. de Lorenzis, B. Rosic, S. K. Shivanand



3:40pm - 4:00pm

The alternating direction method of multipliers with variable step sizes and its application to the simulation of BV-damage evolution

M. Milicevic, S. Bartels, M. Thomas

DFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Location: HS 02
Chair: Arash Behboodi
 
2:00pm - 2:40pm

Robust one-bit compressed sensing with non-Gaussian measurements

S. Dirksen, S. Mendelson



2:40pm - 3:00pm

Low rank recovery from phaseless inner products with matrix groups

D. Gross, I. Roth, R. Kueng, S. Kimmel, Y.-K. Liu, J. Eisert, M. Kliesch



3:00pm - 3:20pm

Learning the invisible

T. A. Bubba, G. Kutyniok, M. Lassas, M. März, W. Samek, S. Siltanen, V. Srinivasan



3:20pm - 3:40pm

Analysis of the generalization error: empirical risk minimization over deep artificial neural networks overcomes the curse of dimensionality in the numerical approximation of black-scholes partial differential equations

J. Berner, P. Grohs, A. Jentzen



3:40pm - 4:00pm

A gridless CS approach for channel estimation in hybrid massive MIMO systems

K. Ardah, A. L. F. de Almeida, M. Haardt

DFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Location: HS 42
Chair: Michael Kaliske
 
2:00pm - 2:20pm

Application of recurrent neural networks in structural analysis of concrete structures considering polymorphic uncertainty

F. Leichsenring, A. Fuchs, W. Graf, M. Kaliske



2:20pm - 2:40pm

Polymorphic uncertainty propagation with application to failure analysis of adhesive bonds in rotor blades

M. Drieschner, M. Eigel, R. Gruhlke, D. Hömberg, Y. Petryna



2:40pm - 3:00pm

Polymorphic uncertainty quantification in acoustic systems

T. Kohlsche, S. Lippert, O. von Estorff



3:00pm - 3:20pm

Polymorphic Uncertainty Quantification via Hierarchical Low Rank Tensors

L. Grasedyck, D. Moser



3:20pm - 3:40pm

Some theoretical aspects of the spectral Fuzzy FEM

D. Pivovarov, K. Willner, P. Steinmann



3:40pm - 4:00pm

Uncertainty Quantification in Fluid Mechanics and Fluid-Structure Interaction Using Cheap Approximators

J. Nitzler, J. Biehler, P.-S. Koutsourelakis, W. A. Wall

DFG-PP 1897.01: Calm, smooth and smart - novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: HS 41
Chair: Peter Eberhard
 
2:00pm - 2:20pm

A numerical model for analysis of design parameters for particle dampers

N. Meyer, R. Seifried



2:20pm - 2:40pm

Investigating the effect of complex particle shapes in liquid filled particle dampers using coupled DEM-SPH methods

P. Eberhard, C. Gnanasambandham



2:40pm - 3:00pm

Model reduction of second-order systems with MORLAB

P. Benner, I. Dorschky, T. Reis, M. Voigt, S. Werner



3:00pm - 3:20pm

Global proper orthogonal decomposition for parametric nonlinear model order reduction

C. H. Meyer, C. Lerch, D. J. Rixen



3:20pm - 3:40pm

Impact of model reduction on frequency responses of linear and geometric nonlinear finite element models

C. Lerch, C. H. Meyer, B. Lohmann



3:40pm - 4:00pm

Parameter variation on nonlinear energy sink attached to multiple degree of freedom system

M. Jahn, L. Panning-von Scheidt, J. Wallaschek

DFG-PP 1962.01: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization
Location: HS 07
Chair: Michael Hintermüller
 
2:00pm - 2:40pm

Structural total variation regularization with applications in inverse problems

M. Hintermüller



2:40pm - 3:00pm

Monotone multilevel method and least-squares finite elements for linear elastic contact

G. Rovi, B. Kober, G. Starke, R. Krause



3:00pm - 3:20pm

CANCELLED!! Directional differentiability for parabolic QVIs of obstacle type

A. Alphonse, M. Hintermüller, C. N Rautenberg



3:20pm - 3:40pm

Optimal control of static contact in finite strain elasticity

A. Schiela, M. Stöcklein



3:40pm - 4:00pm

Optimizing fracture propagation using a phase-field approach

I. Neitzel, T. Wick, W. Wollner

DFG-PP 2020.01: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: HS 31
Chair: Stefan Löhnert
 
2:00pm - 2:20pm

Investigation of failure mechanisms in high strength concrete using 3D-XFEM

R. Patel, S. Löhnert



2:20pm - 2:40pm

A unified multiscale modelling approach for concrete fatigue with microscale damage-mechanism implementations

A. Caggiano, D. Said Schicchi, S. Harenberg, V. Malácris-Pfaff, M. Pahn, F. Dehn, E. Koenders



2:40pm - 3:00pm

Description and analysis of pullout behavior of hooked steel fibers embedded in high performance concrete using phase-field modeling

M. Pise, D. Brands, G. Gebuhr, M. Sahril, J. Schröder, S. Anders



3:00pm - 3:20pm

Water-induced failure mechanics for concrete: micro-mechanical model, experimental observation and phase-field coupling

F. Aldakheel, P. Wriggers



3:20pm - 3:40pm

Phase-field modeling and simulation of fatigue phenomena in brittle materials

M. Ambati, P. Carrara, R. Alessi, L. De Lorenzis



3:40pm - 4:00pm

On the analysis of crack-closure behaviour using the phase-field method together with the novel concept of Representative Crack Elements

J. Storm, D. Supriatna, M. Kaliske

MS1: Mathematical modeling, analysis and simulation of drug distribution for efficient pharmacotherapy
Location: HS 34
Chair: Jurjen Duintjer Tebbens
Chair: Elfriede Friedmann
 
2:00pm - 2:30pm

An introduction into current mathematical drug distribution models from the pharmacologic point of view

P. Pavek, J. D. Tebbens



2:30pm - 3:00pm

Predicting drug disposition and metabolism in breast tumours

A. Barber, N. Plant



3:00pm - 3:30pm

On conservative and unconditionally positivity preserving numerical methods

A. Meister, S. Kopecz



3:30pm - 4:00pm

Mathematical modelling of intracellular protein dynamics: the importance of the spatial organisation of an eukaryotic cell

Z. Szymanska, M. Parisot, M. Lachowicz, W. Wronowska

MS2: Topology optimization of structures considering elaborate constraints and variables
Location: BIG HS
Chair: Thomas Vietor
Chair: Axel Schumacher
Chair: Sierk Fiebig
 
2:00pm - 2:20pm

Compilation of activities to extend the standard topology optimization procedures for real mechanical problems

T. Vietor, S. Fiebig, A. Schumacher



2:20pm - 2:40pm

Topology optimization for real industrial design problems

M. Zhou, R. Fleury, F. Fuerle, L. Zhao



2:40pm - 3:00pm

Application of topology optimization in automotive industry

L. Harzheim



3:00pm - 3:20pm

Form finding by shape optimization and vertex morphing

K.-U. Bletzinger



3:20pm - 3:40pm

Meta-modelling of the missing link between the analytical Topological Derivative equations and sensitivities for the optimization of crash loaded structures

K. Weider, A. Schumacher



3:40pm - 4:00pm

Optimization of structure-borne sound propagation using structural intensity

S. Rothe, S. C. Langer

MS3: Research software and -data: How to ensure replicability, reproducibility, and reusability
Location: HS 50
Chair: Jörg Fehr
Chair: Christian Himpe
 
2:00pm - 2:20pm

Sustainable research software

A. Zeller



2:20pm - 2:40pm

Sustainable development of research software

J. Fehr, C. Himpe, S. Rave, J. Saak



2:40pm - 3:00pm

Integrating publication, software and data in simulation sciences

B. Flemisch, T. Koch, M. Schneider



3:00pm - 3:20pm

FAIR principles for research software and data in the area of computer-based simulation

S. Hermann



3:20pm - 3:40pm

Devising a new fluid dynamics solver based on generic mathematical software libraries

M. Kronbichler



3:40pm - 4:00pm

An automated performance evaluation framework for the Ginkgo software ecosystem

H. Anzt

MS4: Coupled problems in rotating machinery
Location: HS 21
Chair: Wolfgang Seemann
Chair: Aydin Boyaci
Chair: Dominik Kern
 
2:00pm - 2:20pm

A mixed variational-based dynamic simulation method for fiber-reinforced continua in non-isothermal rotordynamical systems

M. Groß, J. Dietzsch, C. Röbiger



2:20pm - 2:40pm

Coupled effects of the rotor support at vibration based monitoring

S. Krügel, J. Maierhofer, C. Wagner, T. Thümmel, D. J. Rixen



2:40pm - 3:00pm

First critical speed determination of a rotor via low-speed measurements

H. Ecker, J. Kogler



3:00pm - 3:20pm

Non-linear vibrations in rotor systems with floating ring bearings induced by fluid structure interactions

E. Woschke, S. Nitzschke, C. Daniel



3:20pm - 3:40pm

Numerical analysis of fluid-film-cavitation on rotordynamic vibration and stability behavior

H. Dong, G. Nowald, D. Lu, B. Schweizer



3:40pm - 4:00pm

Some aspects of the impact of using foil bearings on rotor dynamics

B. Bou-Said

MS5: Input-to-state stability of distributed parameter systems
Location: HS 01
Chair: Andrii Mironchenko
Chair: Felix Schwenninger
 
2:00pm - 2:20pm

ISS and ISS-Lyapunov functions: an introductory overview

L. Grüne



2:20pm - 2:40pm

Input-to-state stability for nonlinearly boundary-controlled port-Hamiltonian systems

J. Schmid, H. Zwart



2:40pm - 3:00pm

Optimal stabilization of flows by value function approximations

T. Breiten, K. Kunisch, L. Pfeiffer



3:00pm - 3:20pm

Strong input-to-state stability for infinite-dimensional linear systems

R. Nabiullin, F. Schwenninger



3:20pm - 3:40pm

Stability and well-posedness for non-autonomous port-Hamiltonian systems

B. Augner, H. Laasri



3:40pm - 4:00pm

CANCELLED!! ISS small gain theorems for spatially invariant systems

F. Wirth

 
4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
PS1: Poster Session
Location: Kleiner Festsaal
Chair: Rafael Reisenhofer
 

Information about the GAMM student chapter Chemnitz

A. Buenger



A phase mixture model for martensitic steels

J. Eisenträger



Mixed frameworks and structure preserving integration for coupled electro-elastodynamics

M. Franke, R. Ortigosa, A. Janz, A. J. Gil, P. Betsch



Topology and shape optimization with application to electrical machines

P. Gangl



Sparse recovery from superimposed non-linear measurements

M. Genzel



Adaptivity in model order reduction with proper orthogonal decomposition

C. Gräßle, M. Hinze



Structural and material optimization based on thermodynamic principles

D. R. Jantos, K. Hackl, P. Junker



On symmetry group evolution in finite plasticity

T. Kaiser, A. Menzel, J. Lu, P. Papadopoulos



The condensed method: an efficient approach to investigate constitutive behaviors, phase transitions and high-cycle fatigue of polycrystalline ferroelectric, ferromagnetic or multiferroic materials

S. Lange, A. Warkentin, P. Uckermann, M. Wingen, A. Ricoeur



A multiscale model of processes in the human liver

L. Lambers, T. Ricken, M. König



Optimal inflow control in supply systems with uncertain demands

S. Göttlich, R. Korn, K. Lux



History of logarithmic strain measures in nonlinear elasticity

R. J. Martin, P. Neff, I. Münch, B. Eidel



Model order reduction of multi-agent systems

P. Mlinarić, S. Grundel, P. Benner



Unstructured T-splines based on local higher-dimensional mesh representations

P. Morgenstern, R. Maier



Blood damage estimation for medical device design

L. Pauli, S. Haßler, M. Behr



Multiscale modeling of dual phase steels

L. Scheunemann



Structure-preserving model reduction for the advection-diffusion equation

P. Schulze



Data-driven modeling of systems with prescribed structure

B. Unger



Shape optimization in shape spaces

K. Welker

 
4:30pm
-
6:30pm
DFG-PP 1897.02: Calm, smooth and smart - novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Location: HS 41
Chair: Peter Eberhard
 
4:30pm - 4:50pm

Parameter identification of brake pad shims for complex eigenvalue analysis

D. Schmid, V. Sessner, N. Gräbner, U. von Wagner, K. A. Weidenmann



4:50pm - 5:10pm

On the dynamics of a prestressed sliding wedge damper

J. Aramendiz, A. Fidlin, E. Baranowski



5:10pm - 5:30pm

Application of a variational higher order mixed shell theory towards understanding the deformation behavior of hybrid laminates

A. Jackstadt, W. V. Liebig, V. Sessner, K. A. Weidenmann, L. Kärger



5:30pm - 5:50pm

Identification of radiation damping from modal analysis of structural acoustic systems in unbounded domains

S. K. Baydoun, S. Marburg



5:50pm - 6:10pm

Overcoming directional damping limitation – investigation for two degree-of-freedom system

A. S. Tan, T. Sattel

DFG-PP 1962.02: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization
Location: HS 07
Chair: Michael Hintermüller
 
4:30pm - 5:10pm

Unique global solutions in PDE and VI-constrained optimization

A. Ahmad Ali, K. Deckelnick, M. Hinze



5:10pm - 5:30pm

Total variation of the normal as a prior in geometric inverse problems

R. Herzog, R. Bergmann, M. Herrmann, S. Schmidt, J. Vidal-Nunez



5:30pm - 5:50pm

Solving inverse optimal control problems to global optimality

S. Dempe, F. Harder, P. Mehlitz, G. Wachsmuth



5:50pm - 6:10pm

Structure of subgradients for the obstacle problem and numerical realization

A.-T. Rauls, S. Ulbrich



6:10pm - 6:30pm

Numerical approximation of rate-independent evolutions

M. Sievers, C. Meyer

DFG-PP 2020.02: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Location: HS 31
Chair: Johannes Storm
 
4:30pm - 4:50pm

DEM calibration for modelling of the fatigue behavior of ultra-high-performance concrete

S. Rybczynski, M. Dosta, F. Schmidt-Doehl



4:50pm - 5:10pm

Characterizing high performance concrete in the frequency domain: validation experiments

J. Sauer, J. Musialak, H. Steeb



5:10pm - 5:30pm

Influence of load-induced temperature on fatigue behaviour of UHPC

N. L. Tran, M. Deutscher, S. Scheerer

S02.02: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Tim Ricken
 
4:30pm - 4:50pm

Computational modeling of adhesive contact between a virus and a cell during receptor driven endocytosis

T. Wiegold, S. Klinge, G. A. Holzapfel, R. P. Gilbert



4:50pm - 5:10pm

Continuum-mechanical modelling of apoptosis

P. Schroeder, A. Wagner, D. Stoehr, M. Rehm, W. Ehlers



5:10pm - 5:30pm

Modeling the vesicle motion through the cytoplasm

D. C. Haspinger, S. Klinge, G. A. Holzapfel



5:30pm - 5:50pm

CANCELLED!! Modelling cell motility as an active liquid crystal film with evolving free boundary

G. Kitavtsev, A. Münch, B. Wagner



5:50pm - 6:10pm

On the comparison of mechanical properties of milk fouling and whey protein isolate fouling using of indentation tests

J. Liu, H. Wiese, W. Augustin, S. Scholl, M. Böl

S03.02: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Tim Brepols
 
4:30pm - 4:50pm

A variational phase field model for ductile fatigue

S. Teichtmeister, R. Alessi



4:50pm - 5:10pm

Application of higher-order strain gradient theories in the phase-field modelling of fracture mechanics

D. Juhre, R. Makvandi



5:10pm - 5:30pm

Efficient phase-field modelling of fatigue crack propagation

M. Seiler, T. Linse, P. Hantschke, M. Kästner



5:30pm - 5:50pm

On phase field modeling in the context of cyclic mechanical fatigue

C. Schreiber, C. Kuhn, R. Müller



5:50pm - 6:10pm

Simulation of fatigue damage in power semiconductors subjected to transient thermo-mechanical loading

P. Hoffmann, M. Springer, M. Todt, B. Karunamurthy, M. Nelhiebel, H. E. Pettermann

S04.03: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Manfred Bischoff
 
4:30pm - 4:50pm

A new approach to mixed methods for Reissner-Mindlin plates and shells

W. Zulehner



4:50pm - 5:10pm

Reissner-Mindlin shell theory based on tangential differential calculus

D. Schöllhammer, T.-P. Fries



5:10pm - 5:30pm

The Hellan-Herrmann-Johnson method for nonlinear shells

M. Neunteufel, J. Schöberl



5:30pm - 5:50pm

A physically and geometrically nonlinear formulation for isogeometric analysis of solids in boundary representation

M. Chasapi, S. Klinkel



5:50pm - 6:10pm

Imperfection sensitivity of ring and stringer stiffened cylinders

S. Kern, D. Dinkler

S04.04: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Günter Hofstetter
 
4:30pm - 4:50pm

Modeling of NATM tunneling using a rock damage plasticity model

M. Schreter, M. Neuner, P. Gamnitzer, G. Hofstetter



4:50pm - 5:10pm

Numerical modeling of shotcrete and application to simulations of deep tunnel advance

M. Neuner, M. Schreter, P. Gamnitzer, G. Hofstetter



5:10pm - 5:30pm

Multiphase simulations of concrete overlays interacting with an existing substrate

A. Brugger, P. Gamnitzer, G. Hofstetter



5:30pm - 5:50pm

Concrete hinges: experiments, simulations, and design considerations

T. Schlappal, J. Kalliauer, S. Gmainer, M. Vill, J. Eberhardsteiner, H. Mang, B. Pichler

S05.02: Nonlinear oscillations
Location: SR 06
Chair: Leo Dostal
 
4:30pm - 4:50pm

Influence of friction on the locomotion of soft robots

K. de Payrebrune



4:50pm - 5:10pm

Vibrational influence on the friction forces during disk brake squeal

T. M. T. Nguyen, N. Gräbner, U. von Wagner



5:10pm - 5:30pm

Bifurcations and limit cycles due to self-excitation in nonlinear systems with joint friction: initialization of isolated solution branches via homotopy methods

J. Kappauf, H. Hetzler



5:30pm - 5:50pm

Modeling of the stick-slip motion of an oscillatory roller during soil compaction

I. Paulmichl, C. Adam, D. Adam



5:50pm - 6:10pm

On a simple nonlinear system with circulatory forces

A. A. Barakat, P. Hagedorn



6:10pm - 6:30pm

Numerical simulation of vibro-impact problems using a massless boundary approach

J. Gross, C. Monjaraz Tec, M. Krack

S06.02: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Carina Nisters
Crystal Plasticity
 
4:30pm - 4:50pm

Gradient enhanced crystal plasticity in additive manufacturing: identification of a macroscopic yield criterion

A. Kergaßner, J. Mergheim, P. Steinmann



4:50pm - 5:10pm

A comparative study of integration algorithms for finite single crystal (visco-)plasticity

S. Prüger, B. Kiefer



5:10pm - 5:30pm

On the implementation of rate-independent gradient-enhanced crystal plasticity theory

V. Fohrmeister, J. Mosler



5:30pm - 5:50pm

Multi-level thermomechanical material modeling to study heterogeneous plastic deformation of DP600 steel and effects of residual stresses on its mechanical properties

S. Ahmed, S. Löhnert, P. Wriggers



5:50pm - 6:10pm

Test-based development in material modeling

L. F. D. Munk, D. Beurle, S. Reschka, S. Löhnert, P. Wriggers



6:10pm - 6:30pm

Small strain crystal plasticity based on the primal dual interior point method

L. Scheunemann, P. S. Nigro, J. Schröder, P. M. Pimenta

S07.02: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Andreas Meister
 
4:30pm - 4:50pm

A least-squares finite element approach to model fluid-structure interaction problems

S. Averweg, A. Schwarz, C. Nisters, J. Schröder



4:50pm - 5:10pm

Thermo-mechanical fluid-structure interaction of thermal buckling

K. Martin, S. Reese



5:10pm - 5:30pm

Numerical and experimental research on effect of constraint methods on welding residual stress and nanomechanical performance of aluminum AA5083

T. Li, L. Zhang, W. Dou, X. Wang



5:30pm - 5:50pm

Discontinuous Galerkin method for incompressible two-phase flows

J. T. Gerstenbegrer, M. Nolte, S. Burbulla, D. Kröner



5:50pm - 6:10pm

Using FEniCS and OpenFOAM for the simulation of conjugate heat transfer in a partitioned fashion

B. Rüth, P. Meisrimel, P. Birken, G. Chourdakis, B. Uekermann



6:10pm - 6:30pm

A Navier-Stokes-Korteweg model for dynamic wetting based on the PeTS equation of state

F. Diewald, M. Heier, M. Lautenschläger, M. Horsch, C. Kuhn, K. Langenbach, H. Hasse, R. Müller

S09.02: Laminar flows and transition
Location: HS 03
Chair: Bruno Eckhardt
 
4:30pm - 5:10pm

Probing transition to turbulence and low-drag turbulent states in channel flow using wall shear stress signals

R. Agrawal, H. Ng, D. Dennis, R. J. Poole



5:10pm - 5:30pm

Power-law scaling of friction in pipe flow

D. Scarselli, J. Lopez, B. Suri, B. Hof



5:30pm - 5:50pm

Universality of the transition to turbulence in Couette flow

L. Klotz, G. Lemoult, B. Hof



5:50pm - 6:10pm

Percolation as a high-precision measurement tool for the laminar-turbulent boundary layer transition on an airfoil

B. Espenhahn, D. Traphan, T. T. Wester, G. Gülker, J. Peinke



6:10pm - 6:30pm

Three-dimensional flow in a shear-driven cube

P.-E. des Boscs, H. C. Kuhlmann

S11.02: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Dirk Peschka
 
4:30pm - 5:10pm

Interfacial flows described by reduced models

M. Bestehorn



5:10pm - 5:30pm

Horizontal Faraday instability and parametric excitation in a circular channel

I. Borcia, R. Borcia, M. Bestehorn, S. Richter, W. Xu, U. Harlander



5:30pm - 5:50pm

Observations of wave patterns affected by sub-surface shear currents

S. Å. Ellingsen, B. K. Smeltzer, E. Aesoey



5:50pm - 6:10pm

Thin liquid film formation on hemispherical and conical substrate

M. Scholle, F. Marner, P. H. Gaskell, A. E. Morris

S12.02: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Barbara Kaltenbacher
 
4:30pm - 5:10pm

Adaptive discontinuous Galerkin methods for the Helmholtz equation

S. Congreve, J. Gedicke, I. Perugia



5:10pm - 5:30pm

Covariant and contravariant complex stretching for time dependent wave propagation problem solved with discontinuous finite elements

B. Kapidani, J. Schöberl



5:30pm - 5:50pm

An explicit Mapped Tent Pitching scheme for wave equations

J. Gopalakrishnan, J. Schöberl, C. Wintersteiger



5:50pm - 6:10pm

New mass-lumped tetrahedral elements for 3D wave propagation modelling

S. Geevers, W. Mulder, J. van der Vegt



6:10pm - 6:30pm

L-sweeps: a scalable parallel high-frequency Helmholtz solver

M. Taus, L. Zepeda Núñez, R. J. Hewett, L. Demanet

S13.02: Flow control
Location: SR 07
Chair: Wolfgang Schröder
 
4:30pm - 5:10pm

External acoustic control of the laminar boundary layer separation over a circular cylinder

M. Lemke, V. Citro, J. Sesterhenn, F. Giannetti



5:10pm - 5:30pm

CANCELLED!! Aerodynamic drag reduction using trapped vorticity flow control

M. DeSalvo, A. Glezer



5:30pm - 5:50pm

Perimetric blowing at the rear of a bluff body: consequences on the wake dynamics and drag reduction

M. Lorite-Díez, J. I. Jiménez-González, L. Pastur, O. Cadot, C. Martínez Bazán



5:50pm - 6:10pm

Harnessing the Kelvin-Helmholtz instability: feedback stabilization of an inviscid vortex sheet

B. Protas, T. Sakajo

S14.03: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Patrick Dondl
 
4:30pm - 5:10pm

On the long time behavior of a tumor growth model

E. Rocca



5:10pm - 5:30pm

Analysis of a Cahn-Hilliard-Brinkman model for tumour growth with chemotaxis

M. Ebenbeck, H. Garcke



5:30pm - 5:50pm

Patterns and waves in nonlocal reaction-diffusion equations

C. Kuehn



5:50pm - 6:10pm

Volume-surface reaction-diffusion systems arising from cell biology: analysis and numerics

B. Q. Tang



6:10pm - 6:30pm

On a Lotka-Volterra reaction-diffusion-ODE system with the superimposed interaction between two Neolithic populations

J. Elias, D. Hilhorst, M. Mimura, Y. Morita, M. H. Kabir

S14.04: Applied analysis
Location: SR 08
Chair: Ulisse Stefanelli
 
4:30pm - 4:50pm

$\epsilon$-expansion of constrained hyperbolic PDEs

C. Zimmer, R. Altmann



4:50pm - 5:10pm

Asymptotic analysis of the visco-acoustic equations for absorbing walls of arrays of Helmholtz resonators

A. X. Semin, K. Schmidt



5:10pm - 5:30pm

Dimension reduction and homogenization of a linear elastic periodic shell

M. Hauck, J. Orlik



5:30pm - 5:50pm

Thermodynamically consistent modelling and analysis of bulk-surface systems with sorption and surface chemistry

B. Augner, D. Bothe



5:50pm - 6:10pm

The quasiconvex envelope of conformally invariant planar energy functions

R. J. Martin, J. Voss, O. Sander, I.-D. Ghiba, P. Neff



6:10pm - 6:30pm

The fractional p-Laplacian emerging from discrete homogenization of the random conductance model with degenerate ergodic weights

M. Heida, F. Flegel

S15.02: Uncertainty quantification
Location: HS 16
Chair: Hanno Gottschalk
 
4:30pm - 4:50pm

Adaptive sparse polynomial chaos expansions: a survey

N. Lüthen, B. Sudret



4:50pm - 5:10pm

An intrusive PCE extension of the Contour Integral Method and its application in electrical engineering

E. Frick, D. Dahl, C. Seifert, M. Lindner, C. Schuster



5:10pm - 5:30pm

Formulation of a spectral stochastic finite element for problems with uncertain geometry

D. Trauner, C. Bucher



5:30pm - 5:50pm

Model order reduction for linear stochastic Galerkin systems with moments as outputs

R. Pulch, A. Narayan



5:50pm - 6:10pm

A higher order perturbation approach for electromagnetic scattering problems on random domains

J. Dölz



6:10pm - 6:30pm

Padé-based model order reduction for parametric/stochastic Helmholtz frequency response problems

F. Bonizzoni, F. Nobile, I. Perugia, D. Pradovera

S17.02: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Oliver Rheinbach
 
4:30pm - 4:50pm

Computational homogenization in EXASTEEL

A. Klawonn, S. Köhler, M. Lanser, O. Rheinbach



4:50pm - 5:10pm

EXASTEEL: developments in nonlinear and linear domain decomposition methods

M. Lanser, A. Klawonn, O. Rheinbach



5:10pm - 5:30pm

FROSch - a parallel implementation of the GDSW domain decomposition preconditioner in Trilinos

A. Heinlein, A. Klawonn, O. Rheinbach



5:30pm - 5:50pm

A three-level GDSW overlapping Schwarz preconditioner

A. Heinlein, A. Klawonn, O. Rheinbach, F. Röver



5:50pm - 6:10pm

A time adaptive multirate Dirichlet-Neumann waveform relaxation method for heterogeneous coupled heat equations

A. Monge, P. Birken



6:10pm - 6:30pm

Asynchronous time integration in structural mechanics

A. S. Seibold, D. J. Rixen

S18.02: Numerical methods of differential equations
Location: HS 06
Chair: Mario Ohlberger
 
4:30pm - 5:10pm

Tensor methods for the time-dependent Vlasov-Poisson system

V. Ehrlacher, D. Lombardi



5:10pm - 5:30pm

A domain decomposition method for the Poisson-Boltzmann solvation model

C. Quan, B. Stamm, Y. Maday



5:30pm - 5:50pm

Efficient numerical methods for nonlinear DAEs arising from gas transportation networks

N. Banagaaya, S. Grundel, P. Benner



5:50pm - 6:10pm

Parallel tensor arithmetic in the Hierarchical Tucker format

C. Löbbert, L. Grasedyck



6:10pm - 6:30pm

A SDE waveform-relaxation method with application in distributed neural network simulations

J. Hahne, M. Bolten

S19.02: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Kathrin Welker
 
4:30pm - 4:50pm

Shape optimization for interface identification with nonlocal system models

C. Vollmann, V. Schulz



4:50pm - 5:10pm

Numerical methods for optimal design in conductivity

M. Vrdoljak, P. Kunštek



5:10pm - 5:30pm

Shape optimization in phosphate production

N. Dietrich



5:30pm - 5:50pm

Shape optimization for high temperature processes

T. Marx

S20.02: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Roman Geiselhart
 
4:30pm - 4:50pm

CANFIS based semi-active vibration control of stochastically excited high-rise civil engineering structures with nonlinearities and uncertainties

O. Altay, S. Klinkel



4:50pm - 5:10pm

Control of structural displacements by eigenstrains in the presence of propagating singular waves: uni-axial motion

H. Irschik, A. Brandl



5:10pm - 5:30pm

External vibration damping of a robot manipulator’s TCP using acceleration feedback

T. F. C. Berninger, D. J. Rixen



5:30pm - 5:50pm

Mixed control of vibrational systems

I. Nakić, N. Truhar, Z. Tomljanović



5:50pm - 6:10pm

Model-free adaptive control method applied to vibration reduction of a flexible crane as MIMO system

H. A. Pham, D. Söffker

S22.02: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Hartwig Anzt
 
4:30pm - 4:50pm

IMEX-ODTLES: A multi-scale and stochastic approach for highly turbulent flows

J. Medina, C. Glawe, T. Starick, M. S. Schöps, H. Schmidt



4:50pm - 5:10pm

Shape optimization with a one-way coupled Eulerian model for laminar particulate flow problems

R. Hohmann, C. Leithäuser, A. Meister



5:10pm - 5:30pm

Pressure Poisson equation for the stokes system

D. R. Q. Pacheco, O. Steinbach



5:30pm - 5:50pm

Algorithmic differentiation of an industrial airfoil design tool coupled with the adjoint CFD method

M. Banovic, I. Vasilopoulos, A. Walther, M. Meyer



5:50pm - 6:10pm

Accurate gradient computations for shape optimization via discrete adjoints in CFD-related multiphysics problems

O. Burghardt, N. R. Gauger

S23.02: Applied operator theory
Location: SR 03
Chair: Jonathan Rohleder
 
4:30pm - 4:50pm

Everything is possible for the domain intersection of an operator and its adjoint

C. Tretter, Y. Arlinskiii



4:50pm - 5:10pm

Essential spectrum of operator pencils

H. Gernandt



5:10pm - 5:30pm

Friedrichs operators as dual pairs

N. Antonić, M. Erceg, A. Michelangeli



5:30pm - 5:50pm

On the Cafarelli-Silvestre extension approach to fractional powers in Banach spaces

J. Meichsner, C. Seifert



5:50pm - 6:10pm

The essential numerical range for unbounded linear operators

S. Bögli, M. Marletta, C. Tretter



6:10pm - 6:30pm

The Crouzeix conjecture and deformations of the numerical range.

P. Pagacz, P. Pietrzycki, M. Wojtylak

S24.01: History of mechanics and history, teaching and popularization of mathematics
Location: SR 05
Chair: Otto T. Bruhns
 
4:30pm - 5:10pm

Science thriller: The dramatic destiny of Alexander Mohrenstein-Ertel and the history of elastohydrodynamics

E. Popova, V. L. Popov



5:10pm - 5:30pm

August Wöhler - founder of fatigue strength

H. Zenner, K. Hinkelmann



5:30pm - 5:50pm

Palmgren, Gaßner and the challenges of fatigue at variable amplitudes

M. Wächter, K. Hinkelmann, A. Esderts, H. Zenner



5:50pm - 6:10pm

A brief historical tour of glacier ice on earth and its role in climate dynamics

K. Hutter, D. Gross

7:30pm
-
8:30pm
Public Lecture on "Architectural geometry"
Location: Audimax
Chair: Joachim Schöberl
Date: Wednesday, 20/Feb/2019
8:30am
-
9:30am
S02.03: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Markus Böl
 
8:30am - 8:50am

CANCELLED!! Numerical simulation of viscoelastic effects during bubble-collapse driven tissue-penetration

N. Hosseini, S. Adami, N. A. Adams



8:50am - 9:10am

A study on nanoparticle transport in a micro blood vessel

M. Bavandi, O. Wünsch



9:10am - 9:30am

Validation study of computational fluid dynamics models of hemodynamics in the human aorta

J. Fuchsberger, E. Karabelas, P. Aigner, H. Schima, G. Haase, G. Plank

S03.03: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Ralf Müller
 
8:30am - 8:50am

Discretization approaches to model cutting mechanisms in single grit scratch processes with lagrangian, ALE and SPH formulations

P. Sridhar, K. de Payrebrune



8:50am - 9:10am

Aspects of the particle finite element method applied to contact problems

M. Schewe, A. Menzel



9:10am - 9:30am

Numerical realization and fracture behavior of defect-free two-domensional silica glass

J. Stratmann, F. Ebrahem, F. Bamer, B. Markert

S04.05: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Ingo Münch
 
8:30am - 8:50am

Combining of the machine learning algorithm with the optimal transportation meshfree (OTM) method for metal cutting simulation

D. Huang, C. Weißenfels, P. Wriggers



8:50am - 9:10am

Artificial neural networks in structural dynamics

M. Stoffel, F. Bamer, B. Markert



9:10am - 9:30am

Pseudo-kinematic invariants – gems in FE structural analyses

H. Mang

S05.03: Nonlinear oscillations
Location: HS 16
Chair: Leo Dostal
 
8:30am - 9:10am

Invariant manifolds in control problems

A. Steindl



9:10am - 9:30am

Nonlinear stability analysis of an oversteer automobile

J. Edelmann, A. Steindl, M. Plöchl, G. Mastinu

S06.03: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Clara Schuecker
Fiber Composites I
 
8:30am - 8:50am

An invariant-based formulation for transversely isotropic microsphere models with application to biomechanics

C. Bleiler, O. Röhrle



8:50am - 9:10am

Material model of pulp fibres

T. Seidlhofer, U. Hirn, M. Ulz



9:10am - 9:30am

Thermo-mechanical modeling of pre-consolidated fiber-reinforced plastics for the simulation of thermoforming processes

J.-P. Ziegs, D. Weck, M. Gude, M. Kästner

S07.03: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Arndt Wagner
 
8:30am - 8:50am

An energetically consistent heat input model for additive manufacturing

C. Burkhardt, D. Soldner, P. Steinmann, J. Mergheim



8:50am - 9:10am

Simulation of multiphysical coupled Additive Manufacturing processes

P. Hartmann, C. Weißenfels, P. Wriggers



9:10am - 9:30am

Influence of electrodeposition parameters on the coating process on open porous media

C. Grill, A. Jung, S. Diebels

S07.04: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Marc-Andre Keip
 
8:30am - 8:50am

Chemo-mechanical modeling of cathode particles of lithium-ion batteries

A. Nateghi, M.-A. Keip



8:50am - 9:10am

The interaction of bulk stresses, surface stresses, and diffusion in nanostructured electrodes for lithium-ion batteries

P. Stein, B.-X. Xu



9:10am - 9:30am

Structural optimization of electrically charged anodes

S. Homberger, K. Weinberg, M. Werner

S08.02: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Lisa Scheunemann
 
8:30am - 8:50am

Molecular dynamics simulation of ultrasonic metal welding of aluminum alloys

S. Mostafavi, B. Markert



8:50am - 9:10am

Virtual testing of additively manufactured grid structures

U. Gebhardt, R. Gärtner, S. Holtzhausen, M. Kästner



9:10am - 9:30am

Laser shock peening: modelling across scales

B. Klusemann, S. Keller, V. Pozdnyakov, J. Oberrath, N. Kashaev

S11.03: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Tatiana Gambaryan-Roisman
 
8:30am - 8:50am

Gradient structures for flows of concentrated suspensions - jamming and free boundaries

D. Peschka, M. Thomas, B. Wagner, A. Münch



8:50am - 9:10am

Particle accumulation in high-Prandtl-number liquid bridges

I. Barmak, F. Romanò, H. C. Kuhlmann

S12.03: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Barbara Kaltenbacher
 
8:30am - 8:50am

Towards space-time boundary element methods for retarded potential integral equations

D. Pölz, M. Schanz



8:50am - 9:10am

Generalization of adaptive cross approximation for time-domain boundary element methods

A. M. Haider, M. Schanz



9:10am - 9:30am

BEM-simulation of tubes using thin elements

W. Kreuzer, V. Weber

S14.05: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Ulisse Stefanelli
 
8:30am - 8:50am

$C^{1/5-\epsilon}$ weak solutions to the two dimensional Monge-Ampére equation

W. Cao, L. Szekelyhidi Jr.



8:50am - 9:10am

A degenerate Cahn-Hilliard model as constrained Wasserstein gradient flow

C. Cances, D. Matthes, F. Nabet



9:10am - 9:30am

Sharp interface limit of a Stokes/Cahn-Hilliard system

H. Abels, A. Marquardt

S15.03: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
8:30am - 8:50am

Sensitivity analysis for electrical detection of aortic dissection

G. M. Melito, V. Badeli, A. Reinbacher-Köstinger, K. Ellermann



8:50am - 9:10am

On the calculation of a dry friction coefficient

L. J. Oestringer, C. Proppe



9:10am - 9:30am

Uncertainty quantification for optimal power flow problems

T. Mühlpfordt, V. Hagenmeyer, T. Faulwasser

S16.01: Experiment design
Location: HS 06
Chair: Christian Kirches
 
8:30am - 8:50am

First-order methods for regularized optimal experimental design problems

R. Herzog, E. Legler



8:50am - 9:10am

Sensitivity analysis of elastoplastic structures and application to optimal specimen design

J. Liedmann, F.-J. Barthold



9:10am - 9:30am

Oblique projections and optimal actuator placement

K. Sturm, S. S. Rodrigues

S17.03: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Oliver Rheinbach
 
8:30am - 8:50am

An algebraic multigrid method for linear elasiticity

J. Schöberl, L. G. Kogler



8:50am - 9:10am

Local Fourier analysis of multigrid smoothers for the Stokes problem

L. Claus, M. Bolten



9:10am - 9:30am

Parallel block-selective algebraic multigrid in foam-extend

T. Uroic, H. Jasak

S18.03: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
 
8:30am - 8:50am

A study of scaled boundary parametrizations in isogeometric analysis

C. Arioli, B. Simeon



8:50am - 9:10am

Optimal enforcement of Dirichlet conditions on curvilinear boundaries for Lagrange and Hermite finite element methods with straight-edged simplexes

V. Ruas



9:10am - 9:30am

Unstructured T-splines based on local higher-dimensional mesh representations

P. Morgenstern, R. Maier

S19.03: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Markus Bause
 
8:30am - 8:50am

Approximation of the Riccati operator for closed loop parabolic control problems

H. Harbrecht, I. Kalmykov



8:50am - 9:10am

A hybrid finite-dimensional RHC for stabilization of nonautonomous parabolic equations

B. Azmi, K. Kunisch



9:10am - 9:30am

On oblique projection based stabilizing feedback control for nonautonomous systems

S. S. Rodrigues

S20.03: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Roman Geiselhart
 
8:30am - 8:50am

Funnel control for linear non-minimum phase systems

T. Berger



8:50am - 9:10am

Funnel control for boundary observation and control systems

M. Puche



9:10am - 9:30am

Asymptotic tracking with funnel control

S. Trenn

S22.03: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Hartwig Anzt
 
8:30am - 8:50am

Dynamic selection limiter schemes for high density gradient simulations of supersonic rarefied gas flows

R. Groll



8:50am - 9:10am

Modeling and simulation of the aqueous humor flow in the anterior chamber

V. Olkhovskiy, E. Friedmann, S. Dörsam



9:10am - 9:30am

An accelerated boundary-domain integral method for three-dimensional fluid flow analysis

J. Tibaut, J. Ravnik

S23.03: Applied operator theory
Location: SR 06
Chair: Jonathan Rohleder
 
8:30am - 9:10am

Differential-algebraic operators and the Kronecker form

T. Reis, F. Schwenninger, M. Puche



9:10am - 9:30am

Around maximal regularity with respect to $L^\infty$

F. Schwenninger, B. Jacob, J. Wintermayr

S24.02: History of mechanics and history, teaching and popularization of mathematics
Location: SR 05
Chair: Dietmar Gross
 
8:30am - 8:50am

Reconstruction of the genesis of a renaissance algorithm to calculate sine tables

P. Ullrich



8:50am - 9:10am

Using computer simulations in lectures in mathematics and in the natural sciences: learning-theoretical justifications

R. Gunesch

 
9:30am
-
10:30am
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
PS2: Poster Session
Location: Kleiner Festsaal
 
10:30am
-
11:30am
RvML: Richard von Mises Lecture
Location: Audimax, streaming to BIG HS
11:30am
-
1:00pm
GAMM General Assembly
Location: BIG HS
1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
YAMM Lunch
Location: Kleiner Festsaal
 
2:00pm
-
4:00pm
S01.01: Multi-body dynamics
Location: SR 06
Chair: Michael Krommer
 
2:00pm - 2:40pm

Multibody modelling and experimental identification of wind turbines

C. Woernle, R. Rachholz, A. Schulze, J. Luthe, J. Zierath



2:40pm - 3:00pm

Double magnus type wind turbine

L. Klimina, E. Shalimova, M. Dosaev, Y. Selyutskiy



3:00pm - 3:20pm

On grasp based objectives in human grasping simulation

U. D. Phutane, M. Roller, S. Leyendecker



3:20pm - 3:40pm

The Influence of foot geometry on the energy efficiency of models for bipedal walking

U. J. Römer, A. Fidlin, W. Seemann



3:40pm - 4:00pm

Biomechanical simulations with dynamic muscle paths on NURBS surfaces

J. Penner, S. Leyendecker

S02.04: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Alexander E. Ehret
 
2:00pm - 2:40pm

Experimental micro- and nanomechanics of collagen rich-tissues and individual collagen fibrils

P. J. Thurner, O. G. Andriotis, S. Desissaire, M. G. Jones, D. E. Davies



2:40pm - 3:00pm

Continuous versus discrete modeling of fiber dispersion in fibrous soft tissues

G. A. Holzapfel, K. Li, R. W. Ogden, S. Sherifova, G. Sommer



3:00pm - 3:20pm

A microstructural model of crosslink interaction between collagen fibrils in the human cornea

M. Vasta, A. Gizzi, A. Pandolfi



3:20pm - 3:40pm

Key factors for soft tissue tensional homeostasis identified by discrete fiber network modeling and biaxial experiments

J. F. Eichinger, D. Paukner, R. C. Aydin, J. D. Humphrey, C. J. Cyron



3:40pm - 4:00pm

DNA beams: molecular-to-beam upscaling - theoretical foundations and application to DNA

J. Kalliauer, S. Scheiner, G. Kahl, C. Hellmich

S03.04: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Thomas Seelig
 
2:00pm - 2:20pm

A gradient-plasticity approach to model the interaction between dislocation pile-up and cleavage initiation during fracture

G. Hütter, N.-A. Giang, M. Kuna



2:20pm - 2:40pm

A gradient-extended damage-plasticity model for large deformations with nonlinear isotropic and kinematic hardening

T. Brepols, S. Wulfinghoff, S. Reese



2:40pm - 3:00pm

Numerical investigation of wear processes by a gradient-enhanced damage-plasticity model

G. Hoormazdi, K. Hackl, P. Junker



3:00pm - 3:20pm

Extended finite element method and gradient-enhanced damage model for a 3D dynamic crack problem under cyclical loading

T. Lyu, S. Löhnert, P. Wriggers



3:20pm - 3:40pm

On the energetics of dynamic cohesive crack formation

T. Laschütza, T. Seelig

S04.06: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Walter Zulehner
 
2:00pm - 2:20pm

Two novel Kirchhoff plate finite elements for the Modified Strain Gradient Theory

M. Kandaz, H. Dal



2:20pm - 2:40pm

A rotation-free formulation of Mindlin's plate model

M. Bischoff, B. Oesterle



2:40pm - 3:00pm

Rigorous amendment of Vlasov's theory for thin elastic plates on elastic Winkler foundations, based on the Principle of Virtual Power

R. Höller, M. Aminbaghai, L. Eberhardsteiner, J. Eberhardsteiner, R. Blab, B. Pichler, C. Hellmich



3:00pm - 3:20pm

An a-priori error estimate for the consistent approximation approach

P. Schneider, R. Kienzler



3:20pm - 3:40pm

Linear elastic plates under in-plane action: unified analytical solution procedure based on displacement unknowns

W. Guggenberger



3:40pm - 4:00pm

A closed-form analytical approach for stress concentrations at elliptical holes in moderately thick plates

J. Felger, W. Becker

S04.07: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Peter Betsch
 
2:00pm - 2:20pm

Lattice Boltzmann simulation of the dynamic behavior of solids

A. Schlüter, T. Reinirkens, C. Kuhn, R. Müller



2:20pm - 2:40pm

Inverse dynamics of underactuated flexible mechanical systems

T. Ströhle, P. Betsch



2:40pm - 3:00pm

Comparison of different excitation strategies in Operational Modal Analysis (OMA)

M. Gille, T. F. C. Berninger, D. J. Rixen



3:00pm - 3:20pm

Design optimization of joint parameters using the frequency based substructuring approach

A. El Mahmoudi, D. J. Rixen



3:20pm - 3:40pm

The sudden release of a rod constrained by a sliding sleeve

F. Dal Corso, C. Armanini, D. Misseroni, D. Bigoni



3:40pm - 4:00pm

On nullity of homogeneous linearized kinematic and equilibrium equations of the system of supported and connected rigid bodies

R. Flajs

S05.04: Nonlinear oscillations
Location: HS 16
Chair: Katrin Ellermann
 
2:00pm - 2:20pm

Studies of lubricant flow and friction in partially filled gaps

L. Stahl, M. Müller, G.-P. Ostermeyer



2:20pm - 2:40pm

Comparison of dry friction models for the computational analysis of refrigerant-lubricated GFB rotor systems

T. Leister, W. Seemann, B. Bou-Said



2:40pm - 3:00pm

Numerical analysis of vibration patterns in hydropower units

C. Sperber, W. Weber, P. Eberhard



3:00pm - 3:20pm

Investigation of a centrifugal exciter with two coaxial unbalances on a carrier performing planar motion

T. Yüzbasioglu, O. Drozdetskaya, A. Fidlin



3:20pm - 3:40pm

Oscillations in a system of two coupled self-regulating pressure control valves with switching behaviour

S. Schröders, A. Fidlin



3:40pm - 4:00pm

A geometrical nonlinear model for rotating cylindrical shells

R. Schmidt, A. Ams

S06.04: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Clara Schuecker
Fiber Composites II
 
2:00pm - 2:20pm

Numerical prediction of the homogenized orthotropic linear viscoelastic material properties of composite plies and laminated composites

R. Tomas, M. Todt, T. Koch, H. E. Pettermann



2:20pm - 2:40pm

A constitutive model for fiber reinforced polymer plies - transition from hardening to softening behavior during anisotropic damage evolution

J. Kaul, H. E. Pettermann



2:40pm - 3:00pm

An anisotropic creep model for continuously and discontinuously fiber reinforced materials

S. Fliegener, J. Hohe



3:00pm - 3:20pm

FEM-simulation of the mechanical behavior of woven fabric composites using an anisotropic hyperelastic material model

M. Gille, N. H. Kröger, D. Juhre



3:20pm - 3:40pm

Parameter identification for constitutive models of innovative textile composite materials using digital image correlation

J. F. Hofmann, C. von Boyneburgk, S. Tunger, H.-P. Heim, D. Kuhl



3:40pm - 4:00pm

Characterization of fiber matrix interface of continuous-discontinuous fiber reinforced polymers on the microscale

B. Rohrmüller, M. Schober, K. Dittmann, P. Gumbsch, J. Hohe

S06.05: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Helmut J. Böhm
Dislocations
 
2:00pm - 2:20pm

An analytical study on the role of misfit dislocations in fracture toughness enhancement of superlattice coatings

A. Wagner, D. Holec, M. Todt, P. H. Mayrhofer, M. Bartosik



2:20pm - 2:40pm

A framework and finite element formulation for incompatibility tensor-based gradient plasticity

T. Kaiser, A. Menzel



2:40pm - 3:00pm

Thermodynamic dislocation theory: torsion of bars

Y. Piao, K. C. Le



3:00pm - 3:20pm

Thermodynamic dislocation theory of adiabatic shear banding in steel

T. M. Tran, K. C. Le, J. Langer



3:20pm - 3:40pm

Thermodynamic dislocation theory

K. C. Le



3:40pm - 4:00pm

Leaving the slip system - cross slip in continuum dislocation dynamics

B. Weger, T. Hochrainer

S07.05: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Kerstin Weinberg
 
2:00pm - 2:40pm

Phase-field modeling of electro-mechanically induced fracturing of anisotropic electroceramics

M.-A. Keip, A. Sridhar



2:40pm - 3:00pm

Coupled physics solvers for analysing the magneto-thermal behaviour of a permanent magnet synchronous machines

A. Lotfi, D. Marcsa, Z. Horváth, C. Prudhomme, V. Chabannes



3:00pm - 3:20pm

Electromechanical coupling in neuron theory

W. F. Ellermeier



3:20pm - 3:40pm

Coupling nonlinear magneto-thermal problems in frequency domain with the mechanical field

K. Roppert, F. Toth, M. Kaltenbacher



3:40pm - 4:00pm

Novel mixed finite elements for piezoelectric hysteresis modeling

M. Meindlhumer, A. S. Pechstein, A. Humer

S08.03: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Dennis M. Kochmann
 
2:00pm - 2:40pm

Modern non-linear solution techniques in FFT-based computational micromechanics

M. Schneider



2:40pm - 3:00pm

A model order reduction method for finite strain FFT solvers using a compressed sensing technique

C. Gierden, J. Kochmann, K. Manjunath, B. Svendsen, S. Reese



3:00pm - 3:20pm

An explicit solution of implicit single crystal small-strain viscoplasticity and its use in FFT-based micromechanics

D. Wicht, M. Schneider, T. Böhlke



3:20pm - 3:40pm

Informed training with increasing fidelity: modeling dynamic recrystallization from Taylor to FFT-based Field Monte Carlo Potts

A. D. Tutcuoglu, D. M. Kochmann



3:40pm - 4:00pm

Preconditioning of the spectral Fourier method for homogenization of periodic media

M. Ladecký, I. Pultarová, J. Zeman

S09.03: Laminar flows and transition
Location: HS 03
Chair: Tobias M. Schneider
 
2:00pm - 2:20pm

Transport of electrically charged particles in transonic and supersonic gas flows

L. Bernier, P. Krah, J. Reiss



2:20pm - 2:40pm

Transformation of tribological modelling of squeeze flows to simulate the flow of highly viscous adhesives and sealants in manufacturing processes

M. Müller, Y. Tong, T. Vallée, H. Fricke



2:40pm - 3:00pm

Simulation of the flow behavior of wood-polymer composites in extrusion dies

F. Liese, O. Wünsch



3:00pm - 3:20pm

Purely viscoelastic linear instability in plane Couette flow

G. M. Lellep, B. Eckhardt, A. Morozov



3:20pm - 3:40pm

A phase transition to condensate formation in two-dimensional turbulence

M. Linkmann, M. Hohmann, G. Boffetta, M. C. Marchetti, B. Eckhardt

S11.04: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Rodica Borcia
 
2:00pm - 2:20pm

Controlling sliding droplets with optimal contact angle distributions and a phase field model

H. Bonart, C. Kahle, J.-U. Repke



2:20pm - 2:40pm

Phase-field modeling of fluid-structure interaction

S. Aland



2:40pm - 3:00pm

Numerical treatment of interfaces

D. Kroener



3:00pm - 3:20pm

An arbitrary Lagrangian-Eulerian formulation for fluid flow on evolving surfaces

R. A. Sauer, A. Sahu, Y. A. D. Omar, K. K. Mandadapu



3:20pm - 3:40pm

The role of degenerate mobilities in Cahn-Hilliard models

M. Dziwnik



3:40pm - 4:00pm

Two-phase flow simulations for mold filling on 4D simplex space-time meshes

V. Karyofylli, M. von Danwitz, L. Pauli, M. Behr

S12.04: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Manfred Kaltenbacher
 
2:00pm - 2:40pm

Cabin noise prediction using wave-resolving aircraft models

S. C. Langer, C. Blech



2:40pm - 3:00pm

High-order shape functions for interior acoustics

F. Duvigneau, S. Duczek



3:00pm - 3:20pm

Infinite elements for exterior Helmholtz resonance problems based on a frequency dependent complex scaling

L. Nannen, M. Wess



3:20pm - 3:40pm

Absorbing boundary conditions for nonlinear acoustics: the Westervelt equation

B. Kaltenbacher, I. Shevchenko



3:40pm - 4:00pm

Extension of the method of generalized ray to sound propagation in a wedge-shaped layer of fluid over a slow-speed elastic bottom

P. Borejko

S13.03: Flow control
Location: SR 07
Chair: Bernd Noack
 
2:00pm - 2:20pm

Parameter study of turbulent drag reduction by spanwise traveling tansversal surface waves

M. Albers, P. S. Meysonnat, D. Fernex, R. Semaan, B. R. Noack, W. Schröder



2:20pm - 2:40pm

Cluster-based network model for drag reduction mechanisms of an actuated turbulent boundary layer

D. Fernex, R. Semaan, M. Albers, P. S. Meysonnat, W. Schröder, R. Ishar, E. Kaiser, B. R. Noack



2:40pm - 3:00pm

Drag reduction of transversal surface waves for swept flat plates

P. S. Meysonnat, M. Albers, W. Schröder



3:00pm - 3:20pm

Turbulent dissipation in drag reduced flows

B. Frohnapfel, A. Cimarelli, Y. Hasegawa, M. Quadrio, D. Gatti



3:20pm - 3:40pm

Turbulent drag reduction by compliant surface tension active wall layer

A. Roccon, F. Zonta, A. Soldati



3:40pm - 4:00pm

Flexible fibers in turbulent channel flow

D. Dotto, C. Marchioli

S14.06: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Alexander Mielke
 
2:00pm - 2:20pm

Rate-independent processes with time-discontinuous data

D. Knees, C. Zanini



2:20pm - 2:40pm

Convergence of the Allen-Cahn equation to mean curvature flow with 90°-contact angle

H. Abels, M. Moser



2:40pm - 3:00pm

Effective diffusion in thin structures via generalized gradient systems and EDP-convergence

T. Frenzel, M. Liero



3:00pm - 3:20pm

Rate-independent evolution of sets & application to fracture processes

M. Thomas, U. Stefanelli, R. Rossi



3:20pm - 3:40pm

Non-uniqueness for the transport equation with Sobolev vector fields

S. Modena



3:40pm - 4:00pm

Evolution of vector fields on flexible curves and surfaces

G. Dolzmann, C. Brand

S14.07: Applied analysis
Location: SR 08
Chair: Ulisse Stefanelli
 
2:00pm - 2:20pm

Wellposedness of a piezoelectric partial differential equation system - analysis and application

V. Schulze, B. Jurgelucks



2:20pm - 2:40pm

Some regularity results for a non-isothermal Cahn-Hilliard model

A. Zafferi



2:40pm - 3:00pm

CANCELLED!! Incorrect estimates by the four wave interaction (FWI) system for the Fermi-Pasta-Ulam (FPU) system

D. A. Sunny, S. Farooq



3:00pm - 3:20pm

Controlled oscillations as a sufficient condition for pre-compactness in the space of R-valued Young measures

A. Raguz



3:20pm - 3:40pm

A Naghdi type shell model for irregular shells

M. Ljulj, J. Tambaca, Z. Tutek



3:40pm - 4:00pm

Homogenization of the diffusion equation on plane mesh structures

M. Ljulj, K. Schmidt, A. X. Semin, J. Tambaca

S15.04: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
2:00pm - 2:20pm

CANCELLED!! Scale switching computations for heterogeneous inelastic materials

T. Moshagen, S. Sarfaraz, B. Rosic, A. Ibrahimbegovic, H. G. Matthies



2:20pm - 2:40pm

Performing Monte-Carlo-based Dynamic Event Trees (MCDET) for probabilistic analysis of complex dynamic systems

N. Berner, M. Kloos, J. Scheuer, J. Peschke



2:40pm - 3:00pm

Optimal bounds for the probability of failure of sheet metal forming processes of DP steel

N. Miska, D. Balzani



3:00pm - 3:20pm

Numerical methods for density driven groundwater flow with uncertain data

A. Litvinenko, D. Logashenko, R. Tempone, G. Wittum, D. Keyes



3:20pm - 3:40pm

Uncertainty propagation in a reinforced concrete model with localised failure

S. Dobrilla, N. Friedman, H. G. Matthies, A. Ibrahimbegovic



3:40pm - 4:00pm

Surrogate modelling for the global sensitivity analysis of problems with rapid local variations

J. M. Lorenzi, S. Döpking, S. Matera

S16.02: Shape & material optimization I
Location: HS 06
Chair: Christian Kirches
 
2:00pm - 2:20pm

Free material optimization of multilayer composite materials

S. Loske, F.-J. Barthold



2:20pm - 2:40pm

Automatic shape optimization of a 180-degree elbow for pressure loss minimization

E. Bagheri, A. Lodermeyer, A. Logdesser, S. Becker



2:40pm - 3:00pm

Controlling physical properties on interfaces using parametrised level set methods and extended finite element method

F. Wohlgemuth, F.-J. Barthold



3:00pm - 3:20pm

Calibration of model coefficients of an extended eddy viscousity turbulence model for vortical flows

N. Friedman, E. Zander, G. Subbian



3:20pm - 3:40pm

Comprehensive optimization of frame structures

A. Keller, I. Muench, W. Wagner



3:40pm - 4:00pm

Load optimisation for air bending in the context of damage reduction

F. Guhr, F.-J. Barthold, R. Meya, A. E. Tekkaya

S17.04: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Alexander Heinlein
 
2:00pm - 2:20pm

Constructing algebraic preconditioners from domain decomposition

A. Heinlein, J. Knepper, A. Klawonn, O. Rheinbach



2:20pm - 2:40pm

On a scalable, highly robust domain decomposition method with dynamic load balancing

M. Kühn, A. Klawonn, O. Rheinbach



2:40pm - 3:00pm

Machine learning in adaptive domain decomposition methods - predicting the geometric location of constraints

A. Heinlein, A. Klawonn, M. Lanser, J. Weber



3:00pm - 3:20pm

Logistic regression for potential modeling

S. Kost, H. Schaeben, O. Rheinbach, M. Eiermann



3:20pm - 3:40pm

Large scale non-autonomous differential Riccati equations

B. Baran, P. Benner, J. Saak



3:40pm - 4:00pm

Fast computation of optimal damping parameters for linear vibrational systems

I. Slapničar, N. Jakovčević Stor, Z. Tomljanović

S18.04: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
 
2:00pm - 2:40pm

Equivalence of local- and global-best approximations and simple stable local commuting projectors in H(div)

A. Ern, T. Gudi, I. Smears, M. Vohralik



2:40pm - 3:00pm

Fast diagonalized Schwarz smoothers for geometric multigrid preconditioning on unstructured meshes

J. Witte, D. Arndt, G. Kanschat



3:00pm - 3:20pm

Guaranteed a posteriori error analysis for the mixed Laplace eigenvalue problem

F. Bertrand, D. Boffi, R. Stenberg



3:20pm - 3:40pm

Analysis of a boundary element method for homogenization of periodic structures

G. Of, D. Lukas, J. Bouchala, J. Zapletal



3:40pm - 4:00pm

On the numerical analysis of an integral equation formulation of the many-body dielectric problem in electrostatics

M. Hassan, B. Stamm

S19.04: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Andrea Walther
 
2:00pm - 2:20pm

Sparse discretization of sparse control problems

E. Herberg, M. Hinze, H. Schumacher



2:20pm - 2:40pm

Numerical approximation of optimal control problems for hyperbolic conservation laws

P. Schäfer Aguilar, S. Ulbrich



2:40pm - 3:00pm

A priori error estimates for fracture control problem

M. Mohammadi, W. Wollner



3:00pm - 3:20pm

Reduced basis methods -- an application to variational discretization of parametrized elliptic optimal control problems

A. Ahmad Ali, M. Hinze



3:20pm - 3:40pm

Multigoal-oriented error control in optimization problems with nonlinear PDE constraints

B. Endtmayer, U. Langer, I. Neitzel, T. Wick, W. Wollner



3:40pm - 4:00pm

Adaptive optimization of FSI problems with reduced order models

J. K. Biehl, S. Ulbrich

S20.04: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Sergio Lucia
 
2:00pm - 2:40pm

Foundations and applications of infinite-dimensional input-to-state stability theory

A. Mironchenko



2:40pm - 3:00pm

An ISS characterization for discontinuous discrete-time systems

R. Geiselhart, N. Noroozi



3:00pm - 3:20pm

Optimal control of nonlinear dissipative systems

F. E. Haller



3:20pm - 3:40pm

Tracking of non-feasible curves for underactuated nonlinear systems

V. Grushkovskaya, A. Zuyev



3:40pm - 4:00pm

A smooth start method for spherical robot based on sliding mode control

T. Zhou, Y. Xu, B. Wu

S22.04: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Philipp Birken
 
2:00pm - 2:20pm

Mean-field surrogate models of (semi-)dilute particle suspensions

A. Vibe, N. Marheineke



2:20pm - 2:40pm

Simulation of generalized Newtonian fluids with the smoothed particle hydrodynamics method

M. Simeunovic, H. Steeb



2:40pm - 3:00pm

Parallel FE solver for the stationary Navier-Stokes equations with adaptive grid refinement using a PU dual-weighted residual method

J. P. Thiele, T. Wick



3:00pm - 3:20pm

Simulation of calcium waves in a heart cell on modern nulti-core parallel computing platforms

C. Barajas, S. Kopecz, A. Meister, B. E. Peercy, M. K. Gobbert



3:20pm - 3:40pm

Analysis of acoustic wave propagation in composite laminates via a spectral element method

E. Perras, C. Zhang



3:40pm - 4:00pm

Parallel-in-time solution of eddy current problems

S. Friedhoff, J. Hahne, S. Schöps

S23.04: Applied operator theory
Location: SR 03
Chair: Olaf Post
 
2:00pm - 2:20pm

Integration by parts on the law of the mdulus of the Brownian bridge

M. Grothaus, R. Voßhall



2:20pm - 2:40pm

An agent based modeling of spatially inhomogeneous host-vector disease transmission

W. Bock, T. Fattler, I. Rodiah



2:40pm - 3:00pm

Homogenization of abstract evolutionary equations via unfolding

S. Neukamm, M. Varga, M. Waurick



3:00pm - 3:20pm

Quantitative unique continuation principles and application to control theory for the heat equation

M. Tautenhahn, I. Nakić, M. Täufer, I. Veselic



3:20pm - 3:40pm

The Tan 2Theta-theorem in fluid dynamics

L. Grubisic, V. Kostrykin, K. A Makarov, S. Schmitz, K. Veselic

4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
4:30pm
-
6:30pm
S01.02: Multi-body dynamics
Location: SR 06
Chair: Peter Betsch
 
4:30pm - 4:50pm

Improved initialization schemes for the time integration of constrained systems

M. Arnold



4:50pm - 5:10pm

A formulation for the dynamic analysis of multibody systems using non-redundant unified local velocity coordinates

S. Holzinger, J. Gerstmayr



5:10pm - 5:30pm

On mechanical DAE systems within the framework of optimal control

S. Schneider, P. Betsch



5:30pm - 5:50pm

Utilizing general relations of balance for the improvement of discrete mechanics time integration schemes: application to the double pendulum

E. Oborin, H. Irschik



5:50pm - 6:10pm

Variational formulation and discretization of multi-body systems with fluid-structure interaction at low Reynolds number

D. Kern, M. Gross

S02.05: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Sebastian Brandstäter
 
4:30pm - 4:50pm

Computational study of ventricular fibrillation by considering a strongly coupled electromechanical rat heart model

D. Holz, M. T. Duong, M. Alkassar, S. Dittrich, S. Leyendecker



4:50pm - 5:10pm

On the electro-chemo-mechanical modelling of stomach smooth muscle contraction

L. Klemm, M. Bauer, E. Morales, R. Seydewitz, M. Böl



5:10pm - 5:30pm

Active-strain electromechanics for the computational modelling of gastric peristalsis

S. Brandstaeter, S. L. Fuchs, A. Gizzi, R. C. Aydin, C. J. Cyron



5:30pm - 5:50pm

Simulating electromechanical delay by using a multi-scale model of the muscle-tendon complex

L. Schmid, T. Klotz, T. Siebert, O. Röhrle



5:50pm - 6:10pm

Towards overcoming the bottleneck of optimizing control parameters in finite element active human body models

O. V. Martynenko, K. Stollenmaier, C. Endler, F. T. Neininger, S. Schmitt, D. F. Haeufle



6:10pm - 6:30pm

A cable model for accurate and efficient forward-dynamic musculoskeletal system simulation

M. H. Gfrerer, B. Simeon

S03.05: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Andreas Ricoeur
 
4:30pm - 4:50pm

Identifying the non-local interactions of self-adhesive polymeric films with digital images of T-peeling

B. Bagheri, K. Naumenko, H. Altenbach



4:50pm - 5:10pm

J-integral and cohesive zones of mixed-mode interface and matrix cracks

J. Scheel, A. Ricoeur



5:10pm - 5:30pm

A finite fracture mechanics approach for interlaminar crack initiation using the scaled boundary finite element method

S. Dölling, S. Bremm, S. Hell, W. Becker



5:30pm - 5:50pm

Implementation of generalized mechanical interfaces

L. Spannraft, J. Mergheim, P. Steinmann



5:50pm - 6:10pm

An interface model to account for damage and plasticity at grain boundaries

S. Rezaei, J. Rezaei Mianroodi, T. Brepols, S. Wulfinghoff, S. Reese

S04.08: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Sven Klinkel
 
4:30pm - 4:50pm

Topology optimization combined with element-by-element solution techniques

R. Sala, C. Kuhn, C. Sator, R. Müller



4:50pm - 5:10pm

Topology optimization with geometrical nonlinearity responding to uncertain loading

J. Kato, T. Nishino



5:10pm - 5:30pm

Redundancy distribution in structures

M. von Scheven, F. Geiger, J. Gade, E. Ramm, M. Bischoff



5:30pm - 5:50pm

A variational formulation for motion design of adaptive structures

R. Sachse, M. Bischoff



5:50pm - 6:10pm

Phase field modeling with IGA and FEM: Error surveillance in the transition zone

M. Klassen, I. Münch, S. Klinkel



6:10pm - 6:30pm

Topology optimization with isogeometric analysis and phase field modeling

I. Münch, M. Klassen, W. Wagner

S04.09: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Franz-Joseph Barthold
 
4:30pm - 4:50pm

Prediction of stress states in tramway rails by means of a principle of virtual power-based, enhanced beam theory approach

P. Hasslinger, C. Hellmich, S. Scheiner



4:50pm - 5:10pm

Role of diameter and percentage of SMA bars as reinforcement in strength and residual displacement of concrete beams

M. A. E. Molod, F.-J. Barthold, P. Spyridis



5:10pm - 5:30pm

Effect of uncertain parameters on the deflection of beams

T. Reppel, T. F. Korzeniowski, K. Weinberg



5:30pm - 5:50pm

Non-material finite element rod model for out-of-plane bending of an elastic strip with natural curvature

C. Schmidrathner, Y. Vetyukov



5:50pm - 6:10pm

CANCELLED!! Comparison of performance and accuracy of the FETI-methods and a direct sparse FE-solver for truss structures

C. B. Schmaußer, G. Müller



6:10pm - 6:30pm

Shape memory alloy truss lattice material

M. Kuczma

S05.05: Nonlinear oscillations
Location: HS 16
Chair: Leo Dostal
 
4:30pm - 4:50pm

CANCELLED!! Aeroelastic limit-cycle oscillations of piezoelectric energy harvesters

A. Zilian



4:50pm - 5:10pm

A time-integration algorithm for non-linear dynamic systems of first and second order

H. J. Holl



5:10pm - 5:30pm

Bouc hysteresis without an elastic restoring force under white noise excitation using the beta distribution

C. H. Kasess, H. Waubke



5:30pm - 5:50pm

Dynamical characteristics of electromechanical energy dissipation due to translatory motion: a minimal example

F. Boy, H. Hetzler, A. Tchomgue Simeu



5:50pm - 6:10pm

Steady state dynamics of pre-stressed, piezoelectrically excited circular plates – a harmonic balance approach

F. Toth, M. Kaltenbacher



6:10pm - 6:30pm

Experimental nonlinear modal analysis of structures with nonlinear dissipation

M. Scheel, M. Krack

S06.06: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Melanie Todt
Fiber Composites III
 
4:30pm - 4:50pm

Constitutive modelling of woven fiber reinforced polymer

S. Tunger, Z. Akbar, J. F. Hofmann, P. Eversmann, D. Kuhl



4:50pm - 5:10pm

Multiscale modeling and optimization of braid-reinforced polymer coil springs

M. Luger, R. Traxl, U. Hofer, B. Hirzinger, R. Lackner



5:10pm - 5:30pm

Multiscale modeling of viscoelastic behavior of braid-reinforced polymer components

U. Hofer, M. Luger, R. Traxl, R. Lackner



5:30pm - 5:50pm

Orthotropic hyperelastic energy functions for the geometrically nonlinear simulation of textile membrane structures

M. Motevalli, J. Uhlemann, N. Stranghöner, D. Balzani



5:50pm - 6:10pm

Invariant formulation of anisotropic plasticity for fiber-reinforced composites: rate-type models with anisotropic, non-linear kinematic hardening

S. Gaddikere Nagaraja, M. Pletz, C. Schuecker

S06.07: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Thomas Antretter
Thermo-elasto-plasticity I
 
4:30pm - 4:50pm

Modelling ductile damage and fracture in extrusion-formed thin-walled aluminium components

S. Baltic, R. Hammer, J. Magnien, T. Antretter



4:50pm - 5:10pm

A comparison between the performance of different Mindlin's theory based strain gradient models in local singularities

R. Makvandi, D. Juhre



5:10pm - 5:30pm

A new anisotropic hyperelastic material model for single layer blue phosphorus

F. Shirazian, R. Ghaffari, M. Hu, R. A. Sauer



5:30pm - 5:50pm

Prandtl-Reuss model without safe-load conditions

K. T. Kisiel



5:50pm - 6:10pm

Automatic analysis of the stress-strain response of rheological models

T. Schultz, R. Müller

S07.06: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Anne Jung
 
4:30pm - 4:50pm

Phase-field simulations of cracks under dynamic loading

K. Weinberg, C. Bilgen, C. Wieners



4:50pm - 5:10pm

Modeling of hydraulically induced fractures in elastic-plastic solids

D. Kienle, M.-A. Keip



5:10pm - 5:30pm

Hydro-mechanics of fluid-filled fractures - a discussion of numerical coupling schemes

P. Schmidt, H. Steeb



5:30pm - 5:50pm

A method on aerodynamic load transfer to the flexible car-body of high speed train

W. Dou, L. Zhang

S08.04: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Marc-Andre Keip
 
4:30pm - 5:10pm

Computational finite strain homogenization: reduced basis methods and beyond

O. Kunc, F. Fritzen



5:10pm - 5:30pm

An artificial neural network based solution scheme to periodic homogenization

F. S. Goekuezuem, L. T. K. Nguyen, M.-A. Keip



5:30pm - 5:50pm

Application of a machine learning and data mining approach to determine relationships in materials science

F. E. Bock, N. Huber, B. Klusemann



5:50pm - 6:10pm

Adaptivity in reduce order computational homogenization using neural networks

M. Fernández, F. Fritzen



6:10pm - 6:30pm

CANCELLED!! Computational runtime acceleration within TPM² environment

F. Bartel, T. Ricken, J. Schröder, J. Bluhm

S10.01: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Arne Scholtissek
 
4:30pm - 5:10pm

Pulverised fuel flames: fully-resolved and Euler-Lagrange simulations

O. T. Stein



5:10pm - 5:30pm

Adjoint-based sensitivity analysis of complex combustion models

M. Lemke, L. Cai, J. Reiss, H. Pitsch, J. Sesterhenn



5:30pm - 5:50pm

Large-scale quasi-DNS of mixed-mode turbulent combustion

T. Zirwes, F. Zhang, P. Habisreuther, H. Bockhorn, D. Trimis



5:50pm - 6:10pm

Hierarchical parcel swapping: an efficient mixing model for turbulent reactive flows

T. Starick, H. Schmidt



6:10pm - 6:30pm

Towards an understanding of finite-difference truncation errors through the lens of sparse regression

L. Paehler, S. Thaler, N. A. Adams

S11.05: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Michael Bestehorn
 
4:30pm - 4:50pm

Effects of fluid rheology and wetting properties on the droplet motion by a shear flow

B. Barwari, S. Burgmann, A. Bechtold, M. Rohde, U. Janoske



4:50pm - 5:10pm

Modelling of shear driven drop motion and groove interaction on smooth rigid substrates

P. M. Seiler, I. V. Roisman, C. Tropea



5:10pm - 5:30pm

A novel two-step model to investigate turbulent gas flows shearing thin liquid films

A. Bender, A. Stroh, B. Frohnapfel, P. Stephan, T. Gambaryan-Roisman



5:30pm - 5:50pm

Numerical investigation of the liquid-jet formation during water-hammer experiments

V. Bogdanov, S. Adami, N. A. Adams



5:50pm - 6:10pm

Effect of a rotating magnetic field on the decay of a free-falling metal jet

T. Kasper, R. Schwarze

S12.05: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Piotr Borejko
 
4:30pm - 4:50pm

Comparison of different models for stress singularities in higher order finite element methods for elastic waves

J. Bulling, H. Gravenkamp



4:50pm - 5:10pm

Spectral super elements for beams with arbitrary cross section

A. Greim, G. Müller



5:10pm - 5:30pm

Intersection of two elastic waves in the region of material nonlinearity in an elastic layer

Y. Wang, W. Chen, C. Zhang



5:30pm - 5:50pm

Numerical study of nonlinear elastic wave propagation in locally damaged engineering structures

B. Ankay, C. Zhang



5:50pm - 6:10pm

An analytical approach for assessing wave scattering by pipelines in irregularly compacted soil

W. E. Weber, G. D. Manolis



6:10pm - 6:30pm

Green’s function for a horizontally layered anisotropic soil

H. Waubke, W. Kreuzer, T. Hrycak, S. Schmutzhard

S13.04: Flow control
Location: SR 07
Chair: Wolfgang Schröder
 
4:30pm - 4:50pm

Temporal prediction horizons of adjoint calculations in turbulent flow

S. Knechtel, J. Sesterhenn



4:50pm - 5:10pm

Adjoint based topology optimization of a duct bend

S. Goeke, O. Wünsch



5:10pm - 5:30pm

A numerical RANS-based model of a nanosecond pulsed plasma actuator for flow control over an airfoil

R. Aslani, M. Krieger

S14.08: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Ulisse Stefanelli
 
4:30pm - 4:50pm

Homogenization of high-contrast Mumford-Shah energies

C. I. Zeppieri



4:50pm - 5:10pm

Homogenization of linear elasticity with slip-displacement conditions

T. Wolfer, M. A. Peter



5:10pm - 5:30pm

Homogenization of one-dimensional discrete optimal transport

P. Gladbach, E. Kopfer, J. Maas, L. Portinale



5:30pm - 5:50pm

Homogenization result for a solid-solid phase transformations model

M. Jesenko, P. W. Dondl



5:50pm - 6:10pm

Quantitative stochastic homogenization: recent advances and perspectives

J. Fischer



6:10pm - 6:30pm

Transmission, reflection, and refraction at meta-material interfaces

B. Schweizer

S15.05: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
4:30pm - 4:50pm

Multifidelity reliability estimation

C. Proppe



4:50pm - 5:10pm

Stochastic multi-level analysis of bone tissue

S. K. Shivanand, B. Rosic, H. G. Matthies



5:10pm - 5:30pm

Bayesian inversion for electrical impedance tomography

M. Multerer, R. Gantner



5:30pm - 5:50pm

Bayesian analysis for Poisson-Boltzmann equation modeling electrical impedance tomography devices

L. Taghizadeh, C. Heitzinger



5:50pm - 6:10pm

Parameter estimation in a macroscopic production model based on a PDMP

S. Göttlich, S. Knapp, C. Schillings



6:10pm - 6:30pm

Bayesian inversion for nanoscale field-effect sensors using the stochastic drift-diffusion-Poisson-Boltzmann system

A. Khodadadian, C. Heitzinger

S16.03: Shape & material optimization II
Location: HS 06
Chair: Tom Lahmer
 
4:30pm - 4:50pm

Metamodel assisted optimization of glued laminated timber beams by using metaheuristic algorithms

S. Pech, G. Kandler, M. Lukacevic, J. Füssl



4:50pm - 5:10pm

Shape optimization of bridge decks considering the Vortex-induced vibration phenomena

Z. Jaouadi, T. Abbas, G. Morgenthal, T. Lahmer



5:10pm - 5:30pm

Structural and material optimization based on thermodynamic principles

D. R. Jantos, K. Hackl, P. Junker



5:30pm - 5:50pm

Intrinsic formulation of KKT conditions and constraint qualifications on smooth manifolds.

R. Bergmann, R. Herzog



5:50pm - 6:10pm

Composite step method for optimization of equality constrained problems on manifolds

J. Ortiz, A. Schiela



6:10pm - 6:30pm

Geometry processing problems using the total variation of the normal vector field

J. Vidal-Nunez, R. Herzog, R. Bergmann, S. Schmidt, M. Herrmann

S17.05: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Martin Lanser
 
4:30pm - 4:50pm

Numerical behavior of GMRES for singular systems

M. Rozloznik, K. Morikuni



4:50pm - 5:10pm

Oblique projections in deflating GMRES type methods

M. Bolten, N. Bozovic, A. Frommer



5:10pm - 5:30pm

CANCELLED!! Augmentation of Krylov subspaces for Lyapunov equations

K. Soodhalter



5:30pm - 5:50pm

Shifted block FOM with restarts and low-rank modifications

K. Lund, A. Frommer, D. B. Szyld



5:50pm - 6:10pm

Approximation of the trace of matrix functions based on decay bounds

C. Schimmel, A. Frommer



6:10pm - 6:30pm

Automated local Fourier analysis (aLFA)

K. Kahl, N. Kintscher

S18.05: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Mario Ohlberger
 
4:30pm - 5:10pm

A nonconforming Trefftz virtual element method for the fluid fluid interface problem

L. Mascotto, A. Pichler



5:10pm - 5:30pm

Resonance problems in waveguides with backward propagating modes

L. Nannen



5:30pm - 5:50pm

A beam propagation method for perturbated Gaussian beams

C. Pflaum



5:50pm - 6:10pm

On the computation of localized Schrödinger eigenstates

R. Altmann, D. Peterseim



6:10pm - 6:30pm

Localized Orthogonal Decomposition for the wave equation

R. Maier, D. Peterseim

S18.06: Numerical methods of differential equations
Location: SR 08
Chair: Ilaria Perugia
 
4:30pm - 5:10pm

hp-FEM for the spectral fractional Laplacian in polygons

J. M. Melenk, L. Banjai, C. Schwab



5:10pm - 5:30pm

A reduced basis method for fractional diffusion operators

T. Danczul, J. Schöberl



5:30pm - 5:50pm

Exponential convergence of an hp-FEM approximation for parabolic fractional diffusion

A. Rieder, J. M. Melenk



5:50pm - 6:10pm

Numerical homogenization of heterogeneous fractional Laplacians

D. L. Brown, J. Gedicke, D. Peterseim



6:10pm - 6:30pm

Optimal adaptivity and preconditioning for the fractional Laplacian

M. Faustmann, J. M. Melenk, M. Parvizi, D. Praetorius

S19.05: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Martin Siebenborn
 
4:30pm - 4:50pm

Finite element error estimates in $L^2(\Omega)$ for regularized discrete approximations to the obstacle problem

D. Hafemeyer, C. Kahle, J. Pfefferer



4:50pm - 5:10pm

A model problem for optimal control of a parabolic PDE fully coupled to ODEs

S.-J. Kimmerle



5:10pm - 5:30pm

A priori error estimates for an optimal control problem governed by a variational inequality of the second kind

C. Meyer, M. Weymuth



5:30pm - 5:50pm

Numerical analysis for parabolic time-optimal control problems with bang-bang controls

B. Vexler, L. Bonifacius, K. Pieper

S20.05: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Roman Geiselhart
 
4:30pm - 4:50pm

Approximation of output-feedback robust model predictive controllers via deep learning

B. Karg, S. Lucia



4:50pm - 5:10pm

Specialized adaptive algorithms for the model predictive control of PDEs

L. Grüne, M. Schaller, A. Schiela



5:10pm - 5:30pm

Vision- and MPC-based control of a power-cube serial robot

J. Fehr, P. Schmid, G. Schneider, P. Eberhard



5:30pm - 5:50pm

Optimal control of differential-algebraic system using regularization techniques

A. Ilchmann, J. Witschel, K. Worthmann



5:50pm - 6:10pm

Model predictive control for linear differential-algebraic equations based on regularisation

A. Ilchmann, J. Witschel, K. Worthmann



6:10pm - 6:30pm

Cycle-based adaption of a model-predictive control strategy for injection molding machines

C. Froehlich, W. Kemmetmüller, A. Kugi

S21.01: Mathematical signal and image processing
Location: SR 02
Chair: Clemens Kirisits
 
4:30pm - 5:10pm

Numerical algorithms for stabilised backward image evolutions

J. Weickert, M. Welk, L. Bergerhoff, M. Cardenas, G. Gilboa



5:10pm - 5:30pm

Riemannian structure and flows for smooth geometric image labeling

F. Savarino, C. Schnörr



5:30pm - 5:50pm

Geometric numerical integration of the assignment flow

A. Zeilmann, F. Savarino, S. Petra, C. Schnörr



5:50pm - 6:10pm

Generalised quantiles for multivariate images

M. Welk



6:10pm - 6:30pm

A method for image decomposition and particle quantification

S. Günther, S. Odenbach

S22.05: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Hartwig Anzt
 
4:30pm - 4:50pm

Computational aspects of a bound of Lagrange

D. Stefanescu



4:50pm - 5:10pm

A performance comparison of different shell elements for upper bound limit analysis

V. Stembera, J. Füssl



5:10pm - 5:30pm

Partitioned adaptive multirate time integration for coupled systems of ODEs

P. Birken, P. Meisrimel



5:30pm - 5:50pm

Simulating coupled free and porous media flow with lattice Boltzmann methods

C. Schwarzmeier, U. Rüde



5:50pm - 6:10pm

A modified lattice Boltzmann formulation with adaptive numerical dissipation through independent control over higher-order moments

S. A. Hosseini, N. Darabiha, D. Thévenin



6:10pm - 6:30pm

Discontinuous Galerkin methods with new multigrid preconditioners

L. M. Versbach, P. Birken, G. Gassner

S23.05: Applied operator theory
Location: SR 03
Chair: Jonathan Rohleder
 
4:30pm - 4:50pm

Perturbation of positive semigroups

A. Bátkai



4:50pm - 5:10pm

Orthogonality and selfadjointness for extensions of inner products

C. Wyss



5:10pm - 5:30pm

Riesz bases and controllability for port-Hamiltonian systems

B. Jacob, J. Kaiser



5:30pm - 5:50pm

Solvability of the inhomogeneous Cauchy-Riemann equation for weighted smooth vector-valued functions

K. Kruse

   
7:30pm
-
10:30pm
Conference Dinner
Location: Rathaus
Date: Thursday, 21/Feb/2019
8:30am
-
10:30am
S01.03: Multi-body dynamics
Location: HS 16
Chair: Alois Steindl
 
8:30am - 8:50am

Consistent Euler-Lagrange approach for particulate flow modelling with arbitrary particle size/mesh resolution ratio

F. Evrard, B. van Wachem



8:50am - 9:10am

An IGA-based three dimensional Cosserat rod for multibody dynamics

S. Benatti, A. Tasora, D. Mangoni



9:10am - 9:30am

Nodal-displacement-based derivation of the floating frame of reference formulation: avoiding inertia shape integrals

A. Zwölfer, J. Gerstmayr



9:30am - 9:50am

Model order reduction of structures with fractional viscoelastic coupling

A. Leenders, M. Burgwitz, M. Wangenheim



9:50am - 10:10am

A new approach for the simulation of flexible multibody systems and its relation to existing ones

R. Winkler, J. Gerstmayr

S02.06: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Marcus Stoffel
 
8:30am - 8:50am

Parametric investigation of permeability of vertebral bone assuming a regular microstructure

Z. Trivedi, C. Bleiler, A. Wagner, O. Röhrle



8:50am - 9:10am

Multiscale modeling provides differentiated insights to fluid flow-driven stimulation of bone cellular activities

S.-J. Estermann, S. Scheiner



9:10am - 9:30am

Numerical simulation of function-perfusion processes in the human liver using the theory of porous media

L. Lambers, T. Ricken, M. König



9:30am - 9:50am

On osmotic pressure and damage in hyperelastic biphasic fiber reinforced articular cartilage

F. Egli, T. Ricken



9:50am - 10:10am

Stability of crack growth in anisotropic materials at finite strains

J. Eckmann, O. Gültekin, G. A. Holzapfel



10:10am - 10:30am

Quantification of microdamage formation during fatigue testing of individual trabeculae

J.-T. Fischer, M. Frank, P. J. Thurner

S03.06: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Thomas Seelig
 
8:30am - 8:50am

A computational framework for brittle crack-propagation based on efficient virtual element method

A. Hussein, F. Aldakheel, B. Hudobivnik, P. Wriggers, P.-A. Guidault, O. Allix



8:50am - 9:10am

Crack paths in ferroelectrics: crack growth simulation and experiments

Z. Wang, A. Ricoeur



9:10am - 9:30am

Micromechanical simulation of crack growth resistance curve in ferroelectrics

M. Kuna, S. Kozinov



9:30am - 9:50am

Mixed-mode fracture: the missing link between J-vector criterion and conventional fracture criteria

P. Judt, A. Ricoeur



9:50am - 10:10am

Scaled boundary finite element l modelling of thermally induced crack propagation

M. D. Iqbal, C. Birk



10:10am - 10:30am

Crack propagation using incompatible modes in structural elements

A. Stanic, B. Brank, A. Ibrahimbegovic

S04.10: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Anton Tkachuk
 
8:30am - 8:50am

Structure-preserving integrators for discrete mechanical systems subject to general holonomic constraints

A. Janz, P. Betsch



8:50am - 9:10am

GENERIC consistent discretisation in space and Energy-Momentum-Entropy consistent schemes for open thermomechanical systems

M. Schiebl, P. Betsch



9:10am - 9:30am

An alternative conservative/dissipative time integration scheme for nonlinear mechanical systems

C. G. Gebhardt, R. Rolfes



9:30am - 9:50am

Mixed frameworks and structure preserving integration for coupled electro-elastodynamics

M. Franke, R. Ortigosa, A. Janz, A. J. Gil, P. Betsch



9:50am - 10:10am

A numerical approach for dynamic analysis of solids in boundary representation

A. Mendez Salas, M. Chasapi, S. Klinkel



10:10am - 10:30am

Time-adaptive computations for the mortar finite element method

M. Grafenhorst, S. Hartmann

S04.11: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Alexander Popp
 
8:30am - 8:50am

Model order reduction of a modular scale model of a high rise building

N. Walker, P. Eberhard



8:50am - 9:10am

Numerical investigation of the movements of lapping particles

R. Bilz, K. de Payrebrune



9:10am - 9:30am

Effects of a temperature cycle on a rotating shrink fit with FGM-hub

E. Arslan, T. Apatay, W. Mack



9:30am - 9:50am

Investigation of elastic grinding pins

F. Lamping, K. de Payrebrune



9:50am - 10:10am

Development of a simulation model for the automatic optimization of tools for multi-dimensional tube forming

R. Derr, A. Jung, S. Diebels

S05.06: Nonlinear oscillations
Location: SR 06
Chair: Katrin Ellermann
 
8:30am - 8:50am

Modeling and simulation of metal bellows in vacuum interrupters

A. Boyaci, C. Simonidis, D. Gentsch



8:50am - 9:10am

Nonlinear thermomechanical vibrations of bimodular beams

R. Heuer



9:10am - 9:30am

Nonlinear responses of metastructures with bistable attachments

Y. Xia, M. Ruzzene, A. Erturk, G. Litak

S06.08: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Christian Hellmich
Rubber / Polymers
 
8:30am - 8:50am

Strain induced crystallization and fracture of rubber-like materials

C. Linder, R. Rastak, P. Kammardi Arunachala



8:50am - 9:10am

Hyperelastic modelling and experimental characterisation of cellular rubber

A. Ricker, N. H. Kröger, M. Ludwig, R. Landgraf, J. Ihlemann



9:10am - 9:30am

Application of different plasticity models to PC/ABS blends within a micromechanical unit cell approach

J. Hund, T. Seelig



9:30am - 9:50am

Experimental investigation, modelling and simulation of the DLO-effect using the example of thermo-oxidatively aged nitrile rubber

B. Musil, M. Johlitz, A. Lion



9:50am - 10:10am

A phase field model for thermo-oxidative aging in cracked polymers

J. Voges, D. Juhre



10:10am - 10:30am

Gibbs potential-based thermodynamics of rubber viscosity and viscoelasticity at large strains

R. Plachy, S. Scheiner, C. Hellmich

S06.09: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Kerstin Weinberg
Thermo-elasto-plasticity II
 
8:30am - 8:50am

Computational modelling of inertia friction welding

R. A. Williams, D. Barbera, A. McBride



8:50am - 9:10am

Thermo-mechanical analysis of a steam turbine rotor

J. Eisenträger, K. Naumenko, Y. Kostenko, H. Altenbach



9:10am - 9:30am

Effect of crystallographic orientation in modelling of anisotropic plasticity with an analytical yield function

S. Neuhaus, K. Srivastava, S. Scholl, S. Diebels



9:30am - 9:50am

Numerical analysis of residual stresses on microscale and mesoscale in hot bulk forming parts under specific cooling

S. Uebing, D. Brands, L. Scheunemann, M. Sarhil, R. Niekamp, C. Kock, A. Chugreev, B.-A. Behrens, J. Schröder



9:50am - 10:10am

On predictive modelling of yield stress increase in fresh cement paste

H. Huang, A. Zilian



10:10am - 10:30am

Mixed XFEM formulation for the simuation of heterogeneities including elasto-plastic material behaviour

S. Löhnert

S07.07: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Björn Kiefer
 
8:30am - 9:10am

High-order numerical methods for the thermal activation of SMA fibers

T. Gleim, D. Kuhl, M. Schleiting, A. Wetzel, B. Middendorf



9:10am - 9:30am

3D virtual elements for finite strain thermo-plasticity

B. Hudobivnik, F. Aldakheel, P. Wriggers



9:30am - 9:50am

Coupled boundary elements and finite elements for applications in thin structures

M. P. Rajski, M. Harmel, R. A. Sauer



9:50am - 10:10am

Lagrangian perspective on multi-scale skeletal muscle models

S. Plunder, B. Simeon



10:10am - 10:30am

Ingredients for advanced blood damage estimation of medical devices: log-morph with variational multiscales

L. Pauli, S. Haßler, M. Behr

S07.08: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Ralf Jänicke
 
8:30am - 8:50am

Towards multifield discrete element modeling of concrete structures

C. Flack, D. Dinkler



8:50am - 9:10am

High-performance computational modelling of concrete ageing

M. Habera, A. Zilian



9:10am - 9:30am

Formulation and calibration of a desorption isotherm for maturing concrete

P. Gamnitzer, M. Drexel, A. Brugger



9:30am - 9:50am

Computational modeling of drying shrinkage in early-age concrete

M. Ghasabeh, S. Göktepe



9:50am - 10:10am

Particle finite element simulation of fresh cement pastes - inspired by additive manufacturing techniques

J. Reinold, J. J. Timothy, G. Meschke



10:10am - 10:30am

Modeling of active multiphase materials

M. Sauerwein, H. Steeb

S08.05: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Helmut J. Böhm
 
8:30am - 8:50am

Simulation of dual-phase steel using the finite cell method and voxel-based microstructure data

Y. F. Fangye, N. Miska, D. Balzani



8:50am - 9:10am

Goal-oriented adaptivity on mean-field and full-field homogenization methods considering hierarchical unit cells

X. Ju, R. Mahnken



9:10am - 9:30am

Homogenization of cementitious materials: stiffness, creep, strength

B. Pichler, C. Hellmich



9:30am - 9:50am

Multiscale analysis of heterogeneous materials in boundary representation

M. Praster, R. Reichel, S. Klinkel



9:50am - 10:10am

Influence of specific core reinforcement designs on the stiffness behaviour of hybrid core sandwich panels

I. C. Skrna-Jakl, D. H. Pahr



10:10am - 10:30am

Laminate-based modeling of semicrystalline polymers

J. Ruck, P. Kloza, S. Gajek, T. Böhlke

S10.02: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Bettina Frohnapfel
 
8:30am - 9:10am

Phase-field simulations of turbulent two-phase flows

M. Avila, B. Song, C. Plana, J. M. Lopez, A. Vela Martin



9:10am - 9:30am

Direct numerical simulation of flow over rough walls

P. Forooghi, A. Stroh, B. Frohnapfel



9:30am - 9:50am

Turbulence measurements in high-speed flows with a new Stereo-Dual-PIV system

A.-M. Schreyer, I. Janssen



9:50am - 10:10am

Harmonic and pulsatile flow in an aortic aneurysm model: experiments and simulations

M. C. Bopp, S. Wegt, C. Tropea, S. Jakirlic, A. Bauer, N. Shokina, A. Krafft, J. Henning

S11.06: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Marco De Paoli
 
8:30am - 8:50am

Heat transfer modeling of confined bubble evaporation in a microchannel

S. Sadir, M. Talebi, P. Woias, R. Dittmeyer, B. Frohnapfel, A. Stroh



8:50am - 9:10am

The curvature of an evaporating meniscus in a pressure driven flow through cyindrical pores

T. Loimer



9:10am - 9:30am

The capillary rise as a benchmark for DNS wetting simulations

D. Gründing, H. Marschall, D. Bothe



9:30am - 9:50am

The contact line advection problem

M. Fricke, D. Bothe



9:50am - 10:10am

Numerical simulation of suction cavitation in hydrodynamic journal bearings

M. Schmidt, P. Reinke, T. Beckmann



10:10am - 10:30am

Choking and hydraulic jumps in laminar flow

B. Scheichl, R. I. Bowles, G. Pasias

S12.06: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Florian Toth
 
8:30am - 8:50am

Steady transonic dense gas flow past compression/expansion ramps revisited

A. Kluwick, T. Cox



8:50am - 9:10am

Multiple scales analysis of the undular hydraulic jump over horizontal surfaces

D. Murschenhofer, W. Schneider



9:10am - 9:30am

Growth and decay of waves in countercurrent air-water turbulent flows

F. Zonta, M. Onorato, A. Soldati



9:30am - 9:50am

Stationary single waves in turbulent free-surface flows

M. Stojanovic, W. Schneider, D. Murschenhofer



9:50am - 10:10am

Analysis of sound generation of sub- and super-sonic boundary layer flows

Y. Zhang, M. Oberlack



10:10am - 10:30am

Advanced finite element formulation for viscothermal acoustics

M. Kaltenbacher, F. Toth, H. H. Guilvaiee

S14.09: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Patrick Dondl
 
8:30am - 9:10am

Crystallization and discrete differential geometry

G. Friesecke



9:10am - 9:30am

A dipolar Gross-Pitaevskii equation with quantum fluctuations: self-bound states

Y. Luo



9:30am - 9:50am

Crystallization in the hexagonal lattice for ionic dimers

M. Friedrich, L. Kreutz



9:50am - 10:10am

Coupled self-organized hydrodynamics and Stokes models for suspensions of active particles

P. Degond, S. Merino-Aceituno, F. V. Vergnet, H. Yu



10:10am - 10:30am

Continuum limit and homogenization of stochastic and periodic discrete systems - fracture in composite materials

L. Lauerbach, S. Neukamm, M. Schäffner, A. Schlömerkemper

S15.06: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
8:30am - 9:10am

Multilevel and Multi-index Monte Carlo methods for the McKean-Vlasov equation

R. Tempone



9:10am - 9:30am

Higher-order methods for stochastic differential equations

L. Fischer



9:30am - 9:50am

Well posedness and convergence analysis of the ensemble Kalman inversion

D. Blömker, C. Schillings, P. Wacker, S. Weissmann



9:50am - 10:10am

Data assimilation using random set models: applications to dynamical system estimation

T.-V. Hoang, H. G. Matthies



10:10am - 10:30am

Probabilistic numerics and randomised Bayesian inverse problems

J. Cockayne, M. Girolami, H. C. Lie, C. Oates, T. J. Sullivan, A. Teckentrup

S16.04: MPEC and multilevel optimization
Location: HS 06
Chair: Christian Clason
 
8:30am - 9:10am

A complementarity-based approach to cardinality-constrained optimization

A. Schwartz, M. Bucher



9:10am - 9:30am

A multi-leader-multi-follower Nash game with application in gas markets

D. Nowak, A. Schwartz, G. Zöttl



9:30am - 9:50am

Multi-leader-single-follower games with unique lower level solution in function space

J. Becker, A. Schwartz



9:50am - 10:10am

Optimal control problems with control complementarity constraints

C. Clason, Y. Deng, P. Mehlitz, U. Prüfert



10:10am - 10:30am

Gradient-based solution algorithms for a class of bilevel optimization and optimal control problems with a non-smooth lower level

C. Christof

S17.06: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Martin Kühn
 
8:30am - 8:50am

Approximating with random rank-one vectors

D. Kressner



8:50am - 9:10am

Approximate interpolation of high dimensional, scattered data in tree tensor formats

S. Kraemer, L. Grasedyck



9:10am - 9:30am

Hybrid compression of high-frequency Helmholtz integral operators

S. Börm, C. Börst



9:30am - 9:50am

An algorithm for computing the restricted singular value decomposition with improved robustness

I. Zwaan



9:50am - 10:10am

A low-rank tensor method for optimal control of fractional PDEs

G. Heidel, V. Khoromskaia, B. Khoromskij, V. Schulz



10:10am - 10:30am

Block partitioning of sparse rectangular matrices

A.-A. Dumitrasc, P. Leleux, U. Rüde

S18.07: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
 
8:30am - 9:10am

Multiscale methods for electromagnetic wave propagation in media with high contrast

B. Verfürth



9:10am - 9:30am

Space-time methods for Maxwell's equations

J. I. M. Hauser, O. Steinbach



9:30am - 9:50am

A hybrid WKB-based method for Schrödinger scattering problems in the semi-classical limit

A. Arnold



9:50am - 10:10am

Inf-sup stable space-time variational formulations for the second order wave equation

M. Zank, O. Steinbach

S18.08: Numerical methods of differential equations
Location: SR 08
Chair: Mario Ohlberger
 
8:30am - 8:50am

Differentiable mappings for finite element meshes

D. Arndt, G. Kanschat



8:50am - 9:10am

A second order multipoint flux mixed finite element method on hybrid meshes

B. Radu, H. Egger



9:10am - 9:30am

Anisotropic mesh adaptation: from crack propagation to topology optimization

N. Ferro, S. Micheletti, S. Perotto



9:30am - 9:50am

Two-grid hp-version DGFEM for second-order quasilinear elliptic PDEs with agglomerated coarse meshes

S. Congreve, P. Houston



9:50am - 10:10am

Symbolic evaluation of hp-FEM element matrices on simplices

T. Haubold



10:10am - 10:30am

Mixed explicit implicit schemes for embedded boundary geometries

S. May, M. Berger, F. Laakmann

S19.06: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Winnifried Wollner
 
8:30am - 8:50am

Optimal control of a rate-independent system constrained to balanced viscosity solutions

S. Thomas, D. Knees



8:50am - 9:10am

Solving quadratic multi-leader-follower games by smoothing the follower’s best response

A. Thünen, S. Steffensen, M. Herty



9:10am - 9:30am

Optimal control of an abstract evolution variational inequality with application in homogenized plasticity

C. Meyer, S. Walther



9:30am - 9:50am

CANCELLED!! On a PDE-constrained generalized Nash equilibrium problem with various multipliers

V. Karl



9:50am - 10:10am

Exploitation of nonsmoothness in PDE-constrained problems instead of regularization

O. Ebel, A. Walther, S. Schmidt



10:10am - 10:30am

A bilevel approach for parameter learning in inverse problems

G. Holler, K. Kunisch, R. C. Barnard

S20.06: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Roman Geiselhart
 
8:30am - 8:50am

Optimal periodic control of nonlinear chemical reactions with a time-varying flow rate

A. Zuyev, A. Seidel-Morgenstern, P. Benner



8:50am - 9:10am

Optimal control of district heating systems

D. Linn, J. Mohring, N. Siedow



9:10am - 9:30am

Coordinate-invariant linear quadratic control

E. R. Burnett, A. J. Sinclair, E. A. Butcher



9:30am - 9:50am

Adjoint sensitivity equations in optimal control of differential-algebraic equations

D. Bankmann



9:50am - 10:10am

Optimal feed forward control of hydraulic drive systems with long pipelines

C. Pietschnig, L. Marko, W. Kemmetmüller, A. Kugi



10:10am - 10:30am

Feedback and feedforward control concepts to improve road holding for passenger cars

F. Klinger, J. Edelmann, M. Plöchl

S21.02: Mathematical signal and image processing
Location: SR 02
Chair: Clemens Kirisits
 
8:30am - 8:50am

Deblurring and denoising using Tikhonov functionals with imperfect forward operators and epsilon-insensitive distances

P. Gralla, I. Piotrowska-Kurczewski, P. Maass



8:50am - 9:10am

Musical instrument separation on shift-invariant spectrograms via stochastic dictionary learning

S. Schulze, E. J. King



9:10am - 9:30am

Unsupervised Label Learning on Manifolds by Geometric Assignment

A. Zern, M. Zisler, F. Åström, S. Petra, C. Schnörr



9:30am - 9:50am

Extraction of wavefront sets by deep convolutional neural networks and shearlets

H. Andrade Loarca, G. Kutyniok, O. Öktem, P. Petersen



9:50am - 10:10am

The mismatch principle: statistical learning under large model uncertainties

M. Genzel, G. Kutyniok



10:10am - 10:30am

Dimension reduction in learning tasks

A. Breger, M. Ehler, B. S. Gerendas, J. I. Orlando, U. Schmidt-Erfurth

S22.06: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Jens Saak
 
8:30am - 8:50am

On empirical system Gramians

S. Grundel, C. Himpe, J. Saak



8:50am - 9:10am

Criss-cross algorithms for computing the spectral value set abscissa and radius

P. Benner, T. Mitchell



9:10am - 9:30am

Accelerated computation of the matrix disc function via Direct Acyclic Graph Scheduling

M. Köhler, J. Saak



9:30am - 9:50am

Adaptive space-time isogeometric analysis of parabolic initial-boundary value problems

U. Langer, S. Matculevich, R. Repin



9:50am - 10:10am

An eigensolver for the Hermitian Dirac operator with multigrid acceleration

A. Strebel, A. Frommer, K. Kahl, M. Rottmann

10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
11:00am
-
12:00pm
PL4: Plenary Lecture 4
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Dorothee Knees
 

Modeling and simulation of transport processes at fluid interfaces

D. Bothe

12:00pm
-
1:00pm
PL5: Plenary Lecture 5
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Jörg Schröder
 

Mechanical metamaterials

D. M. Kochmann

1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
S01.04: Multi-body dynamics
Location: HS 16
Chair: Robert Winkler
 
2:00pm - 2:20pm

A model-based strategy for safety assessment of a robot arm interacting with humans

N. Kovincic, A. Müller, H. Gattringer



2:20pm - 2:40pm

Kino-geometric modeling: insights into protein molecular mechanisms

D. Budday, S. Leyendecker, H. van den Bedem



2:40pm - 3:00pm

Optimal planning and control of a Segway model taking into account spatial obstacles

C. Zauner, H. Gattringer, A. Müller, M. Jörgl



3:00pm - 3:20pm

Inverse dynamics of an industrial robot using motion constraints

T. Lauß, K. Sherif, W. Steiner



3:20pm - 3:40pm

CANCELLED!! Numerical calculations of transient states taking into the consideration the friction in joints of medical robot using the FEM

G. Ilewicz, A. Harlecki



3:40pm - 4:00pm

Time-optimal control of a vehicle on a race track using a Pacejka tire model

P. Eichmeir, S. Oberpeilsteiner, T. Lauß, W. Steiner

S02.07: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Alexander E. Ehret
 
2:00pm - 2:40pm

Medical images registration with finite elements and mechanical regularization

M. Genet



2:40pm - 3:00pm

Data-driven constitutive modeling of patient-specific cartilaginous tissue

K. Linka, M. Itskov, S. Nebelung, D. Truhn



3:00pm - 3:20pm

CANCELLED!! Validation of aortic wall motion measurement by 4D ultrasound and effects of measurement uncertainty on inverse identificaion of the wall’s constitutive behavior

C. Blase, W. Derwich, T. Schmitz-Rixen, C.-P. Fritzen, A. Huß, A. Wittek



3:20pm - 3:40pm

An efficient solver for CT based nonlinear microFE simulations of trabecular structures

M. Stipsitz, D. H. Pahr



3:40pm - 4:00pm

Histology-based semi-automated 3D reconstruction and simulation of skeletal muscle tissue

R. Kuravi, A. Oswald, K. Leichsenring, M. Böl, A. E. Ehret

S03.07: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Thomas Böhlke
 
2:00pm - 2:20pm

Mechanical microstructure characterization of discontinuous-fiber reinforced composites by means of experimental-numerical micro tensile tests

M. Schober, K. Dittmann, P. Gumbsch, T. Kuboki, J. Hohe



2:20pm - 2:40pm

Numerical analysis of the thermally induced damage in remote laser cut carbon fiber reinforced polymers

B. Schmidt, M. Rose, M. Zimmermann, M. Kästner



2:40pm - 3:00pm

Development and validation of a virtual process chain for sheet molding compound composites

J. Görthofer, N. Meyer, L. Schöttl, A. Trauth, M. Schemmann, P. Pinter, M. Hohberg, T. Dora Pallicity, K. A. Weidenmann, P. Elsner, F. Henning, A. Hrymak, T. Seelig, L. Kärger, T. Böhlke



3:00pm - 3:20pm

Development of a novel damage approach on the microstructure for modelling woven Ceramic Matrix Composites

M.-C. Reuvers, S. Rezaei, T. Brepols, S. Reese



3:20pm - 3:40pm

Verification and validation of a 2D energy based peridynamic state-based failure criterion

C. Willberg, M. Rädel, H. Falk



3:40pm - 4:00pm

Computationally effective spot-weld fatigue life estimation for vehicle components

M. Zigo, E. Arslan, W. Mack, G. Kepplinger

S04.12: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Renate Sachse
 
2:00pm - 2:20pm

A proper symplectic decomposition for inelastic shells

A. D. Nguyen, D. T. Truong, B. Markert



2:20pm - 2:40pm

Towards the incorporation of damage into solid-shells based on reduced integration

O. Barfusz, T. Brepols, J. Frischkorn, S. Reese



2:40pm - 3:00pm

On boundary conditions and constraints for representative volume elements of a two-scale shell formulation

J. Zoller, F. Gruttmann



3:00pm - 3:20pm

Coulomb dry friction contact in a non-material shell finite element model for axially moving endless steel belts

J. Scheidl, Y. Vetyukov



3:20pm - 3:40pm

Structural mechanics of endovascular stent grafts

A. Popp, I. Steinbrecher, C. Meier



3:40pm - 4:00pm

Impact of thin walled square aluminum tubes

N. Jafarzadeh Aghdam, U. Bhaskara Chary Tatikonda, J. Bühring, N. R. Mekala, K.-U. Schröder

S04.13: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Junji Kato
 
2:00pm - 2:20pm

Specimen design for extreme uniaxial tension-compression tests of rubber materials

L. Kanzenbach, J. Ihlemann



2:20pm - 2:40pm

DIC-measurement and its approach for the FEM-simulation of "Die-Less-Hydroforming"

A. Metzger, D. C. Ruff, T. Ummenhofer



2:40pm - 3:00pm

Experiments on wave propagation in soft resins

S. Aghayan, S. Bieler, T. Reppel, K. Weinberg



3:00pm - 3:20pm

Comparison of structured and conforming meshes in FE analyses of textile reinforced air spring bellows

N. Heinrich, J. Ihlemann



3:20pm - 3:40pm

Modal flatness analysis of thin sheets

P. G. Gruber



3:40pm - 4:00pm

On the macro to micro transformation

M. Jahn, M. Meywerk

S06.10: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Manuel Petersmann
Computational Methods and Concepts
 
2:00pm - 2:20pm

Application of model order reduction to a finite element model of cryogenic turning

S. Becker, H. Hotz, B. Kirsch, J. C. Aurich, R. Müller



2:20pm - 2:40pm

On matrix representations of tensor algebra in continuum physics

R. Schlebusch



2:40pm - 3:00pm

Automatic generation of material laws based on rheological models using a genetic algorithm

H. Wulf, R. Gypstuhl, R. Kießling, J. Ihlemann



3:00pm - 3:20pm

Symmetries for 4th and higher order tensors in generalized continua

M. V. d'Agostino, R. J. Martin, A. Danescu, P. Neff



3:20pm - 3:40pm

On the change of the reference configuration and its application within FEM simulation

R. Landgraf, J. Ihlemann



3:40pm - 4:00pm

A juxtaposition of data driven and stochastic finite element analyses for problems with noisy material data

T. F. Korzeniowski, T. Reppel, K. Weinberg

S06.11: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Franz Bamer
Disordered / Granular/ Cellular Materials
 
2:00pm - 2:20pm

Modelling of cellular materials by a microsphere-based material model

A. Jung, T. Bleistein, S. Diebels



2:20pm - 2:40pm

Static wetting on stretched soft substrates

S. Heyden, R. Style, K. A. Smith-Mannschott, E. Dufresne



2:40pm - 3:00pm

Soil modelling with a DEM-Lookup approach

J. Jahnke, S. Steidel, M. Burger



3:00pm - 3:20pm

An extended hypoplastic model incorporating the coordination number for the simulation of granular flow

A. R. Leon Bal, T. S. Dang, G. Meschke



3:20pm - 3:40pm

On the structural correlation in plastically deformed disordered materials

F. Bamer, J. Stratmann, F. Ebrahem, B. Markert

S07.09: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Andreas Ricoeur
 
2:00pm - 2:20pm

Modeling the actuation and sensing behavior of an IPMC within the framework of the Theory of Porous Media

J. Bluhm, S. Serdas, J. Schröder



2:20pm - 2:40pm

Interfacial energies depending on curvature: the drastic loss of elastic coupling on small scales and its impact on multiphase mechanics

P. Kurzeja



2:40pm - 3:00pm

Non-locality in multi-scale poroelasticity: phenomena, computational homogenization and numerical model reduction

R. Jänicke



3:00pm - 3:20pm

A mixed least-squares finite element formulation within the framework of the theory of porous media

A. Schwarz, S. Averweg, J. Bluhm, J. Schröder



3:20pm - 3:40pm

The Taylor-least-squares time integrator scheme applied to tracer equations of a sea ice model

C. Nisters, J. Schröder, R. Niekamp, T. Ricken

S07.10: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Tobias Gleim
 
2:00pm - 2:20pm

FORC measurements - characterisation of interparticle interaction in magnetoactive elastomers (MAE)

M. Schliephake, S. Odenbach



2:20pm - 2:40pm

Viscosity increase caused by anchoring of functionalized magnetic nanoparticles in nematic liquid crystals

J. Jahn, S. Odenbach



2:40pm - 3:00pm

Coupling and computation of electromagnetism and mechanics

B. E. Abali



3:00pm - 3:20pm

Development of a macro-model for magnetorheological elastomers based on microscopic simulations

K. A. Kalina, P. Metsch, J. Brummund, M. Kästner



3:20pm - 3:40pm

Coupling of a peridynamic continuum with an analytical solution

M. Becker

S08.06: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Matti Schneider
 
2:00pm - 2:20pm

Virtual elements for the homogenization of polycrystalline materials: evidence of locking-free responses with strong anisotropies

M. Marino, B. Hudobivnik, P. Wriggers



2:20pm - 2:40pm

The explicit jump discretization with Lippmann-Schwinger solvers for thermal computational homogenization problems

C. Dorn, M. Schneider



2:40pm - 3:00pm

Investigation on numerical solution schemes for describing phase transformations by the Kampmann-Wagner numerical model

J. Herrnring, B. Klusemann



3:00pm - 3:20pm

Isogeometric multiscale modeling with Galerkin and collocation methods

M. Amin Ghaziani, J. Kiendl, L. De Lorenzis



3:20pm - 3:40pm

Diffuse modelling of weak discontinuities

P. Hennig, D. Schillinger, M. Kästner



3:40pm - 4:00pm

Implementing a microstructure model of rubber with self-organization into a FEM Software

E. Oelsch, H. Wulf, J. Ihlemann

S08.07: Multiscales and homogenization
Location: SR 03
Chair: Thorsten Bartel
 
2:00pm - 2:20pm

Finite element simulations and nonlinear homogenization of fibre reinforced elastomer composite

T. Ceglar, H. E. Pettermann



2:20pm - 2:40pm

Magneto-electric product properties of multiferroic composites

M. Labusch, J. Schröder



2:40pm - 3:00pm

Investigation of localized instabilities of stretching- and bending-dominated truss lattices treated as nonlocal generalized continua

R. N. Glaesener, C. Lestringant, D. M. Kochmann



3:00pm - 3:20pm

Homogenization-based multiscale design of truss metamaterials with controllable effective properties

B. Telgen, D. M. Kochmann



3:20pm - 3:40pm

Contact between shear-deformable beams with elliptical cross sections to represent dry-woven fabrics

M. Magliulo, L. Beex, A. Zilian



3:40pm - 4:00pm

Classification of process induced porosity with topological data analysis

P. Jäger, R. Traxl, R. Lackner

S10.03: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Bettina Frohnapfel
 
2:00pm - 2:20pm

A new approach to simulate confined, premixed and slow combustion

C. Gößnitzer, H. Steinrück



2:20pm - 2:40pm

What can we learn from information-entropy about turbulence and Large-Eddy Simulation?

L. Engelmann, I. Wlokas, A. M. Kempf



2:40pm - 3:00pm

Vortex cores as barriers to the diffusion of vorticity in 2D turbulence

S. Katsanoulis, M. Farazmand, G. Haller



3:00pm - 3:20pm

Lagrangian perspectives on turbulent superstructures in Rayleigh-Bénard convection

C. Schneide, A. Pandey, A. Klünker, K. Padberg-Gehle, J. Schumacher



3:20pm - 3:40pm

RANS-type turbulence modelling using lie-symmetries

D. Klingenberg, M. Oberlack

S11.07: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Thomas Loimer
 
2:00pm - 2:20pm

Numerical and experimental investigation on the flow behavior of liquids in narrow gaps

L. Luberto, K. de Payrebrune



2:20pm - 2:40pm

Convective dissolution in porous media: experimental investigation in Hele-Shaw cell

M. De Paoli, M. Alipour, A. Soldati



2:40pm - 3:00pm

Effective permeability of a flow through a packed bed of beads between two walls affected by overlapping wall effects

K. Boettcher, T. Neumann, P. Ehrhard



3:00pm - 3:20pm

Numerical investigation of aerosol deposition on single fibers

S. Mohan, J. Chaudhuri, L. Gödeke, P. Ehrhard



3:20pm - 3:40pm

Flow through randomly-oriented fibrous filters

J. Chaudhuri, K. Boettcher, P. Ehrhard



3:40pm - 4:00pm

Estimating the efficiency of flow-through filters for marine diesel engine applications using a CFD-QMOM approach

A. Fiedler, M. Kleinhenz, A. Döring

S12.07: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Manfred Kaltenbacher
 
2:00pm - 2:40pm

Towards an efficient direct noise computation of hydrodynamic-acoustic feedback mechanisms

D. Kempf, T. Kuhn, C.-D. Munz



2:40pm - 3:00pm

Helmholtz decomposition of compressible flow data at Mach 0.8

S. Schoder, C. Freidhager, M. Kaltenbacher



3:00pm - 3:20pm

Uncertainty quantification for direct noise computation of cavity feedback

T. Kuhn



3:20pm - 3:40pm

Numerical investigation of the resonance behavior of flow-excited Helmholtz resonators

M. Weitz, S. Schoder, M. Kaltenbacher



3:40pm - 4:00pm

Numerical calculation of aerodynamic noise generated from missile in low mach number flight

B. Rasuo, V. Jazarevic

S14.10: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Ulisse Stefanelli
 
2:00pm - 2:40pm

Effective theories for atomistically thin films

B. Schmidt



2:40pm - 3:00pm

Variance reduction for effective energies of random lattices in the Thomas-Fermi-von Weizsäcker model

J. Fischer, M. Kniely



3:00pm - 3:20pm

Rigorous derivation of the effective equation of a linear reaction system with different time scales

A. Stephan, A. Mielke



3:20pm - 3:40pm

On a Gamma-limit of Willmore functionals with additional curvature penalization term

H. Olbermann



3:40pm - 4:00pm

On Kolmogorov's two-equation model for turbulence

A. Mielke

S15.07: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
2:00pm - 2:20pm

Stochastic approximation for PDE constrained optimization under uncertainty

C. Geiersbach, G. Pflug



2:20pm - 2:40pm

Variational Monte Carlo - bridging concepts of machine learning and high dimensional partial differential equations

M. Eigel, R. Schneider, P. Trunschke, S. Wolf



2:40pm - 3:00pm

Uncertainty quantification for the inflow control in hyperbolic supply systems with uncertain demand

S. Göttlich, O. Kolb, K. Lux



3:00pm - 3:20pm

Efficient yield optimization of electromagnetic devices

M. Fuhrländer, S. Schöps



3:20pm - 3:40pm

Kriging assisted Particle Swarm Optimization for efficient non-intrusive interval analysis

N. Le Carrer, D. Moens, M. Faes



3:40pm - 4:00pm

Robust aerodynamic design optimization via primal-dual aggregation method

E. Özkaya, N. R. Gauger

S16.05: Nonlinear and mixed-integer optimization
Location: HS 06
Chair: Alexandra Schwartz
 
2:00pm - 2:40pm

A sequential homotopy method for mathematical programming problems

A. Potschka



2:40pm - 3:00pm

A hybrid semismooth-/quasi-Newton method (not only) for structured nonsmooth optimization

F. Mannel, A. Rund



3:00pm - 3:20pm

An approximation scheme for distributionally robust nonlinear optimization

J. Milz, M. Ulbrich



3:20pm - 3:40pm

Penalty formulations for mixed integer and PDE constrained optimization problems

D. Garmatter, M. Stoll



3:40pm - 4:00pm

Multi-dimensional sum-up rounding

P. Manns, C. Kirches

S18.09: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
 
2:00pm - 2:20pm

Finite element approximation of second order PDEs in non-divergence form

J. Blechschmidt, R. Herzog, M. Winkler



2:20pm - 2:40pm

On the benefits of divergence-conforming (Hybrid) DG FEM for incompressible flows

P. L. Lederer, C. Lehrenfeld, G. Lube, J. Schöberl, P. W. Schroeder



2:40pm - 3:00pm

The Mass Conserving Mixed Stress (MCS) method for the Stokes equations: recent developments

P. L. Lederer, J. Schöberl, J. Gopalakrishnan



3:00pm - 3:20pm

A locally weighted least-squares finite element method for the advection-reaction equation

S. Muenzenmaier, T. Manteuffel, B. Southworth



3:20pm - 3:40pm

Solving compressible Navier-Stokes equations on simplex space-time meshes

M. von Danwitz, V. Karyofylli, N. Hosters, M. Behr



3:40pm - 4:00pm

Efficient numerical methods for solving optimal control problems

P. Csomós

S18.10: Numerical methods of differential equations
Location: SR 08
Chair: Mario Ohlberger
 
2:00pm - 2:20pm

A phase-field model for fractures in incompressible solids

K. Mang, T. Wick, W. Wollner



2:20pm - 2:40pm

Parameter-robust multigrid preconditioner for linear poroelastic media

S. Meggendorfer, G. Kanschat



2:40pm - 3:00pm

Stress reconstruction for elasticity problems

F. Bertrand, B. Kober, M. Moldenhauer, G. Starke



3:00pm - 3:20pm

Reconstruction-based a-posteriori error estimation in stress-based FEM for frictional contact problems

B. Kober, R. Krause, G. Rovi, G. Starke



3:20pm - 3:40pm

Symmetry breaking patterns in the numerical minimization of the elastic energy of thin films

G.-A. Papathanassopoulos, S. Bartels



3:40pm - 4:00pm

Weakly symmetric stress reconstruction and a posteriori error estimation for hyperelasticity

F. Bertrand, B. Kober, M. Moldenhauer, G. Starke

S19.07: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Volker Schulz
 
2:00pm - 2:20pm

Optimal medication for tumors modeled by a Cahn-Hilliard-Brinkmann equation

P. Knopf, M. Ebenbeck



2:20pm - 2:40pm

Assimilation of surface current and water level measurements into a 3d barotropic circulation model of the German Bight using a 4DVAR technique

J. Schulz-Stellenfleth



2:40pm - 3:00pm

Arbitrary sensitivity for inverse problems in piezoelectricity

B. Jurgelucks, V. Schulze, N. Feldmann, L. Claes



3:00pm - 3:20pm

Numerical identification of motor units in muscles

T. Sproll, A. Schiela, M. Lowery



3:20pm - 3:40pm

Controlling a crowd with stochastic influence using external agents

C. Totzeck



3:40pm - 4:00pm

Optimization problems for interacting particle systems and corresponding mean-field limits

R. Pinnau

S20.07: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Sergio Lucia
 
2:00pm - 2:40pm

Extensions of a standard iterative learning control framework and their relevance for a range of applications

T. Seel



2:40pm - 3:00pm

Differences and similarities between reinforcement learning and the classical optimal control framework

S. Gottschalk, M. Burger



3:00pm - 3:20pm

A combined homotopy-optimization approach to parameter identification for dynamical systems

K. Schäfer, K. Flaßkamp, J. Fliege, C. Büskens

S21.03: Mathematical signal and image processing
Location: SR 06
Chair: Clemens Kirisits
 
2:00pm - 2:40pm

Mathematical challenges of correspondence problems

J. Modersitzki



2:40pm - 3:00pm

Improved edge detection based on fractional derivatives for real-time measurement systems

M. Loderer, M. Beitelschmidt



3:00pm - 3:20pm

Solving bilinear and quadratic inverse problems using tensorial liftings

R. Beinert



3:20pm - 3:40pm

Dynamical super-resolution with applications to ultrafast ultrasound imaging

F. Romero Hinrichsen, H. Ammari, G. Alberti, T. Wintz



3:40pm - 4:00pm

A clustering algorithm for single-molecule localization in super-resolution microscopy

P. G. Schneider, M. Schneider, G. Schütz, C. Heitzinger

S22.07: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Jens Saak
 
2:00pm - 2:40pm

Tensor decompositions and Monte Carlo: compete or combine?

S. Dolgov, K. Anaya-Izquierdo, C. Fox, R. Scheichl



2:40pm - 3:00pm

Application of modern tensor formats to quantum chemistry

M. Götte, R. Schneider



3:00pm - 3:20pm

Double-grid integration with interpolation-projection (DoGIP): an application to finite element method

J. Vondřejc



3:20pm - 3:40pm

A matrix-free approach for finite-strain hyperelastic problems using geometric multigrid

D. Davydov, J.-P. Pelteret, D. Arndt, P. Steinmann



3:40pm - 4:00pm

Optimal colorings of block smoothers in multigrid methods

N. Kintscher, K. Kahl

 
4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
4:30pm
-
5:30pm
PL6: Plenary Lecture 6
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Marc Avila
 

A fluid mechanic's analysis of the tea-cup singularity

D. Barkley

5:40pm
-
6:40pm
S04.14: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Günther Meschke
 
5:40pm - 6:00pm

Soil mechanical influence on numerical foundation design of tower cranes

H. W. Müllner, H. R. Meister



6:00pm - 6:20pm

Dealing with stochasticity in seismic safety analysis

C. Gasser, C. Bucher



6:20pm - 6:40pm

A damage detection study of a bridge using bypassing vehicles and computational intelligence

D. F. Hesser, F. Bamer, B. Markert

S06.12: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Thomas Antretter
Interfaces
 
5:40pm - 6:00pm

Modeling deformation-dependent interface energies by means of phase-field theory

H. Lammen, J. Mosler



6:00pm - 6:20pm

On higher-order interface models

T. Heitbreder, J. Mosler



6:20pm - 6:40pm

Effect of surface energy anisotropy on diffusion controlled process in polycrystalline materials

A. u. Khan, K. Hackl, M. Baitsch

S06.13: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Manuel Petersmann
Adhesives
 
5:40pm - 6:00pm

Modeling the curing process of a polyurethane structural adhesive with regard to the mechanical properties of the cured material

R. Jennrich, A. Lion, M. Johlitz, S. Ernst, E. Stammen



6:00pm - 6:20pm

On the singular integro-differential equations related to the adhesive interaction of elastic patch and plate

O. Jokhadze, N. Shavlakadze



6:20pm - 6:40pm

Material modelling of hyperelastic silicone adhesives considering stiffness reduction

E. Toups, S. Reese, J.-W. Simon

S07.11: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Ralf Jänicke
 
5:40pm - 6:00pm

Determination of material parameters for a multiphasic modeling of hydrogels

B. Mau, J. Erfkamp, M. Günther, T. Wallmersperger



6:00pm - 6:20pm

A finite element analysis of a coupled diffusion-deformation theory for elastomeric hydrogels

A. Hajikhani, M. Marino, P. Wriggers



6:20pm - 6:40pm

An overview of simulated hydrogel behaviour under various kinds of stimulation

K. Keller, T. Wallmersperger, T. Ricken

S07.12: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Tim Ricken
 
5:40pm - 6:00pm

Multiphysics modeling and simulation of fluid-saturated porous ferrogels at finite strains

P. Gebhart, T. Wallmersperger



6:00pm - 6:20pm

A coupled thermo-hydro-mechanical model with double porosity for plant tissues

L. Eurich, S. Shahmoradi, A. Wagner, R. Borja, W. Ehlers



6:20pm - 6:40pm

Modelling of ice formation and brine flow in Antarctic sea ice in the framework of the extended Theory of Porous Media (eTPM)

A. Thom, T. Ricken

S08.08: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Dennis M. Kochmann
 
5:40pm - 6:00pm

A bottom-up continuum approach of crystal plasticity for the analysis of fcc microwires under torsion

K. Zoller, K. Schulz



6:00pm - 6:20pm

Material behavior across scales - grain scale to continuum

P. Poorsolhjouy, T. Hochrainer



6:20pm - 6:40pm

Demand-based coupling of the scales in the finite temperature CADD method

P. Wurm, M. Ulz

S08.09: Multiscales and homogenization
Location: SR 03
Chair: Stephan Wulfinghoff
 
5:40pm - 6:00pm

CANCELLED!! A plaque growth model with fast oscillating forcing

F. Sonner



6:00pm - 6:20pm

Reduction of round-off errors in chemical reaction systems with different timescales

A. A. Lukassen



6:20pm - 6:40pm

Mechanical properties assessments of as- cast light alloys predicted by a new size-sensitive variant of Differential Effective Medium theory

L. R. Parashkevova, L. Drenchev

S10.04: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Arne Scholtissek
 
5:40pm - 6:00pm

Coherent vortex structure investigation behind the axial fan impeller in pipe

D. S. Cantrak, N. Z. Jankovic, M. S. Nedeljkovic



6:00pm - 6:20pm

Reduction of fuel consumption of small gas turbines at idling under combined operation with adjustable compressor inlet and turbine outlet guide vanes

U. Borchert



6:20pm - 6:40pm

Numerical approaches for the simulation of the yeast distribution in a fermentation tank

D. Klembt, H. Meironke

S15.08: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
5:40pm - 6:00pm

Uncertainty quantification and prediction error meta classification in semantic segmentation with deep neural networks

M. Rottmann, P. Colling, T.-P. Hack, F. Hüger, P. Schlicht, H. Gottschalk



6:00pm - 6:20pm

Bayesian multi-scale analysis of mechanical structures

B. Rosic, M. Sarfaraz, S. K. Shivanand, A. Reege, H. G. Matthies



6:20pm - 6:40pm

Causality and Bayesian network PDEs for multiscale representations of porous media

E. J. Hall, K. Um, M. Katsoulakis, D. Tartakovsky

S16.06: Nonsmooth optimization I
Location: HS 06
Chair: Marc Steinbach
 
5:40pm - 6:00pm

On a new linearization approach for nonsmooth optimization

A. Walther, A. Griewank



6:00pm - 6:20pm

On the relation between MPECs and optimization problems in abs-normal form

L. C. Hegerhorst-Schultchen, C. Kirches, M. C. Steinbach



6:20pm - 6:40pm

On the hierarchical structure of Pareto critical sets in multiobjective optimization

B. Gebken, S. Peitz, M. Dellnitz

S18.11: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Mario Ohlberger
 
5:40pm - 6:00pm

Mode-based derivation of adjoint equations - a lazy man's approach

J. Reiss, M. Lemke, J. Sesterhenn



6:00pm - 6:20pm

On some discrete boundary value problems for elliptic equations

V. Vasilyev, A. Vasilyev, O. Tarasova

S21.04: Mathematical signal and image processing
Location: SR 06
Chair: Clemens Kirisits
 
5:40pm - 6:00pm

On the robust PCA and Weiszfeld's algorithm

S. Neumayer, M. Nimmer, S. Setzer, G. Steidl



6:00pm - 6:20pm

Reconstruction of non-stationary signals by the generalized Prony method

G. Plonka, K. Stampfer, I. Keller

Date: Friday, 22/Feb/2019
8:30am
-
10:30am
S01.05: Multi-body dynamics
Location: HS 16
Chair: Michael Krommer
 
8:30am - 8:50am

On the origin of passive rotation in rotational joints, and how to calculate it

S. Du, J. Schlattmann, S. Schulz, A. Seibel



8:50am - 9:10am

On different geometric approaches to the dynamics of finite-dimensional mechanical systems

S. R. Eugster, G. Capobianco, T. Winandy



9:10am - 9:30am

Kinematics of finite-dimensional mechanical systems on Galilean manifolds

T. Winandy, S. R. Eugster, G. Capobianco



9:30am - 9:50am

Dynamics of finite-dimensional mechanical systems on Galilean manifolds

G. Capobianco, T. Winandy, S. R. Eugster

S02.08: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Alexander E. Ehret
 
8:30am - 8:50am

AFM-based microbeam bending of human cortical bone lamellae from the femur midshaft

V. Nedelkovski, O. G. Andriotis, R. Hahn, P. H. Mayrhofer, P. J. Thurner



8:50am - 9:10am

Hierarchical elastoplasticity of bone

V. Wittner, C. Morin, C. Hellmich



9:10am - 9:30am

NURBS-enriched finite element formulation for frictional contact between bone and implant

K. Immel, T. X. Duong, R. A. Sauer, V.-H. Nguyen, G. Haiat



9:30am - 9:50am

Towards physiological conditions in total knee arthroplasty by a bionics-inspired tibial implant design

B. Eidel, A. Gote, C.-P. Fritzen, A. Ohrndorf, H.-J. Christ



9:50am - 10:10am

CANCELLED!! An experimental testing workflow for personalized osteosynthesis systems

M. Roland, T. Tjardes, M. Reis, B. Bouillon, S. Diebels

S03.08: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Stephan Wulfinghoff
 
8:30am - 8:50am

Detection of cracks and notches based on the monitoring of remote strain fields and the distributed dislocation technique

R. Boukellif, A. Ricoeur



8:50am - 9:10am

Noise reduction for DIC measurements and single strut testing

M. Reis, S. Diebels, A. Jung



9:10am - 9:30am

Investigations on biaxial specimens for anisotropic damage evolution in SMC

J. Lang, M. Schemmann, T. Seelig, T. Böhlke



9:30am - 9:50am

Simulation of subcritical crack propagation in hard metal microstructures

D. Wingender, D. Balzani

S04.15: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Malte von Scheven
 
8:30am - 8:50am

A first order homogenization approach for structural elements: beam kinematics

S. Klarmann, F. Gruttmann, S. Klinkel



8:50am - 9:10am

Evidences of the non-negligible effects of the orientation of material principal directions on the structural response of a planar anisotropic beam

G. Balduzzi, S. Morganti, J. Füssl, M. Aminbaghai, A. Reali, F. Auricchio



9:10am - 9:30am

CANCELLED!! A higher-order shear deformation approach to the mixed-mode buckling problem in composite laminated beams

S. Mittelstedt, C. Mittelstedt



9:30am - 9:50am

Nonlinear finite element study of beams with elasto-plastic damage behavior in the post-buckling regime

B. Werner, M. Todt, H. E. Pettermann



9:50am - 10:10am

Extension of Boley’s method to two-layer rectangular beams

J. Gahleitner, H. Irschik



10:10am - 10:30am

On a similarity transformation based on a Jordan Decomposition leading to an exact transfer matrix for a composite beam structure with refined Zigzag kinematics

K. Nachbagauer, H. Wimmer

S06.14: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Thomas Antretter
Identification and Calibration
 
8:30am - 8:50am

Experimental investigation of material parameters from direct laser writing

W. Huang



8:50am - 9:10am

Identification of parameters using iterative biparabolic target functions

N. Nostitz, N. H. Kröger, J. Ihlemann



9:10am - 9:30am

Influence of thermal boundary conditions on the parameter identification in thermodynamics

L. Rose, A. Menzel



9:30am - 9:50am

Parameter identification of strain rate dependent hardening for sheet metals

B. Söhngen, K. Willner



9:50am - 10:10am

Towards deep learned constitutive models based on two-dimensional strain fields

M. Hillgärtner, K. Linka, M. Itskov

S07.13: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Detlef Kuhl
 
8:30am - 8:50am

Simulation of thermoelastic problems with the finite element method

F. Matter, P. Ziegler, P. Eberhard



8:50am - 9:10am

Finite-strain thermo-viscoplasticity for case-hardening steels over a wide temperature range

P. Oppermann, R. Denzer, A. Menzel



9:10am - 9:30am

A diffuse-interface model for two-phase flow with thermocapillary effects and phase transitions

I. Yashchuk



9:30am - 9:50am

Hygro-micromechanical analysis of the interfiber bonding in a fiber-network

B. Lin



9:50am - 10:10am

Polymorphic uncertainty quantification of computational soil and earth structure simulations via the variational sensitivity analysis

C. Henning, T. Ricken



10:10am - 10:30am

Optimization of diffusion driven degradation processes

N. Waschinsky, F.-J. Barthold, A. Menzel

S07.14: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Andreas Zilian
 
8:30am - 8:50am

A finite-element framework for the modelling and simulation of phase transforming magnetic solids using energy relaxation concepts

T. Bartel, B. Kiefer, A. Menzel



8:50am - 9:10am

Modeling and simulation of magneto-elastic coupling using FFT-based homogenization methods

F. Dietrich, M. Harutyunyan



9:10am - 9:30am

The interplay of particle structure and mechanical properties in NdFeB-loaded magnetorheological elastomers

M. Schümann, J. Morich, S. Odenbach



9:30am - 9:50am

Influence of damaged interfaces on poling processes and coupling factors in magnetoelectric composites

A. Schlosser, A. Ricoeur



9:50am - 10:10am

Nonlinear bilateral caloric-electromechanical couplings in polycrystalline ferroelectrics

A. Warkentin, M. Wingen, S. Lange, A. Ricoeur

S08.10: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Abbas Davud Tutcuoglu
 
8:30am - 9:10am

Boundary conditions in continuum dislocation dynamics

T. Hochrainer



9:10am - 9:30am

Coupled atomistic-continuum simulation of the mechanical properties of single-layered graphene sheets

Q. Zheng, J. Wackerfuß



9:30am - 9:50am

Investigation of the mechanical behavior of polystyrene using molecular dynamics

M. Ries, P. Steinmann, S. Pfaller



9:50am - 10:10am

Modelling atomic scale rearrangements in silica glass under simple shear deformation

F. Ebrahem, F. Bamer, B. Markert



10:10am - 10:30am

FFT-based homogenisation accelerated by low-rank approximations

J. Vondřejc, D. Liu, M. Ladecký, H. G. Matthies

S08.11: Multiscales and homogenization
Location: SR 03
Chair: Massimiliano Gei
 
8:30am - 8:50am

Canonical quasicrystalline metamaterials

M. Gei, L. Morini, Z. Chen



8:50am - 9:10am

Local instability driven macroscopic deformations in fibrous networks

S. Domaschke, A. Morel, G. Fortunato, A. E. Ehret



9:10am - 9:30am

Maximum-entropy approximants for numerical energy relaxation and associated microstructure formation in problems with non-convex energetic potentials

S. Kumar, V. Ananthan, D. M. Kochmann



9:30am - 9:50am

Innovative characterization and multiscale modeling of dental cement pastes

P. Dohnalik, B. Pichler, C. Hellmich



9:50am - 10:10am

A spatiotemporal non-local elastodynamic homogenization for composites

L. Wang, J. Xu, J. Wang, B. L Karihaloo

S11.08: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Marcus Schmidt
 
8:30am - 8:50am

Modeling and simulation of the desalination process using CO2 hydrate

J. Ha, C. Rauh, A. Delgado



8:50am - 9:10am

Proceedings in fluiddesign

T. Beckmann, P. Reinke, M. Schmidt



9:10am - 9:30am

A CFD model for simulating the electron beam welding of a CrMnNi-steel

S. Borrmann, R. Schwarze

S12.08: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Manfred Kaltenbacher
 
8:30am - 8:50am

A mesoscale material model to describe continuous mode conversion of lamb waves in composite materials

E. Zimmermann, A. Eremin, R. Lammering



8:50am - 9:10am

Effective description of anisotropic wave dispersion in mechanical band-gap metamaterials via the relaxed micromorphic model

A. Madeo



9:10am - 9:30am

Dynamic anisotropy and localisation in relaxed micromorphic continua

D. Tallarico, G. Barbagallo, M. V. D’Agostino, A. Aivaliotis, P. Neff, A. Madeo



9:30am - 9:50am

Microstructure-related Stoneley waves and wavefront manipulation at a 2D Cauchy/relaxed micromorphic interface

A. Aivaliotis, A. Daouadji, D. Tallarico, M. V. d'Agostino, P. Neff, A. Madeo



9:50am - 10:10am

Tuning of vibration and wave propagation characteristics in pre-deformed periodic lattice frame structures

M. Mellmann, C. Zhang

S14.11: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Patrick Dondl
 
8:30am - 8:50am

Dynamic perfect plasticity and damage in viscoelastic solids

E. Davoli, U. Stefanelli, T. Roubíček



8:50am - 9:10am

Coupled advection-reaction-diffusion processes on an evolving microstructure: analysis and homogenization

D. M. Wiedemann, M. A. Peter



9:10am - 9:30am

A unified model for stress-driven rearrangement instabilities

P. Piovano



9:30am - 9:50am

Drift-diffusion problems with Gauss-Fermi statistics and field-dependent mobility for organic semiconductor devices

A. Glitzky



9:50am - 10:10am

Weak-strong uniqueness for Navier-Stokes two-phase flow with surface tension

S. Hensel, J. Fischer



10:10am - 10:30am

Two-speed solutions to non-convex rate-independent systems

S. Schwarzacher, F. Rindler, E. Suli, J. J. L. Velázquez

S15.09: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
8:30am - 8:50am

Low-rank approximations for fuzzy-stochastic models

D. Moser, L. Grasedyck, R. Gruhlke, M. Eigel



8:50am - 9:10am

Reliability analysis for a polymorphic uncertainty model of heterogeneous materials using a domain decomposition approach

T. Lahmer, A. Schmidt, C. Könke



9:10am - 9:30am

A fuzzy uncertainty model for analytical and numerical homogenization of transversely fiber reinforced plastics

I. Caylak, E. Penner, A. Henkes, R. Mahnken

S16.07: Nonsmooth optimization II
Location: HS 06
Chair: Christian Clason
 
8:30am - 8:50am

Why under certain conditions one-dimensional search for the optimum of a function is really Fibonaccian.

H. Niessner



8:50am - 9:10am

Theory and numerical practice for optimization problems involving $l^p$ functionals, with p in [0,1)

D. Ghilli, K. Kunisch



9:10am - 9:30am

First-order methods and model splitting techniques for non-convex non-smooth optimization

T. Valkonen, C. Clason, S. Mazurenko



9:30am - 9:50am

A primal-dual algorithm for risk minimization

T. M. Surowiec, D. P. Kouri



9:50am - 10:10am

Random function iterations for stochastic fixed point problems

N. Hermer, R. Luke, A. Sturm

S17.07: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Alexander Heinlein
 
8:30am - 8:50am

A subspace framework for H-infinity-norm minimization

N. Aliyev, P. Benner, E. Mengi, M. Voigt



8:50am - 9:10am

Projected Newton-Kleinman method for the algebraic Riccati equation

D. Palitta



9:10am - 9:30am

Efficient preconditioning of hp-FEM matrices by hierarchical low-rank approximations

P. Gatto, J. S Hesthaven



9:30am - 9:50am

Low rank tensor train methods for isogeometric analysis in PDE-constrained optimization

A. Buenger, M. Stoll, S. Dolgov



9:50am - 10:10am

Scalable parallel hierarchical matrices on GPUs

P. Zaspel



10:10am - 10:30am

The Loewner framework for modeling and analysis of nonlinearities in the context of Generalized Frequency Response Functions

D. Karachalios, I. V. Gosea, A. C. Antoulas

S18.12: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
 
8:30am - 9:10am

Space-time finite and boundary element methods

O. Steinbach



9:10am - 9:30am

Parallel sace-time finite element solvers of parabolic initial-boundary value problems with non-smooth solutions

A. Schafelner, U. Langer



9:30am - 9:50am

Higher-order time stepping for micromagnetism

M. Feischl



9:50am - 10:10am

A new domain-based implicit-explicit time stepping scheme based on the class of exponential integrators called sEPIRK

V. Straub, S. Ortleb, A. Meister, P. Birken



10:10am - 10:30am

Numerical integration of coupled problems via convolution quadrature

V. Shashkov, H. Egger, K. Schmidt

S19.08: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Kevin Sturm
 
8:30am - 8:50am

Optimal control and asymptotic analysis of the Cattaneo model

S. Blauth



8:50am - 9:10am

The Cattaneo-Model in the context of thermoablation of liver tumors

M. Andres, R. Pinnau



9:10am - 9:30am

Optimal boundary control of hyperbolic balance laws with state constraints

J. M. Schmitt, S. Ulbrich



9:30am - 9:50am

Optimal control of a critical semilinear wave equation in 3d

H. Meinlschmidt, K. Kunisch



9:50am - 10:10am

Optimal control of the relativistic Vlasov-Maxwell system with boundary conditions

J. Weber

S21.05: Mathematical signal and image processing
Location: SR 06
Chair: Clemens Kirisits
 
8:30am - 8:50am

Total variation based Lavrentiev regularisation for signal processing

M. Grasmair



8:50am - 9:10am

A convex variational model for learning image descriptors from incomplete data

A. Chambolle, M. Holler, T. Pock



9:10am - 9:30am

Sparsity of solutions for variational inverse problems with finite-dimensional data

K. Bredies, M. Carioni



9:30am - 9:50am

Convergent domain decomposition methods for total variation minimization

A. Langer



9:50am - 10:10am

Joint reconstruction in multi-modal electron tomography

R. Huber, G. Haberfehlner, M. Holler, G. Kothleitner, K. Bredies

S22.08: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Jens Saak
 
8:30am - 8:50am

Evaluating neural networks and quantum computing for solving mechanical problems

A. Mielke, T. Ricken



8:50am - 9:10am

Geometric a-priori evaluation of sampling designs

R. Daum



9:10am - 9:30am

Matrix-free multigrid solvers for phase-field fracture problems

D. Jodlbauer, U. Langer, T. Wick



9:30am - 9:50am

Adaptive concentric interpolation: a data-driven sorrogate with application to nonlinear homogenization

F. Fritzen

   
10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8
11:00am
-
12:00pm
PL7: Plenary Lecture 7
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Detlef Kuhl
 

History and recent developments of energy-momentum schemes

P. Betsch

12:00pm
-
1:00pm
Closing
Location: Audimax

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2019
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.128+TC
© 2001 - 2019 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany