Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Friday, 22/Feb/2019
8:30am
-
10:30am
S01.05: Multi-body dynamics
Location: HS 16
Chair: Michael Krommer
 
8:30am - 8:50am

On the origin of passive rotation in rotational joints, and how to calculate it

S. Du, J. Schlattmann, S. Schulz, A. Seibel



8:50am - 9:10am

On different geometric approaches to the dynamics of finite-dimensional mechanical systems

S. R. Eugster, G. Capobianco, T. Winandy



9:10am - 9:30am

Kinematics of finite-dimensional mechanical systems on Galilean manifolds

T. Winandy, S. R. Eugster, G. Capobianco



9:30am - 9:50am

Dynamics of finite-dimensional mechanical systems on Galilean manifolds

G. Capobianco, T. Winandy, S. R. Eugster

S02.08: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Alexander E. Ehret
 
8:30am - 8:50am

AFM-based microbeam bending of human cortical bone lamellae from the femur midshaft

V. Nedelkovski, O. G. Andriotis, R. Hahn, P. H. Mayrhofer, P. J. Thurner



8:50am - 9:10am

Hierarchical elastoplasticity of bone

V. Wittner, C. Morin, C. Hellmich



9:10am - 9:30am

NURBS-enriched finite element formulation for frictional contact between bone and implant

K. Immel, T. X. Duong, R. A. Sauer, V.-H. Nguyen, G. Haiat



9:30am - 9:50am

Towards physiological conditions in total knee arthroplasty by a bionics-inspired tibial implant design

B. Eidel, A. Gote, C.-P. Fritzen, A. Ohrndorf, H.-J. Christ



9:50am - 10:10am

CANCELLED!! An experimental testing workflow for personalized osteosynthesis systems

M. Roland, T. Tjardes, M. Reis, B. Bouillon, S. Diebels

S03.08: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Stephan Wulfinghoff
 
8:30am - 8:50am

Detection of cracks and notches based on the monitoring of remote strain fields and the distributed dislocation technique

R. Boukellif, A. Ricoeur



8:50am - 9:10am

Noise reduction for DIC measurements and single strut testing

M. Reis, S. Diebels, A. Jung



9:10am - 9:30am

Investigations on biaxial specimens for anisotropic damage evolution in SMC

J. Lang, M. Schemmann, T. Seelig, T. Böhlke



9:30am - 9:50am

Simulation of subcritical crack propagation in hard metal microstructures

D. Wingender, D. Balzani

S04.15: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Malte von Scheven
 
8:30am - 8:50am

A first order homogenization approach for structural elements: beam kinematics

S. Klarmann, F. Gruttmann, S. Klinkel



8:50am - 9:10am

Evidences of the non-negligible effects of the orientation of material principal directions on the structural response of a planar anisotropic beam

G. Balduzzi, S. Morganti, J. Füssl, M. Aminbaghai, A. Reali, F. Auricchio



9:10am - 9:30am

CANCELLED!! A higher-order shear deformation approach to the mixed-mode buckling problem in composite laminated beams

S. Mittelstedt, C. Mittelstedt



9:30am - 9:50am

Nonlinear finite element study of beams with elasto-plastic damage behavior in the post-buckling regime

B. Werner, M. Todt, H. E. Pettermann



9:50am - 10:10am

Extension of Boley’s method to two-layer rectangular beams

J. Gahleitner, H. Irschik



10:10am - 10:30am

On a similarity transformation based on a Jordan Decomposition leading to an exact transfer matrix for a composite beam structure with refined Zigzag kinematics

K. Nachbagauer, H. Wimmer

S06.14: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Thomas Antretter
Identification and Calibration
 
8:30am - 8:50am

Experimental investigation of material parameters from direct laser writing

W. Huang



8:50am - 9:10am

Identification of parameters using iterative biparabolic target functions

N. Nostitz, N. H. Kröger, J. Ihlemann



9:10am - 9:30am

Influence of thermal boundary conditions on the parameter identification in thermodynamics

L. Rose, A. Menzel



9:30am - 9:50am

Parameter identification of strain rate dependent hardening for sheet metals

B. Söhngen, K. Willner



9:50am - 10:10am

Towards deep learned constitutive models based on two-dimensional strain fields

M. Hillgärtner, K. Linka, M. Itskov

S07.13: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Detlef Kuhl
 
8:30am - 8:50am

Simulation of thermoelastic problems with the finite element method

F. Matter, P. Ziegler, P. Eberhard



8:50am - 9:10am

Finite-strain thermo-viscoplasticity for case-hardening steels over a wide temperature range

P. Oppermann, R. Denzer, A. Menzel



9:10am - 9:30am

A diffuse-interface model for two-phase flow with thermocapillary effects and phase transitions

I. Yashchuk



9:30am - 9:50am

Hygro-micromechanical analysis of the interfiber bonding in a fiber-network

B. Lin



9:50am - 10:10am

Polymorphic uncertainty quantification of computational soil and earth structure simulations via the variational sensitivity analysis

C. Henning, T. Ricken



10:10am - 10:30am

Optimization of diffusion driven degradation processes

N. Waschinsky, F.-J. Barthold, A. Menzel

S07.14: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Andreas Zilian
 
8:30am - 8:50am

A finite-element framework for the modelling and simulation of phase transforming magnetic solids using energy relaxation concepts

T. Bartel, B. Kiefer, A. Menzel



8:50am - 9:10am

Modeling and simulation of magneto-elastic coupling using FFT-based homogenization methods

F. Dietrich, M. Harutyunyan



9:10am - 9:30am

The interplay of particle structure and mechanical properties in NdFeB-loaded magnetorheological elastomers

M. Schümann, J. Morich, S. Odenbach



9:30am - 9:50am

Influence of damaged interfaces on poling processes and coupling factors in magnetoelectric composites

A. Schlosser, A. Ricoeur



9:50am - 10:10am

Nonlinear bilateral caloric-electromechanical couplings in polycrystalline ferroelectrics

A. Warkentin, M. Wingen, S. Lange, A. Ricoeur

S08.10: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Abbas Davud Tutcuoglu
 
8:30am - 9:10am

Boundary conditions in continuum dislocation dynamics

T. Hochrainer



9:10am - 9:30am

Coupled atomistic-continuum simulation of the mechanical properties of single-layered graphene sheets

Q. Zheng, J. Wackerfuß



9:30am - 9:50am

Investigation of the mechanical behavior of polystyrene using molecular dynamics

M. Ries, P. Steinmann, S. Pfaller



9:50am - 10:10am

Modelling atomic scale rearrangements in silica glass under simple shear deformation

F. Ebrahem, F. Bamer, B. Markert



10:10am - 10:30am

FFT-based homogenisation accelerated by low-rank approximations

J. Vondřejc, D. Liu, M. Ladecký, H. G. Matthies

S08.11: Multiscales and homogenization
Location: SR 03
Chair: Massimiliano Gei
 
8:30am - 8:50am

Canonical quasicrystalline metamaterials

M. Gei, L. Morini, Z. Chen



8:50am - 9:10am

Local instability driven macroscopic deformations in fibrous networks

S. Domaschke, A. Morel, G. Fortunato, A. E. Ehret



9:10am - 9:30am

Maximum-entropy approximants for numerical energy relaxation and associated microstructure formation in problems with non-convex energetic potentials

S. Kumar, V. Ananthan, D. M. Kochmann



9:30am - 9:50am

Innovative characterization and multiscale modeling of dental cement pastes

P. Dohnalik, B. Pichler, C. Hellmich



9:50am - 10:10am

A spatiotemporal non-local elastodynamic homogenization for composites

L. Wang, J. Xu, J. Wang, B. L Karihaloo

S11.08: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Marcus Schmidt
 
8:30am - 8:50am

Modeling and simulation of the desalination process using CO2 hydrate

J. Ha, C. Rauh, A. Delgado



8:50am - 9:10am

Proceedings in fluiddesign

T. Beckmann, P. Reinke, M. Schmidt



9:10am - 9:30am

A CFD model for simulating the electron beam welding of a CrMnNi-steel

S. Borrmann, R. Schwarze

S12.08: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Manfred Kaltenbacher
 
8:30am - 8:50am

A mesoscale material model to describe continuous mode conversion of lamb waves in composite materials

E. Zimmermann, A. Eremin, R. Lammering



8:50am - 9:10am

Effective description of anisotropic wave dispersion in mechanical band-gap metamaterials via the relaxed micromorphic model

A. Madeo



9:10am - 9:30am

Dynamic anisotropy and localisation in relaxed micromorphic continua

D. Tallarico, G. Barbagallo, M. V. D’Agostino, A. Aivaliotis, P. Neff, A. Madeo



9:30am - 9:50am

Microstructure-related Stoneley waves and wavefront manipulation at a 2D Cauchy/relaxed micromorphic interface

A. Aivaliotis, A. Daouadji, D. Tallarico, M. V. d'Agostino, P. Neff, A. Madeo



9:50am - 10:10am

Tuning of vibration and wave propagation characteristics in pre-deformed periodic lattice frame structures

M. Mellmann, C. Zhang

S14.11: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Patrick Dondl
 
8:30am - 8:50am

Dynamic perfect plasticity and damage in viscoelastic solids

E. Davoli, U. Stefanelli, T. Roubíček



8:50am - 9:10am

Coupled advection-reaction-diffusion processes on an evolving microstructure: analysis and homogenization

D. M. Wiedemann, M. A. Peter



9:10am - 9:30am

A unified model for stress-driven rearrangement instabilities

P. Piovano



9:30am - 9:50am

Drift-diffusion problems with Gauss-Fermi statistics and field-dependent mobility for organic semiconductor devices

A. Glitzky



9:50am - 10:10am

Weak-strong uniqueness for Navier-Stokes two-phase flow with surface tension

S. Hensel, J. Fischer



10:10am - 10:30am

Two-speed solutions to non-convex rate-independent systems

S. Schwarzacher, F. Rindler, E. Suli, J. J. L. Velázquez

S15.09: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
 
8:30am - 8:50am

Low-rank approximations for fuzzy-stochastic models

D. Moser, L. Grasedyck, R. Gruhlke, M. Eigel



8:50am - 9:10am

Reliability analysis for a polymorphic uncertainty model of heterogeneous materials using a domain decomposition approach

T. Lahmer, A. Schmidt, C. Könke



9:10am - 9:30am

A fuzzy uncertainty model for analytical and numerical homogenization of transversely fiber reinforced plastics

I. Caylak, E. Penner, A. Henkes, R. Mahnken

S16.07: Nonsmooth optimization II
Location: HS 06
Chair: Christian Clason
 
8:30am - 8:50am

Why under certain conditions one-dimensional search for the optimum of a function is really Fibonaccian.

H. Niessner



8:50am - 9:10am

Theory and numerical practice for optimization problems involving $l^p$ functionals, with p in [0,1)

D. Ghilli, K. Kunisch



9:10am - 9:30am

First-order methods and model splitting techniques for non-convex non-smooth optimization

T. Valkonen, C. Clason, S. Mazurenko



9:30am - 9:50am

A primal-dual algorithm for risk minimization

T. M. Surowiec, D. P. Kouri



9:50am - 10:10am

Random function iterations for stochastic fixed point problems

N. Hermer, R. Luke, A. Sturm

S17.07: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Alexander Heinlein
 
8:30am - 8:50am

A subspace framework for H-infinity-norm minimization

N. Aliyev, P. Benner, E. Mengi, M. Voigt



8:50am - 9:10am

Projected Newton-Kleinman method for the algebraic Riccati equation

D. Palitta



9:10am - 9:30am

Efficient preconditioning of hp-FEM matrices by hierarchical low-rank approximations

P. Gatto, J. S Hesthaven



9:30am - 9:50am

Low rank tensor train methods for isogeometric analysis in PDE-constrained optimization

A. Buenger, M. Stoll, S. Dolgov



9:50am - 10:10am

Scalable parallel hierarchical matrices on GPUs

P. Zaspel



10:10am - 10:30am

The Loewner framework for modeling and analysis of nonlinearities in the context of Generalized Frequency Response Functions

D. Karachalios, I. V. Gosea, A. C. Antoulas

S18.12: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
 
8:30am - 9:10am

Space-time finite and boundary element methods

O. Steinbach



9:10am - 9:30am

Parallel sace-time finite element solvers of parabolic initial-boundary value problems with non-smooth solutions

A. Schafelner, U. Langer



9:30am - 9:50am

Higher-order time stepping for micromagnetism

M. Feischl



9:50am - 10:10am

A new domain-based implicit-explicit time stepping scheme based on the class of exponential integrators called sEPIRK

V. Straub, S. Ortleb, A. Meister, P. Birken



10:10am - 10:30am

Numerical integration of coupled problems via convolution quadrature

V. Shashkov, H. Egger, K. Schmidt

S19.08: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Kevin Sturm
 
8:30am - 8:50am

Optimal control and asymptotic analysis of the Cattaneo model

S. Blauth



8:50am - 9:10am

The Cattaneo-Model in the context of thermoablation of liver tumors

M. Andres, R. Pinnau



9:10am - 9:30am

Optimal boundary control of hyperbolic balance laws with state constraints

J. M. Schmitt, S. Ulbrich



9:30am - 9:50am

Optimal control of a critical semilinear wave equation in 3d

H. Meinlschmidt, K. Kunisch



9:50am - 10:10am

Optimal control of the relativistic Vlasov-Maxwell system with boundary conditions

J. Weber

S21.05: Mathematical signal and image processing
Location: SR 06
Chair: Clemens Kirisits
 
8:30am - 8:50am

Total variation based Lavrentiev regularisation for signal processing

M. Grasmair



8:50am - 9:10am

A convex variational model for learning image descriptors from incomplete data

A. Chambolle, M. Holler, T. Pock



9:10am - 9:30am

Sparsity of solutions for variational inverse problems with finite-dimensional data

K. Bredies, M. Carioni



9:30am - 9:50am

Convergent domain decomposition methods for total variation minimization

A. Langer



9:50am - 10:10am

Joint reconstruction in multi-modal electron tomography

R. Huber, G. Haberfehlner, M. Holler, G. Kothleitner, K. Bredies

S22.08: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Jens Saak
 
8:30am - 8:50am

Evaluating neural networks and quantum computing for solving mechanical problems

A. Mielke, T. Ricken



8:50am - 9:10am

Geometric a-priori evaluation of sampling designs

R. Daum



9:10am - 9:30am

Matrix-free multigrid solvers for phase-field fracture problems

D. Jodlbauer, U. Langer, T. Wick



9:30am - 9:50am

Adaptive concentric interpolation: a data-driven sorrogate with application to nonlinear homogenization

F. Fritzen

   
10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8
11:00am
-
12:00pm
PL7: Plenary Lecture 7
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Detlef Kuhl
 

History and recent developments of energy-momentum schemes

P. Betsch

12:00pm
-
1:00pm
Closing
Location: Audimax

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2019
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.129+TC
© 2001 - 2019 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany