Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
Session Overview
Date: Tuesday, 19/Feb/2019
8:30am - 10:30amS02.01: Biomechanics
Session Chair: Markus Böl
HS 01 
8:30am - 10:30amS03.01: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Markus Kästner
HS 50 
8:30am - 10:30amS04.01: Structural mechanics
Session Chair: Manfred Bischoff
Audimax 
8:30am - 10:30amS04.02: Structural mechanics
Session Chair: Sven Klinkel
SR 04 
8:30am - 10:30amS05.01: Nonlinear oscillations
Session Chair: Katrin Ellermann
HS 16 
8:30am - 10:30amS06.01: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Thomas Antretter
Phase Transformations
BIG HS 
8:30am - 10:30amS07.01: Coupled problems
Session Chair: Philipp Birken
HS 21 
8:30am - 10:30amS08.01: Multiscales and homogenization
Session Chair: Benjamin Klusemann
HS 41 
8:30am - 10:30amS09.01: Laminar flows and transition
Session Chair: Björn Hof
HS 03 
8:30am - 10:30amS11.01: Interfacial flows
Session Chair: Tatiana Gambaryan-Roisman
HS 02 
8:30am - 10:30amS12.01: Waves and acoustics
Session Chair: Barbara Kaltenbacher
HS 34 
8:30am - 10:30amS13.01: Flow control
Session Chair: Bernd Noack
SR 07 
8:30am - 10:30amS14.01: Applied analysis
Session Chair: Patrick Dondl
HS 32 
8:30am - 10:30amS14.02: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
SR 08 
8:30am - 10:30amS15.01: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
8:30am - 10:30amS17.01: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Oliver Rheinbach
Elise-Richter HS 
8:30am - 10:30amS18.01: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
HS 31 
8:30am - 10:30amS19.01: Optimization of differential equations
Session Chair: Roland Herzog
HS 30 
8:30am - 10:30amS20.01: Dynamics and control
Session Chair: Sergio Lucia
HS 05 
8:30am - 10:30amS22.01: Scientific computing
Session Chair: Christian Himpe
HS 42 
8:30am - 10:30amS23.01: Applied operator theory
Session Chair: Olaf Post
SR 06 
10:30am - 11:00amCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
11:00am - 12:00pmPL2: Plenary Lecture 2
Session Chair: Jan Modersitzki
Audimax, streaming to BIG HS 
12:00pm - 1:00pmPL3: Plenary Lecture 3
Session Chair: Josef Eberhardsteiner
Audimax, streaming to BIG HS 
1:00pm - 2:00pmLunch Break
 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics. Development of non-standard discretization methods, mechanical and mathematical analysis
Session Chair: Jörg Schröder
Session Chair: Thomas Wick
HS 32 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Session Chair: Arash Behboodi
HS 02 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Session Chair: Michael Kaliske
HS 42 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1897.01: Calm, smooth and smart - novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Session Chair: Peter Eberhard
HS 41 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1962.01: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization
Session Chair: Michael Hintermüller
HS 07 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 2020.01: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Session Chair: Stefan Löhnert
HS 31 
2:00pm - 4:00pmMS1: Mathematical modeling, analysis and simulation of drug distribution for efficient pharmacotherapy
Session Chair: Jurjen Duintjer Tebbens
Session Chair: Elfriede Friedmann
HS 34 
2:00pm - 4:00pmMS2: Topology optimization of structures considering elaborate constraints and variables
Session Chair: Thomas Vietor
Session Chair: Axel Schumacher
Session Chair: Sierk Fiebig
BIG HS 
2:00pm - 4:00pmMS3: Research software and -data: How to ensure replicability, reproducibility, and reusability
Session Chair: Jörg Fehr
Session Chair: Christian Himpe
HS 50 
2:00pm - 4:00pmMS4: Coupled problems in rotating machinery
Session Chair: Wolfgang Seemann
Session Chair: Aydin Boyaci
Session Chair: Dominik Kern
HS 21 
2:00pm - 4:00pmMS5: Input-to-state stability of distributed parameter systems
Session Chair: Andrii Mironchenko
Session Chair: Felix Schwenninger
HS 01 
4:00pm - 4:30pmCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
4:00pm - 4:30pmPS1: Poster Session
Session Chair: Rafael Reisenhofer
Kleiner Festsaal 
4:30pm - 6:30pmDFG-PP 1897.02: Calm, smooth and smart - novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Session Chair: Peter Eberhard
HS 41 
4:30pm - 6:30pmDFG-PP 1962.02: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization
Session Chair: Michael Hintermüller
HS 07 
4:30pm - 6:30pmDFG-PP 2020.02: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Session Chair: Johannes Storm
HS 31 
4:30pm - 6:30pmS02.02: Biomechanics
Session Chair: Tim Ricken
HS 01 
4:30pm - 6:30pmS03.02: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Tim Brepols
HS 50 
4:30pm - 6:30pmS04.03: Structural mechanics
Session Chair: Manfred Bischoff
Audimax 
4:30pm - 6:30pmS04.04: Structural mechanics
Session Chair: Günter Hofstetter
SR 04 
4:30pm - 6:30pmS05.02: Nonlinear oscillations
Session Chair: Leo Dostal
SR 06 
4:30pm - 6:30pmS06.02: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Carina Nisters
Crystal Plasticity
BIG HS 
4:30pm - 6:30pmS07.02: Coupled problems
Session Chair: Andreas Meister
HS 21 
4:30pm - 6:30pmS09.02: Laminar flows and transition
Session Chair: Bruno Eckhardt
HS 03 
4:30pm - 6:30pmS11.02: Interfacial flows
Session Chair: Dirk Peschka
HS 02 
4:30pm - 6:30pmS12.02: Waves and acoustics
Session Chair: Barbara Kaltenbacher
HS 34 
4:30pm - 6:30pmS13.02: Flow control
Session Chair: Wolfgang Schröder
SR 07 
4:30pm - 6:30pmS14.03: Applied analysis
Session Chair: Patrick Dondl
HS 32 
4:30pm - 6:30pmS14.04: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
SR 08 
4:30pm - 6:30pmS15.02: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 16 
4:30pm - 6:30pmS17.02: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Oliver Rheinbach
Elise-Richter HS 
4:30pm - 6:30pmS18.02: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
HS 06 
4:30pm - 6:30pmS19.02: Optimization of differential equations
Session Chair: Kathrin Welker
HS 30 
4:30pm - 6:30pmS20.02: Dynamics and control
Session Chair: Roman Geiselhart
HS 05 
4:30pm - 6:30pmS22.02: Scientific computing
Session Chair: Hartwig Anzt
HS 42 
4:30pm - 6:30pmS23.02: Applied operator theory
Session Chair: Jonathan Rohleder
SR 03 
4:30pm - 6:30pmS24.01: History of mechanics and history, teaching and popularization of mathematics
Session Chair: Otto T. Bruhns
SR 05 
7:30pm - 8:30pmPublic Lecture on "Architectural geometry"
Session Chair: Joachim Schöberl
Audimax