Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

Filter by Track or Type of Session 
 
 
Session Overview
Date: Monday, 18/Feb/2019
9:00am - 1:00pmRegistration
 
1:00pm - 2:00pmOpening
Audimax, streaming to BIG HS 
2:00pm - 3:00pmPML: Prandtl Memorial Lecture
Session Chair: Martin Oberlack
Audimax, streaming to BIG HS 
3:00pm - 4:00pmPL1: Plenary Lecture 1
Session Chair: Guido Kanschat
Audimax, streaming to BIG HS 
4:00pm - 4:30pmCoffee Break
Festsaal, Hof 8 
4:30pm - 6:30pmYRM1: Modeling and control of Port-Hamiltonian systems
Session Chair: Robert Altmann
Session Chair: Philipp Schulze
HS 31 
4:30pm - 6:30pmYRM2: Recent advances in Galerkin methods based on polytopal meshes
Session Chair: Lorenzo Mascotto
BIG HS 
4:30pm - 6:30pmYRM3: Recent developments in damage mechanics
Session Chair: Philipp Junker
Session Chair: Xiaoying Zhuang
HS 21 
4:30pm - 6:30pmYRM4: Mathematical theory of deep learning
Session Chair: Rafael Reisenhofer
Session Chair: Philipp Petersen
HS 41 
4:30pm - 6:30pmYRM5: Multi-physics modeling of elastomers
Session Chair: Vu Ngoc Khiêm
Session Chair: Markus Mehnert
HS 07 
7:00pm - 10:00pmWelcome Reception
Aux Gazelles 
Date: Tuesday, 19/Feb/2019
8:30am - 10:30amS02.01: Biomechanics
Session Chair: Markus Böl
HS 01 
8:30am - 10:30amS03.01: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Markus Kästner
HS 50 
8:30am - 10:30amS04.01: Structural mechanics
Session Chair: Manfred Bischoff
Audimax 
8:30am - 10:30amS04.02: Structural mechanics
Session Chair: Sven Klinkel
SR 04 
8:30am - 10:30amS05.01: Nonlinear oscillations
Session Chair: Katrin Ellermann
HS 16 
8:30am - 10:30amS06.01: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Thomas Antretter
Phase Transformations
BIG HS 
8:30am - 10:30amS07.01: Coupled problems
Session Chair: Philipp Birken
HS 21 
8:30am - 10:30amS08.01: Multiscales and homogenization
Session Chair: Benjamin Klusemann
HS 41 
8:30am - 10:30amS09.01: Laminar flows and transition
Session Chair: Björn Hof
HS 03 
8:30am - 10:30amS11.01: Interfacial flows
Session Chair: Tatiana Gambaryan-Roisman
HS 02 
8:30am - 10:30amS12.01: Waves and acoustics
Session Chair: Barbara Kaltenbacher
HS 34 
8:30am - 10:30amS13.01: Flow control
Session Chair: Bernd Noack
SR 07 
8:30am - 10:30amS14.01: Applied analysis
Session Chair: Patrick Dondl
HS 32 
8:30am - 10:30amS14.02: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
SR 08 
8:30am - 10:30amS15.01: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
8:30am - 10:30amS17.01: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Oliver Rheinbach
Elise-Richter HS 
8:30am - 10:30amS18.01: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
HS 31 
8:30am - 10:30amS19.01: Optimization of differential equations
Session Chair: Roland Herzog
HS 30 
8:30am - 10:30amS20.01: Dynamics and control
Session Chair: Sergio Lucia
HS 05 
8:30am - 10:30amS22.01: Scientific computing
Session Chair: Christian Himpe
HS 42 
8:30am - 10:30amS23.01: Applied operator theory
Session Chair: Olaf Post
SR 06 
10:30am - 11:00amCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
11:00am - 12:00pmPL2: Plenary Lecture 2
Session Chair: Jan Modersitzki
Audimax, streaming to BIG HS 
12:00pm - 1:00pmPL3: Plenary Lecture 3
Session Chair: Josef Eberhardsteiner
Audimax, streaming to BIG HS 
1:00pm - 2:00pmLunch Break
 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1748: Reliable simulation techniques in solid mechanics. Development of non-standard discretization methods, mechanical and mathematical analysis
Session Chair: Jörg Schröder
Session Chair: Thomas Wick
HS 32 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1798: Compressed sensing in information processing (CoSIP)
Session Chair: Arash Behboodi
HS 02 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1886: Polymorphic uncertainty modelling for the numerical design of structures
Session Chair: Michael Kaliske
HS 42 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1897.01: Calm, smooth and smart - novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Session Chair: Peter Eberhard
HS 41 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 1962.01: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization
Session Chair: Michael Hintermüller
HS 07 
2:00pm - 4:00pmDFG-PP 2020.01: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Session Chair: Stefan Löhnert
HS 31 
2:00pm - 4:00pmMS1: Mathematical modeling, analysis and simulation of drug distribution for efficient pharmacotherapy
Session Chair: Jurjen Duintjer Tebbens
Session Chair: Elfriede Friedmann
HS 34 
2:00pm - 4:00pmMS2: Topology optimization of structures considering elaborate constraints and variables
Session Chair: Thomas Vietor
Session Chair: Axel Schumacher
Session Chair: Sierk Fiebig
BIG HS 
2:00pm - 4:00pmMS3: Research software and -data: How to ensure replicability, reproducibility, and reusability
Session Chair: Jörg Fehr
Session Chair: Christian Himpe
HS 50 
2:00pm - 4:00pmMS4: Coupled problems in rotating machinery
Session Chair: Wolfgang Seemann
Session Chair: Aydin Boyaci
Session Chair: Dominik Kern
HS 21 
2:00pm - 4:00pmMS5: Input-to-state stability of distributed parameter systems
Session Chair: Andrii Mironchenko
Session Chair: Felix Schwenninger
HS 01 
4:00pm - 4:30pmCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
4:00pm - 4:30pmPS1: Poster Session
Session Chair: Rafael Reisenhofer
Kleiner Festsaal 
4:30pm - 6:30pmDFG-PP 1897.02: Calm, smooth and smart - novel approaches for influencing vibrations by means of deliberately introduced dissipation
Session Chair: Peter Eberhard
HS 41 
4:30pm - 6:30pmDFG-PP 1962.02: Non smooth and complementarity-based distributed parameter systems: simulation and hierarchical optimization
Session Chair: Michael Hintermüller
HS 07 
4:30pm - 6:30pmDFG-PP 2020.02: Cyclic deterioration of high-performance concrete in an experimental-virtual lab
Session Chair: Johannes Storm
HS 31 
4:30pm - 6:30pmS02.02: Biomechanics
Session Chair: Tim Ricken
HS 01 
4:30pm - 6:30pmS03.02: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Tim Brepols
HS 50 
4:30pm - 6:30pmS04.03: Structural mechanics
Session Chair: Manfred Bischoff
Audimax 
4:30pm - 6:30pmS04.04: Structural mechanics
Session Chair: Günter Hofstetter
SR 04 
4:30pm - 6:30pmS05.02: Nonlinear oscillations
Session Chair: Leo Dostal
SR 06 
4:30pm - 6:30pmS06.02: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Carina Nisters
Crystal Plasticity
BIG HS 
4:30pm - 6:30pmS07.02: Coupled problems
Session Chair: Andreas Meister
HS 21 
4:30pm - 6:30pmS09.02: Laminar flows and transition
Session Chair: Bruno Eckhardt
HS 03 
4:30pm - 6:30pmS11.02: Interfacial flows
Session Chair: Dirk Peschka
HS 02 
4:30pm - 6:30pmS12.02: Waves and acoustics
Session Chair: Barbara Kaltenbacher
HS 34 
4:30pm - 6:30pmS13.02: Flow control
Session Chair: Wolfgang Schröder
SR 07 
4:30pm - 6:30pmS14.03: Applied analysis
Session Chair: Patrick Dondl
HS 32 
4:30pm - 6:30pmS14.04: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
SR 08 
4:30pm - 6:30pmS15.02: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 16 
4:30pm - 6:30pmS17.02: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Oliver Rheinbach
Elise-Richter HS 
4:30pm - 6:30pmS18.02: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
HS 06 
4:30pm - 6:30pmS19.02: Optimization of differential equations
Session Chair: Kathrin Welker
HS 30 
4:30pm - 6:30pmS20.02: Dynamics and control
Session Chair: Roman Geiselhart
HS 05 
4:30pm - 6:30pmS22.02: Scientific computing
Session Chair: Hartwig Anzt
HS 42 
4:30pm - 6:30pmS23.02: Applied operator theory
Session Chair: Jonathan Rohleder
SR 03 
4:30pm - 6:30pmS24.01: History of mechanics and history, teaching and popularization of mathematics
Session Chair: Otto T. Bruhns
SR 05 
7:30pm - 8:30pmPublic Lecture on "Architectural geometry"
Session Chair: Joachim Schöberl
Audimax 
Date: Wednesday, 20/Feb/2019
8:30am - 9:30amS02.03: Biomechanics
Session Chair: Markus Böl
HS 01 
8:30am - 9:30amS03.03: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Ralf Müller
HS 50 
8:30am - 9:30amS04.05: Structural mechanics
Session Chair: Ingo Münch
Audimax 
8:30am - 9:30amS05.03: Nonlinear oscillations
Session Chair: Leo Dostal
HS 16 
8:30am - 9:30amS06.03: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Clara Schuecker
Fiber Composites I
BIG HS 
8:30am - 9:30amS07.03: Coupled problems
Session Chair: Arndt Wagner
HS 21 
8:30am - 9:30amS07.04: Coupled problems
Session Chair: Marc-Andre Keip
SR 07 
8:30am - 9:30amS08.02: Multiscales and homogenization
Session Chair: Lisa Scheunemann
HS 41 
8:30am - 9:30amS11.03: Interfacial flows
Session Chair: Tatiana Gambaryan-Roisman
HS 02 
8:30am - 9:30amS12.03: Waves and acoustics
Session Chair: Barbara Kaltenbacher
HS 34 
8:30am - 9:30amS14.05: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
HS 32 
8:30am - 9:30amS15.03: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
8:30am - 9:30amS16.01: Experiment design
Session Chair: Christian Kirches
HS 06 
8:30am - 9:30amS17.03: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Oliver Rheinbach
Elise-Richter HS 
8:30am - 9:30amS18.03: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Ilaria Perugia
HS 31 
8:30am - 9:30amS19.03: Optimization of differential equations
Session Chair: Markus Bause
HS 30 
8:30am - 9:30amS20.03: Dynamics and control
Session Chair: Roman Geiselhart
HS 05 
8:30am - 9:30amS22.03: Scientific computing
Session Chair: Hartwig Anzt
HS 42 
8:30am - 9:30amS23.03: Applied operator theory
Session Chair: Jonathan Rohleder
SR 06 
8:30am - 9:30amS24.02: History of mechanics and history, teaching and popularization of mathematics
Session Chair: Dietmar Gross
SR 05 
9:30am - 10:30amCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
9:30am - 10:30amPS2: Poster Session
Kleiner Festsaal 
10:30am - 11:30amRvML: Richard von Mises Lecture
Audimax, streaming to BIG HS 
11:30am - 1:00pmGAMM General Assembly
BIG HS 
1:00pm - 2:00pmLunch Break
 
1:00pm - 2:00pmYAMM Lunch
Kleiner Festsaal 
2:00pm - 4:00pmS01.01: Multi-body dynamics
Session Chair: Michael Krommer
SR 06 
2:00pm - 4:00pmS02.04: Biomechanics
Session Chair: Alexander E. Ehret
HS 01 
2:00pm - 4:00pmS03.04: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Thomas Seelig
HS 50 
2:00pm - 4:00pmS04.06: Structural mechanics
Session Chair: Walter Zulehner
Audimax 
2:00pm - 4:00pmS04.07: Structural mechanics
Session Chair: Peter Betsch
SR 04 
2:00pm - 4:00pmS05.04: Nonlinear oscillations
Session Chair: Katrin Ellermann
HS 16 
2:00pm - 4:00pmS06.04: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Clara Schuecker
Fiber Composites II
BIG HS 
2:00pm - 4:00pmS06.05: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Helmut J. Böhm
Dislocations
SR 05 
2:00pm - 4:00pmS07.05: Coupled problems
Session Chair: Kerstin Weinberg
HS 21 
2:00pm - 4:00pmS08.03: Multiscales and homogenization
Session Chair: Dennis M. Kochmann
HS 41 
2:00pm - 4:00pmS09.03: Laminar flows and transition
Session Chair: Tobias M. Schneider
HS 03 
2:00pm - 4:00pmS11.04: Interfacial flows
Session Chair: Rodica Borcia
HS 02 
2:00pm - 4:00pmS12.04: Waves and acoustics
Session Chair: Manfred Kaltenbacher
HS 34 
2:00pm - 4:00pmS13.03: Flow control
Session Chair: Bernd Noack
SR 07 
2:00pm - 4:00pmS14.06: Applied analysis
Session Chair: Alexander Mielke
HS 32 
2:00pm - 4:00pmS14.07: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
SR 08 
2:00pm - 4:00pmS15.04: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
2:00pm - 4:00pmS16.02: Shape & material optimization I
Session Chair: Christian Kirches
HS 06 
2:00pm - 4:00pmS17.04: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Alexander Heinlein
Elise-Richter HS 
2:00pm - 4:00pmS18.04: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Ilaria Perugia
HS 31 
2:00pm - 4:00pmS19.04: Optimization of differential equations
Session Chair: Andrea Walther
HS 30 
2:00pm - 4:00pmS20.04: Dynamics and control
Session Chair: Sergio Lucia
HS 05 
2:00pm - 4:00pmS22.04: Scientific computing
Session Chair: Philipp Birken
HS 42 
2:00pm - 4:00pmS23.04: Applied operator theory
Session Chair: Olaf Post
SR 03 
4:00pm - 4:30pmCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
4:30pm - 6:30pmS01.02: Multi-body dynamics
Session Chair: Peter Betsch
SR 06 
4:30pm - 6:30pmS02.05: Biomechanics
Session Chair: Sebastian Brandstäter
HS 01 
4:30pm - 6:30pmS03.05: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Andreas Ricoeur
HS 50 
4:30pm - 6:30pmS04.08: Structural mechanics
Session Chair: Sven Klinkel
Audimax 
4:30pm - 6:30pmS04.09: Structural mechanics
Session Chair: Franz-Joseph Barthold
SR 04 
4:30pm - 6:30pmS05.05: Nonlinear oscillations
Session Chair: Leo Dostal
HS 16 
4:30pm - 6:30pmS06.06: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Melanie Todt
Fiber Composites III
BIG HS 
4:30pm - 6:30pmS06.07: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Thomas Antretter
Thermo-elasto-plasticity I
SR 05 
4:30pm - 6:30pmS07.06: Coupled problems
Session Chair: Anne Jung
HS 21 
4:30pm - 6:30pmS08.04: Multiscales and homogenization
Session Chair: Marc-Andre Keip
HS 41 
4:30pm - 6:30pmS10.01: Turbulence and reactive flows
Session Chair: Arne Scholtissek
HS 03 
4:30pm - 6:30pmS11.05: Interfacial flows
Session Chair: Michael Bestehorn
HS 02 
4:30pm - 6:30pmS12.05: Waves and acoustics
Session Chair: Piotr Borejko
HS 34 
4:30pm - 6:30pmS13.04: Flow control
Session Chair: Wolfgang Schröder
SR 07 
4:30pm - 6:30pmS14.08: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
HS 32 
4:30pm - 6:30pmS15.05: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
4:30pm - 6:30pmS16.03: Shape & material optimization II
Session Chair: Tom Lahmer
HS 06 
4:30pm - 6:30pmS17.05: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Martin Lanser
Elise-Richter HS 
4:30pm - 6:30pmS18.05: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
HS 31 
4:30pm - 6:30pmS18.06: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Ilaria Perugia
SR 08 
4:30pm - 6:30pmS19.05: Optimization of differential equations
Session Chair: Martin Siebenborn
HS 30 
4:30pm - 6:30pmS20.05: Dynamics and control
Session Chair: Roman Geiselhart
HS 05 
4:30pm - 6:30pmS21.01: Mathematical signal and image processing
Session Chair: Clemens Kirisits
SR 02 
4:30pm - 6:30pmS22.05: Scientific computing
Session Chair: Hartwig Anzt
HS 42 
4:30pm - 6:30pmS23.05: Applied operator theory
Session Chair: Jonathan Rohleder
SR 03 
7:30pm - 10:30pmConference Dinner
Rathaus 
Date: Thursday, 21/Feb/2019
8:30am - 10:30amS01.03: Multi-body dynamics
Session Chair: Alois Steindl
HS 16 
8:30am - 10:30amS02.06: Biomechanics
Session Chair: Marcus Stoffel
HS 01 
8:30am - 10:30amS03.06: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Thomas Seelig
HS 50 
8:30am - 10:30amS04.10: Structural mechanics
Session Chair: Anton Tkachuk
Audimax 
8:30am - 10:30amS04.11: Structural mechanics
Session Chair: Alexander Popp
SR 04 
8:30am - 10:30amS05.06: Nonlinear oscillations
Session Chair: Katrin Ellermann
SR 06 
8:30am - 10:30amS06.08: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Christian Hellmich
Rubber / Polymers
BIG HS 
8:30am - 10:30amS06.09: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Kerstin Weinberg
Thermo-elasto-plasticity II
SR 05 
8:30am - 10:30amS07.07: Coupled problems
Session Chair: Björn Kiefer
HS 21 
8:30am - 10:30amS07.08: Coupled problems
Session Chair: Ralf Jänicke
SR 07 
8:30am - 10:30amS08.05: Multiscales and homogenization
Session Chair: Helmut J. Böhm
HS 41 
8:30am - 10:30amS10.02: Turbulence and reactive flows
Session Chair: Bettina Frohnapfel
HS 03 
8:30am - 10:30amS11.06: Interfacial flows
Session Chair: Marco De Paoli
HS 02 
8:30am - 10:30amS12.06: Waves and acoustics
Session Chair: Florian Toth
HS 34 
8:30am - 10:30amS14.09: Applied analysis
Session Chair: Patrick Dondl
HS 32 
8:30am - 10:30amS15.06: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
8:30am - 10:30amS16.04: MPEC and multilevel optimization
Session Chair: Christian Clason
HS 06 
8:30am - 10:30amS17.06: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Martin Kühn
Elise-Richter HS 
8:30am - 10:30amS18.07: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Ilaria Perugia
HS 31 
8:30am - 10:30amS18.08: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
SR 08 
8:30am - 10:30amS19.06: Optimization of differential equations
Session Chair: Winnifried Wollner
HS 30 
8:30am - 10:30amS20.06: Dynamics and control
Session Chair: Roman Geiselhart
HS 05 
8:30am - 10:30amS21.02: Mathematical signal and image processing
Session Chair: Clemens Kirisits
SR 02 
8:30am - 10:30amS22.06: Scientific computing
Session Chair: Jens Saak
HS 42 
10:30am - 11:00amCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
11:00am - 12:00pmPL4: Plenary Lecture 4
Session Chair: Dorothee Knees
Audimax, streaming to BIG HS 
12:00pm - 1:00pmPL5: Plenary Lecture 5
Session Chair: Jörg Schröder
Audimax, streaming to BIG HS 
1:00pm - 2:00pmLunch Break
 
2:00pm - 4:00pmS01.04: Multi-body dynamics
Session Chair: Robert Winkler
HS 16 
2:00pm - 4:00pmS02.07: Biomechanics
Session Chair: Alexander E. Ehret
HS 01 
2:00pm - 4:00pmS03.07: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Thomas Böhlke
HS 50 
2:00pm - 4:00pmS04.12: Structural mechanics
Session Chair: Renate Sachse
Audimax 
2:00pm - 4:00pmS04.13: Structural mechanics
Session Chair: Junji Kato
SR 04 
2:00pm - 4:00pmS06.10: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Manuel Petersmann
Computational Methods and Concepts
BIG HS 
2:00pm - 4:00pmS06.11: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Franz Bamer
Disordered / Granular/ Cellular Materials
SR 05 
2:00pm - 4:00pmS07.09: Coupled problems
Session Chair: Andreas Ricoeur
HS 21 
2:00pm - 4:00pmS07.10: Coupled problems
Session Chair: Tobias Gleim
SR 07 
2:00pm - 4:00pmS08.06: Multiscales and homogenization
Session Chair: Matti Schneider
HS 41 
2:00pm - 4:00pmS08.07: Multiscales and homogenization
Session Chair: Thorsten Bartel
SR 03 
2:00pm - 4:00pmS10.03: Turbulence and reactive flows
Session Chair: Bettina Frohnapfel
HS 03 
2:00pm - 4:00pmS11.07: Interfacial flows
Session Chair: Thomas Loimer
HS 02 
2:00pm - 4:00pmS12.07: Waves and acoustics
Session Chair: Manfred Kaltenbacher
HS 34 
2:00pm - 4:00pmS14.10: Applied analysis
Session Chair: Ulisse Stefanelli
HS 32 
2:00pm - 4:00pmS15.07: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
2:00pm - 4:00pmS16.05: Nonlinear and mixed-integer optimization
Session Chair: Alexandra Schwartz
HS 06 
2:00pm - 4:00pmS18.09: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Ilaria Perugia
HS 31 
2:00pm - 4:00pmS18.10: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
SR 08 
2:00pm - 4:00pmS19.07: Optimization of differential equations
Session Chair: Volker Schulz
HS 30 
2:00pm - 4:00pmS20.07: Dynamics and control
Session Chair: Sergio Lucia
HS 05 
2:00pm - 4:00pmS21.03: Mathematical signal and image processing
Session Chair: Clemens Kirisits
SR 06 
2:00pm - 4:00pmS22.07: Scientific computing
Session Chair: Jens Saak
HS 42 
4:00pm - 4:30pmCoffee Break
Festsaal, Hof 8, Student Space 
4:30pm - 5:30pmPL6: Plenary Lecture 6
Session Chair: Marc Avila
Audimax, streaming to BIG HS 
5:40pm - 6:40pmS04.14: Structural mechanics
Session Chair: Günther Meschke
Audimax 
5:40pm - 6:40pmS06.12: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Thomas Antretter
Interfaces
BIG HS 
5:40pm - 6:40pmS06.13: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Manuel Petersmann
Adhesives
SR 05 
5:40pm - 6:40pmS07.11: Coupled problems
Session Chair: Ralf Jänicke
HS 21 
5:40pm - 6:40pmS07.12: Coupled problems
Session Chair: Tim Ricken
SR 07 
5:40pm - 6:40pmS08.08: Multiscales and homogenization
Session Chair: Dennis M. Kochmann
HS 41 
5:40pm - 6:40pmS08.09: Multiscales and homogenization
Session Chair: Stephan Wulfinghoff
SR 03 
5:40pm - 6:40pmS10.04: Turbulence and reactive flows
Session Chair: Arne Scholtissek
HS 03 
5:40pm - 6:40pmS15.08: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
5:40pm - 6:40pmS16.06: Nonsmooth optimization I
Session Chair: Marc Steinbach
HS 06 
5:40pm - 6:40pmS18.11: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Mario Ohlberger
HS 31 
5:40pm - 6:40pmS21.04: Mathematical signal and image processing
Session Chair: Clemens Kirisits
SR 06 
Date: Friday, 22/Feb/2019
8:30am - 10:30amS01.05: Multi-body dynamics
Session Chair: Michael Krommer
HS 16 
8:30am - 10:30amS02.08: Biomechanics
Session Chair: Alexander E. Ehret
HS 01 
8:30am - 10:30amS03.08: Damage and fracture mechanics
Session Chair: Stephan Wulfinghoff
HS 50 
8:30am - 10:30amS04.15: Structural mechanics
Session Chair: Malte von Scheven
Audimax 
8:30am - 10:30amS06.14: Material modelling in solid mechanics
Session Chair: Thomas Antretter
Identification and Calibration
BIG HS 
8:30am - 10:30amS07.13: Coupled problems
Session Chair: Detlef Kuhl
HS 21 
8:30am - 10:30amS07.14: Coupled problems
Session Chair: Andreas Zilian
SR 07 
8:30am - 10:30amS08.10: Multiscales and homogenization
Session Chair: Abbas Davud Tutcuoglu
HS 41 
8:30am - 10:30amS08.11: Multiscales and homogenization
Session Chair: Massimiliano Gei
SR 03 
8:30am - 10:30amS11.08: Interfacial flows
Session Chair: Marcus Schmidt
HS 02 
8:30am - 10:30amS12.08: Waves and acoustics
Session Chair: Manfred Kaltenbacher
HS 34 
8:30am - 10:30amS14.11: Applied analysis
Session Chair: Patrick Dondl
HS 32 
8:30am - 10:30amS15.09: Uncertainty quantification
Session Chair: Hanno Gottschalk
HS 07 
8:30am - 10:30amS16.07: Nonsmooth optimization II
Session Chair: Christian Clason
HS 06 
8:30am - 10:30amS17.07: Applied and numerical linear algebra
Session Chair: Alexander Heinlein
Elise-Richter HS 
8:30am - 10:30amS18.12: Numerical methods of differential equations
Session Chair: Ilaria Perugia
HS 31 
8:30am - 10:30amS19.08: Optimization of differential equations
Session Chair: Kevin Sturm
HS 30 
8:30am - 10:30amS21.05: Mathematical signal and image processing
Session Chair: Clemens Kirisits
SR 06 
8:30am - 10:30amS22.08: Scientific computing
Session Chair: Jens Saak
HS 42 
10:30am - 11:00amCoffee Break
Festsaal, Hof 8 
11:00am - 12:00pmPL7: Plenary Lecture 7
Session Chair: Detlef Kuhl
Audimax, streaming to BIG HS 
12:00pm - 1:00pmClosing
Audimax 

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: GAMM 2019
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.129+TC
© 2001 - 2019 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany