Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Filter by Track or Type of Session 
Only Sessions at Date / Time 
 
 
Session Overview
Date: Thursday, 21/Feb/2019
8:30am
-
10:30am
S01.03: Multi-body dynamics
Location: HS 16
Chair: Alois Steindl
S02.06: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Marcus Stoffel
S03.06: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Thomas Seelig
S04.10: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Anton Tkachuk
S04.11: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Alexander Popp
S05.06: Nonlinear oscillations
Location: SR 06
Chair: Katrin Ellermann
S06.08: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Christian Hellmich
Rubber / Polymers
S06.09: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Kerstin Weinberg
Thermo-elasto-plasticity II
S07.07: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Björn Kiefer
S07.08: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Ralf Jänicke
S08.05: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Helmut J. Böhm
S10.02: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Bettina Frohnapfel
S11.06: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Marco De Paoli
S12.06: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Florian Toth
S14.09: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Patrick Dondl
S15.06: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
S16.04: MPEC and multilevel optimization
Location: HS 06
Chair: Christian Clason
S17.06: Applied and numerical linear algebra
Location: Elise-Richter HS
Chair: Martin Kühn
S18.07: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
S18.08: Numerical methods of differential equations
Location: SR 08
Chair: Mario Ohlberger
S19.06: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Winnifried Wollner
S20.06: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Roman Geiselhart
S21.02: Mathematical signal and image processing
Location: SR 02
Chair: Clemens Kirisits
S22.06: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Jens Saak
10:30am
-
11:00am
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
11:00am
-
12:00pm
PL4: Plenary Lecture 4
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Dorothee Knees
12:00pm
-
1:00pm
PL5: Plenary Lecture 5
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Jörg Schröder
1:00pm
-
2:00pm
Lunch Break
2:00pm
-
4:00pm
S01.04: Multi-body dynamics
Location: HS 16
Chair: Robert Winkler
S02.07: Biomechanics
Location: HS 01
Chair: Alexander E. Ehret
S03.07: Damage and fracture mechanics
Location: HS 50
Chair: Thomas Böhlke
S04.12: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Renate Sachse
S04.13: Structural mechanics
Location: SR 04
Chair: Junji Kato
S06.10: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Manuel Petersmann
Computational Methods and Concepts
S06.11: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Franz Bamer
Disordered / Granular/ Cellular Materials
S07.09: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Andreas Ricoeur
S07.10: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Tobias Gleim
S08.06: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Matti Schneider
S08.07: Multiscales and homogenization
Location: SR 03
Chair: Thorsten Bartel
S10.03: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Bettina Frohnapfel
S11.07: Interfacial flows
Location: HS 02
Chair: Thomas Loimer
S12.07: Waves and acoustics
Location: HS 34
Chair: Manfred Kaltenbacher
S14.10: Applied analysis
Location: HS 32
Chair: Ulisse Stefanelli
S15.07: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
S16.05: Nonlinear and mixed-integer optimization
Location: HS 06
Chair: Alexandra Schwartz
S18.09: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Ilaria Perugia
S18.10: Numerical methods of differential equations
Location: SR 08
Chair: Mario Ohlberger
S19.07: Optimization of differential equations
Location: HS 30
Chair: Volker Schulz
S20.07: Dynamics and control
Location: HS 05
Chair: Sergio Lucia
S21.03: Mathematical signal and image processing
Location: SR 06
Chair: Clemens Kirisits
S22.07: Scientific computing
Location: HS 42
Chair: Jens Saak
 
4:00pm
-
4:30pm
Coffee Break
Location: Festsaal, Hof 8, Student Space
4:30pm
-
5:30pm
PL6: Plenary Lecture 6
Location: Audimax, streaming to BIG HS
Chair: Marc Avila
5:40pm
-
6:40pm
S04.14: Structural mechanics
Location: Audimax
Chair: Günther Meschke
S06.12: Material modelling in solid mechanics
Location: BIG HS
Chair: Thomas Antretter
Interfaces
S06.13: Material modelling in solid mechanics
Location: SR 05
Chair: Manuel Petersmann
Adhesives
S07.11: Coupled problems
Location: HS 21
Chair: Ralf Jänicke
S07.12: Coupled problems
Location: SR 07
Chair: Tim Ricken
S08.08: Multiscales and homogenization
Location: HS 41
Chair: Dennis M. Kochmann
S08.09: Multiscales and homogenization
Location: SR 03
Chair: Stephan Wulfinghoff
S10.04: Turbulence and reactive flows
Location: HS 03
Chair: Arne Scholtissek
S15.08: Uncertainty quantification
Location: HS 07
Chair: Hanno Gottschalk
S16.06: Nonsmooth optimization I
Location: HS 06
Chair: Marc Steinbach
S18.11: Numerical methods of differential equations
Location: HS 31
Chair: Mario Ohlberger
S21.04: Mathematical signal and image processing
Location: SR 06
Chair: Clemens Kirisits

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2019
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.128+TC
© 2001 - 2019 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany